Sebevražda? Nikdy! A co si takhle najmout vlastního vraha? Krásná a šílená hra v Divadle v Rytířské

Praha – Divadlo v Rytířské patří sice mezi malá pražská divadla, ale inscenacemi, které na svém jevišti uvádí, se řadí mezi ty nejlepší. Nyní se v tomto divadle můžete těšit na novou komedii s dvojicí vynikajících herců, s Miroslavem Etzlerem a Karlem Zimou. Režie se ujal Petr Kracik.

Přidejte svůj názor

V pátek 24. října bude mít v Divadle v Rytířské premiéru hra Smlouva

Na konci tohoto týdne proběhne premiéra tragikomedie Smlouva od uznávaného polského dramatika Slawomira Mrožka, jehož dílo je známo zejména díky neotřelým zápletkám, komediálnímu vyústění situací a naprosto nečekané pointě. Právě proto v Polsku zlidovělo rčení: „Něco takového by nevymyslel ani sám Mrožek!"

Příběh tragikomedie, která bude uvedena v Divadle v Rytířské, diváky zavede do zastaralého hotelu Rezidence, kde čeká na svojí životní příležitost autor komedií. Jenomže nabídka z Holywoodu nepřichází. Aby žil, se mu už zdá zbytečné, a tak si najme portýra. Jeho služba pro scénáristu ale spočívá v tom, že jej má do sedmi dnů zabít.

„Po prvním přečtení není Smlouva text komická, spíš mírně depresivní – je o hledání cesty člověka, který ani neví, jak ukončit svůj naprosto promrhaný život," uvádí k Mrožkově hře herec Miroslav Etzler, který si zahraje roli nežádaného scénáristy.

Z počátku se tak obával, zda je možné ze hry Smlouva udělat komedii. Když se však zjistil, že bude hru režírovat Petr Kracik, obavy zmizely. „Pracoval jsem s ním jen jednou v Národním divadle, když jsme dělali dnes už legendární a slavné představení Paličova dcera, takže jsem si byl jistý, že společně cestu najdeme."

„Překonat nálepku Mrožka, jako autora absurdního či existenciálního dramatu, a představit ho i jako autora s bohatým smyslem pro humor a vtip, autora, který svůj svět buduje precizní obrazností svých postav, jež nezůstávají věšáky na ideje a zhnusené obrazy, ale pevně vycházejí ze skutečného život a vracejí se do něho s nebývalou elegancí, poetičností a hlavně nadějí, bude klíčovým momentem celé inscenace hry Smlouva," popisuje svůj přístup k Mrožkově tragikomedii režisér Petr Kracik.

Podle Miroslava Etzlera dojem, že jsme svůj život promrhali, může poskytnout každého bez rozdílu věku. To je to, co je dle tohoto oblíbeného herce poutavé na hře Smlouva, ve které se nachází řada nadčasových témat. Etzler si vybral do této tragikomedie parťáka Karla Zimu, kterého doporučil režisérovi.

„Jen málokdo vy řekl, kolik se toho může odehrát za hodinu a půl, aniž by se toho fyzicky tolik stalo," dodává ke hře Zima: „To dokáže snad jen Mrožek. Krásně a šíleně!"

Tragikomedie o muži, jenž si sám najme vlastního vraha bude mít premiéru v pátek 24. října. Nejbližší reprízy na prknech Divadla v Rytířské jsou naplánované na 31. října, 8. listopadu a 4. prosince.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Národní divadlo moravskoslezské uvede muzikálovou verzi Romea a Julie s…

07.12.2017 18:10 Aktualizováno Ostrava - Národní divadlo moravskoslezské zažije světovou premiéru muzikálu podle nejslavnější…

Muzikálová kouzelná chůva v Městském divadle Brno oslaví 250. reprízu

06.12.2017 12:58 Brno - Kouzelná chůva Mary Poppins se na českém jevišti objevila poprvé v roce 2010 a od té doby…

Rekonstrukce Divadla Jiřího Myrona pokračuje. Jaké jsou první změny pro…

05.12.2017 10:58 Ostrava - V říjnu byla zahájena rekonstrukce areálu Divadla Jiřího Myrona, která pro diváky přináší…

Divadlo U stolu spojí Dona Juana s Faustem v jedné inscenaci

04.12.2017 12:01 Brno - Divadlo U stolu uvedlo hru jednoho z "prokletých básníkůL německé literatury z počátku…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama