Přehlídka grafického designu bilancuje aneb Bienále Brno 2016 v číslech

Brno – Přes čtyři měsíce trval 27. ročník mezinárodního bienále grafického designu Bienále Brno 2016. Program, který se skládal ze slavnostního zahájení, třídenního sympozia nebo podzimního Setkání s Bienále, představil klíčové pojmy současného grafického designu a vizuální komunikace.

Přidejte svůj názor

Bienále Brno 2016

27. ročník Bienále se pokusil postihnout v obecné i v subjektivní rovině některé pojmy, které definují a ovlivňují současnou vizuální kulturu. Moravská galerie přehlídku organizovala ve spolupráci s externím týmem kurátorů, který tvořili Radim Pešek, Adam Macháček a Tomáš Celizna. Ti pro letošní ročník připravili šest hlavních výstavních projektů a deset výstavních prezentací v rámci OFF programu v Místodržitelském paláci.

Návštěvnost letošního ročníku Bienále Brno čítá přes 32 tisíc vstupů, což je standardní číslo posledních pěti ročníků přehlídky s výjimkou roku 2014, kdy se díky doprovodné akci Meet Czech Design návštěvnost dostala téměř k 40 tisícům vstupů.

Doprovodný program přilákal také velké množství návštěvníků, konkrétně 2 342 osob. Díky nově vybudovaným kavárnám mohli příchozí navštívit vernisáže až do pozdějších večerních hodin. Zúčastnilo se jich lehce přes 2 tisíce osob a na dětskou vernisáž přišlo 87 návštěvníků.

Nejvíce lidí přilákal program v měsíci červnu, kdy proběhlo zahájení a sympozium, a konec září a říjen, kdy bienále navštívili žáci základních a středních škol a vysokoškolští studenti. Během prázdnin byla naopak návštěvnost velmi nízká.

Velký zájem každoročně vzbuzuje soutěžní Mezinárodní přehlídka v Uměleckoprůmyslovém muzeu, kde byl představen výběr z přihlášených prací z celého světa vytvořených v průběhu posledních čtyř let. Výběrová komise vybrala pouze 44 prací z 878 přehlášených projektů grafického designu reflektující dlouhodobé spolupráce se zaměřením na soubory, edice a vizuální identity.

Neodmyslitelnou součástí přehlídky jsou také ocenění. Velkou cenu Bienále Brno 2016 – Cenu ministra kultury ČR osobně převzala Anna Haas ze Švýcarska za sérii nízkonákladových výstavních katalogů Rivista Apparente. Cenu primátora města Brna získala Anja Kaiser z Německa, Cenu českých center Jan Brož a Michal Landa z České republiky.

Cenu mezinárodní poroty tým designérů muzea Whitney a Cenu Bienále Brno za přínos v oboru grafického designu obdržel český tvůrce písma, grafik, typograf a pedagog František Štorm, jemuž Moravská galerie uspořádá výstavu v rámci 28. Bienále Brno 2018. Návštěvníci také svým hlasováním ocenili exponát č. 14 – Golden Bee 10 ruského grafického designéra Yuriho Gulitova.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Staroměstský orloj se dnes zastavil, bude kompletně demontován

08.01.2018 13:03 Aktualizováno Praha - Staroměstský orloj se dnes po deváté hodině zastavil. Bude poprvé od poválečných let…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama