UNESCO bojuje proti IS po svém, oživí zničenou památku

Damašek/Washington/Londýn – O teroristické skupině, která si říká Islámský stát (IS), se často mluví například v souvislosti s teroristickými útoky v Paříži z listopadu minulého roku. Stojí ale také za zničením několika historických památek včetně Belova chrámu v Palmýře. Jedna jeho část teď ale díky moderní technologii ožije v rámci Týdne světového dědictví UNESCO. Informoval o tom server Guardian.

Přidejte svůj názor

Belův chrám v Palmýře před zničením, ilustrační fotografie

V srpnu roku 2015 se IS pokusil výbušninami zničit Belův chrám v Palmýře. Tento barbarský útok byl bohužel z velké části úspěšný; jak ale server podotýká, 15 metrů vysokému vstupnímu oblouku se zřejmě podařilo destrukci uniknout.

Právě repliky tohoto oblouku by měly být v rámci Týdne světového dědictví UNESCO, který proběhne v dubnu letošního roku, vystaveny na londýnském Trafalgarském náměstí a newyorském Times Square. Jejich konstrukci umožní speciální 3D tiskárna.

Stane se tak v rámci projektu Institutu pro digitální archeologii (IDA), který ve spolupráci s UNESCO vyslal do světa dobrovolníky s 3D kamerami, aby zdokumentovali významná místa a památky. Bohužel tak bylo učiněno až po vyhrocení konfliktu v Sýrii a zničení Belova chrámu. Model oblouku byl proto vytvořen na základě tisíců dvojrozměrných snímků.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Památkáři prohledávají trosky kostela v Třinci, našli cenné artefakty

16.08.2017 15:46 Třinec - Při rozebírání trosek vyhořelého kostela v Třinci památkáři našli řadu cennosti. Například…

Začala sbírka na obnovu Vily Čerych, kde Havel točil film Odcházení

28.07.2017 11:35 Česká Skalice - Před několika dny byl zahájen sbírkový projekt na rekonstrukci zahradního altánu…

S novým památkovým zákonem vláda narazila, Sněmovna ho smetla

12.07.2017 13:52 Aktualizováno Praha - Poslanci dnes zamítli vládní předlohu nového památkového zákona, čímž jeho legislativní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama