Praha chce mrakodrapy. Navzdory UNESCO

Praha - Magistrát včera zveřejnil koncept územního plánu, který povoluje stavbu dvou mrakodrapů na pankrácké pláni. Podle odborníků si hlavní město zahrává s tím, že ho může UNESCO vyškrtnout ze seznamu kulturního dědictví. Informace přináší páteční vydání Hospodářských novin ( HN ).

Přidejte svůj názor

Město sice do dokumentu zahrnulo výšková omezení budov, ale s dovětkem, že se nevztahuje na již schválené projekty. Oddechnout si tak může developerská společnost ECM, která už má definitivní jistotu, že magistrát stavbu jejích 75 a 104 metrů vysokých domů podpoří. Vyšší z obou domů bude mít tvar písmene "V" a vzniknou v něm kanceláře. O kus dál vyroste oválná budova hotelu, které nespokojení památkáři přezdívají "rozstřílená plechovka".

UNESCO Praze doporučilo, aby nové domy na Pankráci zacelily mezery mezi "zuby" dvou stávajících mrakodrapů. A na to se odvolávají i radní. "UNESCO vyjádřilo názor, že dostavba Pankráce je nutná z hlediska vizuální integrity na pražskou památkovou rezervaci," napsal HN v e-mailu radní Martin Langmajer (ODS), který má na starosti územní plánování. Jenže podle UNESCO mají být nové domy na Pankráci menší než ty stávající, a to do 70 metrů.

Schválením stavby obou domů, které normu přesahují, si Praha zřejmě "zavaří". "Nebude to ještě na vyškrtnutí ze seznamu UNESCO, ale pokud by město dále ignorovalo podobným způsobem pravidla této organizace, stát by se to mohlo," varoval předseda české sekce poradního orgánu UNESCO Josef Štulc.

Podle nového územního plánu by se už v Praze výškové budovy stavět neměly. "Tolerance budou maximálně dvě podlaží nad okolní zástavbou, všechno vyšší se bude individuálně posuzovat," řekl ředitel útvaru rozvoje města Bořek Votava. Plán by měl ovlivnit rozvoj města na dalších 15 let. Veřejnost může do plánu nahlédnout od 2. listopadu.

Témata: architektura
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama