Že nestačí jen třídit odpad, demonstruje výstava Má plast v DEPO2015

Plzeň – Estetika, aktivismus, kutilství, designová performance. Na hraně těchto oblastí se pohybují mnozí čeští i světoví designéři, kteří nyní představují svou tvorbu veřejnosti. Výstava Má plast odkazující k názvu cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast se již od 11. října koná v kreativní zóně DEPO2015 a potrvá do 28. února následujícího roku.

Přidejte svůj názor

Sea Chair od Studio Swine

Výstava Má plast možná odkazuje k již zmíněnému názvu cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany, ale především se snaží o to, aby se jednoho dne z Mé vlasti nestala Má plast. Poukazuje na to, že nestačí pouze třídit odpad do příslušných kontejnerů. Jejím cílem je přitáhnout pozornost široké veřejnosti k tématu lokální recyklace a zároveň k omezení spotřeby plastu.

Tento současný problém se prostřednictvím své tvorby snaží řešit řada českých i světových designérů. Na výstavě se tak představí například londýnské Studio Swine, které se rozhodlo dát přednost společenskému aktivismu před navrhováním samoúčelných estetických předmětů. Čeští návštěvníci tak mohou poprvé spatřit jejich dnes již známou stoličku Sea Chair, která vznikla na rybářské lodi. Použit byl materiál vylovený z moře přímo rybářskými sítěmi. Dvojice Alexander Groves a Azusa Murakami pak každou židli popíší GPS souřadnicemi místa, kde vznikla. Toto upozorňování na obrovské množství plastového odpadu v mořích a oceánech ještě zesílili projektem Gyrecraft. V rámci něj se podívali do pěti oblastí světových oceánů s koncentrací plastového odpadu, který opět využili na výrobu designových objektů.

Zachránit oceány od znečištění plastovým odpadem se snaží i designér Alexander Taylor ve spolupráci s firmou Adidas. V rámci projektu Parley for Oceans tak vznikly boty na běhání vyrobené z pytláckých sítí. Nizozemský designér Dave Hakkens pak představí své čtyři stroje Precious Plastic, na nichž může kdokoliv z plastového odpadu vytvořit nové produkty. Jeden z nich budou moci vyzkoušet i návštěvníci expozice v DEPO2015.

Včetně těchto tzv. akčních designérů se na výstavě představí i Plastique Fantastique z Berlína, výtvarnice Nicole Taubinger, sochař Benedikt Tolar z Plzně či celosvětově uznávaná PET art umělkyně Veronika Richterová. K vidění je i tvorba módní návrhářky Vivienne Westwood nebo světově známé architektky a malířky Zahy Hadid, která letos zemřela.

Sběrné místo i herna

„V Evropě se jen 30% plastového odpadu zrecykluje, 40% se spálí a 30% končí na skládce. My chceme dát lidem možnost vlastnoručně recyklovat a vymýšlet zajímavý design. Ukazujeme proto nejen přístup designérů a umělců, ale vyzýváme návštěvníky, aby přinesli také svůj plastový odpad a přetavili ho do nových výrobků," říká programový ředitel DEPO2015 Jiří Sulženko s tím, že zapojit se mohou nejen dospělí, ale zejména děti a mládež.

Na místě je každý den otevřené sběrné místo, kam mohou lidé nosit čistý plast k recyklaci. Upřednostňován je spíše tvrdší materiál. Navíc za určité množství přineseného materiálu lze získat volnou vstupenku na výstavu. Pro děti je zde připravená interaktivní dětská herna z plastových kontejnerů či šlapadel z barevných popelnic, jejímž autorem je již zmíněný sochař Benedikt Tolar.

Část výstavy se také představí již tento týden na pražském Designbloku, největší české přehlídce designu a módy.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Je nové logo Národní galerie ukradené? Češi se bouří, autor i ředitel to…

16.05.2018 08:12 Praha - Nové logo Národní galerie od studia Najbrt se stalo terčem kritiky. Je totiž nápadně…

Do Libeňského mostu se vložili kunsthistorikové, zastupitelům píšou ostrý…

14.05.2018 10:26 Praha - Historikové umění apelují na pražské zastupitele, aby hlasovali proti bourání Libeňského…

Prague Design Week 2018: Praha se na týden stane centrem designu

11.05.2018 22:58 Praha - Letošní ročník Prague Design Week nabídne přehlídku tvorby vybraných umělců, designérů,…

Historie českých paneláků? Výstava se prodlužuje, zájem je nečekaný

29.04.2018 14:15 Praha - Dva zástupce v různých kategoriích má v soutěži o nejlepší muzejní počiny, výstavy či…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama