Ve věku 96 let zemřel průkopník grafického designu Jan Rajlich

Brno - Světově proslulý zakladatel Bienále Brno, průkopník grafického designu a vizuálních komunikací Jan Rajlich zemřel v rodinném kruhu po krátké nemoci ve věku 96 let.

Přidejte svůj názor

Jan Rajlich

Rodák z jihočeské vesničky Dírná vystudoval gymnázium v Jindřichově Hradci a Baťovu Školu umění ve Zlíně. Po studiích se usadil v Brně a působil zde nejprve jako malíř a grafik, poté jako grafický designér a přední organizátor kulturního dění.

Jan Rajlich se ve světě proslavil jako iniciátor a dlouholetý předseda Mezinárodního bienále grafického designu v Brně. Za své organizační, odborné, umělecké zásluhy obdržel více než čtyřicet mezinárodních ocenění, několikrát byl například vyznamenán Mezinárodní organizací grafiků ICOGRADA.

Za svůj přínos ke kulturnímu rozvoji města Brna, ale i pro výsledky své vlastní umělecké tvorby obdržel v roce 1995 Cenu města Brna. Od šedesátých let patřil k průkopníkům teorie i praxe v oboru vizuálního stylu a firemní identity řady našich podniků výstav, kulturních a propagačních akcí a informačních systémů.

Graficky upravoval knihy a katalogy, navrhoval plakáty a s architekty se podílel na monumentálních uměleckých realizacích do architektury.  V rámci Bienále Brno 1968 se zasloužil o první mezinárodní výstavu věnovanou výstavní tvorbě a sympozium, reflektující úspěchy na

Napsal řadu článků do domácích a zahraničních odborných časopisů, byl dlouholetým externím editorem japonského časopisu IDEA. Své vzpomínky na válečná léta ve Škole umění ve Zlíně popsal v knize Přistřižená křídla a kulturní život v Brně do knihy Brno – černá bílá.

Jeho odchod oznámil v neděli odpoledne jeho syn Jan Rajlich ml.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Národní muzeum bude částečně otevřeno dle plánu, na kontrolu dorazil i…

12.03.2018 15:34 Praha - Historická budova Národního muzea bude částečně otevřena 28. října a v únoru až březnu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama