Ambiciózní operní projekt o Kateřině z Redernu uvidíte v Divadle F. X. Šaldy

Liberec – Na závěr tohoto roku v Divadle F. X. Šaldy připravil operní soubor hru české skladatelky Sylvie Bodorové. Legenda o Kateřině z Redernu je ambiciózním projektem, neboť se jedná o světovou premiéru.

Přidejte svůj názor

Šaldovo divadlo

„Tak jako jsou zlomové okamžiky v životě každého z nás, tak stejně existují chvíle každého národa, které ovlivní na řadu let a někdy i na několik generací další vývoj. Zlomové milníky jsou zpravidla obdobím velkých zkoušek lidských charakterů, vypjatých emocí, uvolněné morálky a velké příležitosti pro kořistníky," konstatuje Sylvie Bodorová.

Téma operního díla se pojí přímo k Liberci, neboť hraběnka Kateřina z Redernu (1564 – 1617) spravovala po smrti svého manžela panství Liberec, Frýdlant a Záwidov. Časová osa diváky zanese na dvůr císaře Rudolfa II. a k historickým událostem na Bílé hoře.

„Převést historické události na operní scénu bez jakýchkoli změn nelze. Drama a příběh na jevišti mají jiné zákonitosti a bez určité fabulace by se libreto opery o Kateřině z Redernu vytvořilo jen stěží. Přesto jsem se snažila maximálně vycházet z reálií historické situace a základní osnova mého příběhu je z velké míry postavena na dobových pramenech a faktech, fabulace je spíše v rovině osobních příběhů," dodává autorka.

Legendu o Kateřině z Redernu zkomponovala Sylvie Bodorová přímo pro soubor libereckého Divadla F. X. Šaldy na základě impulzu bývalého ředitele divadla Martina Otavy, který je autorem námětu a režisérem. K tomuto ambicióznímu projektu uvedl: „Hudba Sylvie Bodorové je pro mě jako most. Nic není náhodné, ví co zvýraznit, co potlačit, aby vyniklo to, co má."

K dirigentskému pultu dostal pozvání mladý dirigent Marek Štilec a scénu připravil Aleš Valášek. Choreografii připravila šéfka baletního souboru Šaldova divadla Alena Pešková. V hlavních rolích se představí Lívia Obručník Vénosová, Lucie Kašpárková, Michal Bragagnolo, Jiří Kubík, Luboš Skala.

Tento operní titul je bezesporu ozdobou posledních dnů Roku české hudby. Premiéra proběhne v pátek 19. prosince.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Národní divadlo představilo dramaturgický plán na příští sezónu

16.02.2018 17:50 Praha - Národní divadlo ve středu představilo své plány na příští sezónu. Umělecké soubory chystají…

Divadlo Petra Bezruče přiveze své nejlepší inscenace do Brna

14.02.2018 15:10 Brno - Divadlo Bolka Polívky přivítá na svém jevišti ostravské Divadlo Petra Bezruče, které v Brně…

Jak se Opice stala člověkem. Studio Hrdinů uvede adaptaci Kafkovy povídky

14.02.2018 14:11 Praha - Povídka Franze Kafky Zpráva pro Akademii poprvé vyšla právě před sto lety. Studio Hrdinů…

Divadlo v Řeznické i přes nepříznivou finanční situaci uvede další českou…

13.02.2018 16:34 Praha - Druhou premiérou letošní sezóny v Divadle v Řeznické bude inscenace Poslední sezení u…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama