Herec Josef Somr oslaví ve středu 75. narozeniny

Praha - Českého filmového a divadelního herce Josefa Somra čekají ve středu 15. dubna oslavy jubilejních 75. narozenin. Herec se narodil v roce 1934 ve Vracově u Kyjova.

Přidejte svůj názor

Josef Somr absolvoval v roce 1956 JAMU v Brně, což byl první krok k jeho vytoužené herecké kariéře. Po studiích se objevil na jevištích několika českých a moravských divadel. Dočasně působil v divadle v Českém Těšíně, v brněnském Divadle bratří Mrštíků a na začátku 60. let se představil i v divadle v Pardubicích. S příchodem do Prahy započalo jeho úspěšné období jak na divadelní scéně, tak ve filmovém průmyslu.

V roce 1965 přijal angažmá v Činoherním klubu, ve kterém ztvárnil celou řadu divadelních rolí. Pamětníci si ho mohou pamatovat z inscenací Mandragora, Piknik nebo Revizor. Na sklonku 70. let přišla nabídka, kterou nemůže divadelní herec odmítnout- členství v činohře Národního divadla.

Svou první filmovou příležitost mu poskytla v roce 1964 tvůrčí dvojice režisérů Ján Kadár a Elmar Klos v dramatu Obžalovaný. Od této doby se začal stabilně objevovat v českých filmech. V roce 1966 ho režisér Jiří Menzel obsadil sice do vedlejší, ale velice výrazné role. Somr ztvárnil v oscarovém příběhu výpravčího Hubičku, který ve slavné scéně razítkuje ženské pozadí. V průběhu 60. let si také zahrál v historickém dramatu Františka Vláčila Údolí včel, v komediích Soukromá vichřice a Hotel pro cizince nebo ve filmové adaptaci románu Milana Kundery s názvem Žert.

Také v období normalizace byl Josef Somr velice obsazovaným hercem a ztvárnil desítky významných rolí. Režisér Jiří Sequens si ho vybral do svého detektivního příběhu Vražda v hotelu Excelsior z roku 1971, objevil se v dětském filmu Páni kluci, v komediích Léto s kovbojem, Což takhle dát si špenát, Báječní muži s klikou, Pozor, vizita! nebo Slavnosti sněženek. V jeho hereckém rejstříku jsou snímky rozmanitých žánrů, nevyhýbal se komediím, dramatům, psychologickým, kriminálním ani dětským filmům.

Po sametové revoluci stále patřil k vytíženým hereckým osobnostem. Diváci si ho mohou pamatovat z komedie Černí baroni z roku 1992, z lyrického snímku Jaromila Jireše s názvem Helimadoe, z komedie Stůj, nebo se netrefím z roku 1998, z pohádek Královský slib, Čert ví proč nebo Anděl Páně. Z nedávné doby vytvořil hlavní roli otce ve snímku O rodičích a dětech, který natočil před dvěma lety Vladimír Michálek. Režisér Jan Hřebejk ho obsadil do komedie U mě dobrý a v českých kinech se naposledy představil jako Antonín Doubrava v komedii Svatba na bitevním poli v režii Dušana Kleina.

Somr má na svém kontě dvě divadelní ceny Thálie, které získal v letech 1997 a 2001 za své herecké výkony v inscenacích Romance pro křídlovku a The Gin Game. Prezident Václav Klaus mu v roce 2005 udělil medaili Za zásluhy za jeho přínos české kultuře.

Témata: Somr, Josef | herci
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brno se opět bude točit kolem hudby. Festival Janáček Brno zveřejnil…

17.11.2017 16:51 Brno - Festival Janáček Brno 2018 má pro nadcházející ročník připraveno dvacet osm špičkových…

Jak vypadá nevybouřená láska Pavla Lišky k divadlu? Dozvíte se v Komorní…

17.11.2017 15:16 Praha - Spolek sešlých - Commedia dell´arte se sejde na komorní scéně Divadla Na Fidlovačce, aby…

Nová performance v divadle Alfred ve dvoře prozkoumá hranice lidského…

14.11.2017 17:43 Praha - Režisér a vizální umělec Jan Mocek uvede svoji novou inscenace Shadow Meadow v divadle…

Národní divadlo moravskoslezské uvede svoji komorní inscenaci v Divadle…

13.11.2017 19:59 Ostrava - Národní divadlo moravskoslezské uvede svoji novou komorní inscenaci v alternativním…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama