Pražské divadlo slaví úspěch na scéně off-Broadway

Praha / New York – Hra pražského Švandova divadla slaví úspěchy na newyorkské scéně. Americké publikum má příležitost zde vidět komorní drama The Good and the True vyprávějící o době druhé světové války.

Přidejte svůj názor

Švandovo divadlo

Na prknech prestižní off-Broadwayské scény DR2 uvádí komorní drama The Good and the True, které vypráví o osudech české herečky Hany Pravdové a olomouckého atleta Miloše Dobrého, jimž se povedlo uniknout z pekla koncentračních táborů.

O velkém úspěchu hry českých autorů Lucie Kolouchové, Tomáše Hrbka a Daniela Hrbka svědčí skutečnost, že představení je uváděno osmkrát týdně a pyšní se plným hledištěm, které velmi často oceňuje hru i herce aplausem ve stoje.

Inscenaci zde mohou diváci shlédnout v podání anglicky mluvících herců Isobel Pravda a Saula Reichlina, hru zrežíroval Daniel Hrbek. Hrbek se může pochlubit velmi pozitivními recenzemi, které se o hostujícím titulu ze Švandova divadla vyjadřují s uznáním a respektem. Uznání se dočkal i v deníku New York Times, který se vyznačuje spíše přísností.

„Fakt, že o nás projevili zájem listy jako New York Times nebo New Yorker, je pro další osud produkce nesmírně důležitý. Konkurence je tu velice ostrá, slavná jména tu hrají takřka na každém rohu, a každá lichotivá zmínka se proto nesmírně cení," uvádí Daniel.

Vlivem pozitivních mediálních reakcí, které v zámoří skutečně něco znamenají, přichází do Švandova divadla další pozvání. V červnu 2015 bude hra uvedena v rámci největšího světového festivalu židovského divadla.

„Po návratu z New Yorku do Prahy budeme jednat o spolupráci Švandova divadla s Ernst Deustch Theater v Hamburgu, v plánu je také společný projekt s izraelskými divadelníky. A přihlásilo se i několik amerických producentů, kteří by rádi The Good and the True zahráli i na jiných místech Spojených států," dodává Daniel Hrbek.

Hra by mohla být uvedena i v České republice. Jednání probíhají s východočeským Potštejně, kde Hana Pravdová žila s manželem během okupace. Česká verze je pod názvem Šoa se Zuzanou Onufrákovou a Miroslavem Hruškovou uváděna také stále v domácím Švandově divadle, kde ji můžete vidět nejdříve 25. září.

Na představení v New Yorku přicházejí ve velkém lidé z brooklynské židovské komunity, jejichž předci mají s holocaustem osobní zkušenost. „Reagují velice vřele a v divadle zůstávají i po skončení představení, aby s námi mohli diskutovat. Citlivě vnímají všechny projevy antisemitismu v Evropě," popisuje Hrbek.

Představení bude v divadle DR 2 na Union Square hostovat až do 14. září.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Divadlo Alfred ve dvoře pořádá již počtvrté čtení textů Václava Havla

17.12.2017 15:49 Praha - Zítra uběhne šest let od smrti Václava Havla. Divadlo Alfred ve dvoře pořádá v tento den…

Festival Janáček Brno má po měsíci předprodeje tři vyprodané koncerty

17.12.2017 15:41 Brno - Festival Janáček Brno se koná až za rok, přesto už má vyprodané tři koncerty. Teprve po…

Moravské divadlo Olomouc přeneslo Verdiho operu do cirkusu

17.12.2017 15:15 Olomouc - Moravské divadlo Olomouc uvede na svém jevišti vůbec poprvé romantickou operu Giuseppe…

Husa na provázku se loučí s uměleckým šéfem i slavnou vánoční inscenací

15.12.2017 11:08 Brno - Konec roku 2017 je pro Divadlo Husa na provázku zásadní. Se svým postem uměleckého šéfa se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama