Ambiciózní operní projekt o Kateřině z Redernu uvidíte v Divadle F. X. Šaldy

Liberec – Na závěr tohoto roku v Divadle F. X. Šaldy připravil operní soubor hru české skladatelky Sylvie Bodorové. Legenda o Kateřině z Redernu je ambiciózním projektem, neboť se jedná o světovou premiéru.

Přidejte svůj názor

Šaldovo divadlo

„Tak jako jsou zlomové okamžiky v životě každého z nás, tak stejně existují chvíle každého národa, které ovlivní na řadu let a někdy i na několik generací další vývoj. Zlomové milníky jsou zpravidla obdobím velkých zkoušek lidských charakterů, vypjatých emocí, uvolněné morálky a velké příležitosti pro kořistníky," konstatuje Sylvie Bodorová.

Téma operního díla se pojí přímo k Liberci, neboť hraběnka Kateřina z Redernu (1564 – 1617) spravovala po smrti svého manžela panství Liberec, Frýdlant a Záwidov. Časová osa diváky zanese na dvůr císaře Rudolfa II. a k historickým událostem na Bílé hoře.

„Převést historické události na operní scénu bez jakýchkoli změn nelze. Drama a příběh na jevišti mají jiné zákonitosti a bez určité fabulace by se libreto opery o Kateřině z Redernu vytvořilo jen stěží. Přesto jsem se snažila maximálně vycházet z reálií historické situace a základní osnova mého příběhu je z velké míry postavena na dobových pramenech a faktech, fabulace je spíše v rovině osobních příběhů," dodává autorka.

Legendu o Kateřině z Redernu zkomponovala Sylvie Bodorová přímo pro soubor libereckého Divadla F. X. Šaldy na základě impulzu bývalého ředitele divadla Martina Otavy, který je autorem námětu a režisérem. K tomuto ambicióznímu projektu uvedl: „Hudba Sylvie Bodorové je pro mě jako most. Nic není náhodné, ví co zvýraznit, co potlačit, aby vyniklo to, co má."

K dirigentskému pultu dostal pozvání mladý dirigent Marek Štilec a scénu připravil Aleš Valášek. Choreografii připravila šéfka baletního souboru Šaldova divadla Alena Pešková. V hlavních rolích se představí Lívia Obručník Vénosová, Lucie Kašpárková, Michal Bragagnolo, Jiří Kubík, Luboš Skala.

Tento operní titul je bezesporu ozdobou posledních dnů Roku české hudby. Premiéra proběhne v pátek 19. prosince.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mezinárodní festival ve Studiu Hrdinů připomene výročí dvou revolucí

21.11.2017 18:12 Praha - Studio Hrdinů ve spolupráci s Goethe-Institutem pořádá mezinárodní festival s názvem …

Po Baletu Národního divadla Brno vyráží do Šanghaje i operní soubor

20.11.2017 19:42 Brno/Šanghaj - Soubor Baletu Národního divadla Brno se nedávno vrátil z dvoutýdenního turné po Číně…

Brno se opět bude točit kolem hudby. Festival Janáček Brno zveřejnil…

17.11.2017 16:51 Brno - Festival Janáček Brno 2018 má pro nadcházející ročník připraveno dvacet osm špičkových…

Jak vypadá nevybouřená láska Pavla Lišky k divadlu? Dozvíte se v Komorní…

17.11.2017 15:16 Praha - Spolek sešlých - Commedia dell´arte se sejde na komorní scéně Divadla Na Fidlovačce, aby…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama