Pořádná porce designu, módy a sportu. DesignBlok se blíží

Praha – Že sport a design nejde dohromady? O tom, že tomu tak rozhodně není, vás přesvědčí letošní osmnáctý ročník Designbloku. Největší česká přehlídka designu a módy se uskuteční ve dnech 27. až 31. října v prostorách pražského Výstaviště Holešovice. Svou tvorbu zde představí designéři z České republiky i ze zahraničí. Jednotícím tématem bude právě sport.

Přidejte svůj názor

Lustr Coppélia od Arihiro Miyake

Letošní osmnáctý ročník každoroční přehlídky designu zvolil pro nalákání návštěvníků vizuál v podobě dvaadvaceti portrétů tuzemských designérů. Vybráni byli právě ti, kteří na této přehlídce pravidelně představují své produkty. Jednotlivé vizuály pak nesou hesla jako Liška!, Poklad!, Světlo! nebo Mix!. Zároveň se pojí i s ústředním tématem letošního ročníku, kterým je sport. „Když nemůžeš, tak přidej. Kolik designérů, i když třeba trénovaných sportovců, chtělo svůj boj o kariéru designéra vzdát," říká ředitelka Designbloku Jana Zielinski. „Design, stejně jako sport, je hra i tvrdá práce a bez spolupráce s výrobci, galeristy, obchodníky a bez dobrého zázemí sám designér nedokáže nic. A tak heslo Emila Zátopka zažil v praxi na vlastní kůži skoro každý úspěšný autor," vysvětluje Zielinski s tím, že dalším důvodem pro volbu tématu bylo i konání olympiády.


Část vizuálu s designérkou Lucií Koldovou (zdroj: Designblok)

Na vizuálech pak můžete vidět Maxima Velčovského, Ronyho Plesla, Jana Plecháče nebo studio DECHEM a další, kteří jsou zde zachyceni ve chvílích radosti, soustředění, napětí i vítězství. Autorem fotografií je Salim Issa a za grafickou stránkou stojí Martina Černá ze studia Imagery.

Svítidla, doplňky i nábytek

Návštěvníci se mohou těšit na řadu zahraničních hostů z celkem dvaceti zemí světa. Jmenujme například japonského designéra Arihiro Miyake, který představí lustr Coppélia propojující funkční mechaniku s elegantními svítidly či francouzského designéra Francoise Azambourga. V rámci jeho expozice bude možné vidět různá provedení svítidel jako například lampu Sputnik inspirovanou vesmírem, ale i další objekty, doplňky i nábytek. Z dalších zahraničních hostů bude vystavovat španělský designér Tomás Alonso, rakouské duo chmara.rosinke nebo Matthias Kaiser spojující keramiku s experimentálním přístupem.


Ukázka šperkařské práce, která bude na přehlídce také k vidění (zdroj: Designblok)

Český design zastoupí špičkoví autoři hned několika generací jako například Art House, Maxim Velčovský s obrovskými květy slunečnic vyrobených z plastových barelů, šperkařka Eva Eisler, Lucie Koldová s kolekcí koberců či Rony Plesl, který na místo přenese i část své výstavy v Královském letohrádku Pražského hradu. Tvorba těchto a několika dalších autorů bude umístěna v Lapidáriu, jehož atmosféru dotvoří také světelné instalace a projekce.

Nové srdce Designbloku

Novinkou bude výstava Designérie, kterou naleznete ve střední hale Průmyslového paláce. Vytvoří se zde prostor s odpočinkovou zónou i interaktivními instalacemi. „Designérie je srdce Designbloku. Zahrada, v níž si lidé plní své sny. Pro její realizaci jsme oslovili přední české designéry a architekty," říkají ředitelé Designbloku Jana Zielinski a Jiří Macek. Zároveň dodávají, že tento konceptuální prostor vznikl v souladu s daným prostorem, kterým se tvůrci nechali inspirovat.

Návštěvníci zde naleznou rozhlednu ze starých oken, dveří a trámů od H3T architekti, zahradu s jezerem od Anny Kozové, hrad nebo altán Šiška od studia SAD. Dominantou prostoru pak bude kruhová Garden Stage, kde bude možné zhlédnout koncert, divadlo či módní přehlídku. Návštěvníci se navíc budou moci sami zapojit v rámci několika workshopů nebo naopak sledovat práci vybraných designérů přímo v akci.

Designblok nejen na Výstavišti

Designblok se letos stejně jako loni bude konat v prostorách pražského Výstaviště Holešovice. „Jsem rád, že se Designblok opět koná v prostoru holešovického výstaviště a stejně tak oceňuji zvolené téma. Praha je v letošním roce evropským městem sportu, takže propojení designu, módy a sportu v naší metropoli je ideální synergií," dodává Jan Wolf, radní pro kulturu, památkovou péči, výstavnictví a cestovní ruch.


Na přehlídce bude k vidění nejen móda navazující na ústřední téma sportu (zdroj: Designblok)

Součástí Designbloku budou i další prostory po celé Praze jako galerie, pop-up shopy či showroomy. Chybět nebude ani již avizovaný doprovodný program. Podrobné informace o programu naleznete na webových stránkách Designbloku.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Je nové logo Národní galerie ukradené? Češi se bouří, autor i ředitel to…

16.05.2018 08:12 Praha - Nové logo Národní galerie od studia Najbrt se stalo terčem kritiky. Je totiž nápadně…

Do Libeňského mostu se vložili kunsthistorikové, zastupitelům píšou ostrý…

14.05.2018 10:26 Praha - Historikové umění apelují na pražské zastupitele, aby hlasovali proti bourání Libeňského…

Prague Design Week 2018: Praha se na týden stane centrem designu

11.05.2018 22:58 Praha - Letošní ročník Prague Design Week nabídne přehlídku tvorby vybraných umělců, designérů,…

Historie českých paneláků? Výstava se prodlužuje, zájem je nečekaný

29.04.2018 14:15 Praha - Dva zástupce v různých kategoriích má v soutěži o nejlepší muzejní počiny, výstavy či…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama