Baletní fantazie Popelka se vrací na jeviště Divadla Antonína Dvořáka

Ostrava - Příběh o skromné, laskavé a pracovité dívce, jež je nakonec za své ctnosti odměněna, má své místo i v dějinách baletu. Nejslavnější a nejhranější taneční verzí je Popelka Sergeje Prokofjeva, která se po více jak dvaceti letech vrací na jeviště Divadla Antonína Dvořáka, tentokrát v choreografii kanadského tanečníka Paula Chalmera. Na premiéru se diváci mohou těšit již 23. dubna v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka.

Přidejte svůj názor

Chiara Lo Piraro a Sergio Méndez Romero, foto: Martin Popelář

V pořadí třetí ostravské nastudování inscenace Popelky má tentokrát na starosti tanečník a choreograf působící v Evropě Paul Chalmer, který se rozhodl svou baletní pohádku postavit na mladých protagonistech. Pro Paula Chalmera to bude současně první spolupráce s Národním divadlem moravskoslezským: „Inspirací k této práci pro mě byla rozhodně především hudba – Prokofjevův génius. Je to báječný vypravěč. Příběh je obsažen přímo v jeho hudbě. Každá scéna, každá postava má zde svůj leitmotiv. Známe spoustu slavných produkcí Popelky, třeba tu od Rudolfa Nurejeva," říká o své Popelce Paul Chalmer, který měl jako mladý tanečník možnost s Rudolfem Nurejevem pracovat. Paul Chalmer byl sólistou Stuttgartského baletu a prvním sólistou Les Ballets de Monte Carlo, tanečníkem, který měl privilegium tančit s nejlepšími balerínami světa, jako byla Carla Fracci, MarciaHaydée, BirgitKeil, Natalia Makarova nebo Ekaterina Maximova. Jako baletní mistr pracoval například v Semperoper v Drážďanech, formoval Lipský balet pod vedením slavného choreografa Uweho Scholze a v letech 2005 až 2010 pokračoval jako jeho umělecký šéf. Od roku 2006 působí jako choreograf a pravidelně spolupracuje s baletem Teatrodell´Opera di Roma.

K výtvarné spolupráci přizval Paul Chalmer polskou scénografku Annu Kontek, působící ve Finské národní opeře v Helsinkách: „Krása a estetika Prokofjevovy hudby jistě najde v mé tvorbě svůj odraz. Už v Perraultově pohádce jsou zdůrazněny dobrota, čistota, pokora, poctivost, moudrost a životní mravnost jako podstatné charakterové vlastnosti kontrastující s nezkrotnou chamtivostí. Tato skutečnost bude zdůrazněna ve výběru barev scény a kostýmů a vše bude podtrženo empírovým stylem," komentuje výtvarnou složku inscenace Anna Kontek. Prokofjevovu partituru nastudoval s orchestrem opery Národního divadla moravskoslezského dirigent Jakub Klecker. V hlavních rolích diváci uvidí Chiaru Lo Piparo, Michaelu Vápeníkovou, Kokiho Nishioku, Sergia Méndeze Romera, Zuzanu Majvelderovou, Barboru Šulcovou, Isabellu Ayers, Markétu Pospíšilovou, Olgu Borisovou-Pračikovou, Petru Kováčovou nebo Markétu Pospíšilovou.

Premiéra baletu Popelka se koná 23. dubna, tedy ve stejný den, kdy se S. Prokofjev před 124 lety narodil, v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka, první repríza potom v sobotu 25. dubna ve stejném čase. V den premiéry Popelky bude navíc otevřena výstava obrázků dětí, které navštívily zkoušku Popelky v době příprav inscenace. Od poloviny května budou také vystaveny práce studentů tanečního oddělení Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia v Ostravě. Více o doprovodném programu lze nalézt na www.ndm.cz.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Národní divadlo Brno uvede operu pro ty nejmenší diváky

20.03.2018 13:07 Brno - Další premiéra Janáčkovy opery bude patřit těm nejmenším divákům. Národní divadlo Brno uvede…

Národní divadlo moravskoslezské se počtvrté zapojí do Noci s Andersenem.…

19.03.2018 12:21 Ostrava - Ateliér pro děti a mládež při Národním divadle moravskoslezském se již čtvrtým rokem…

Klicperovo divadlo uvede adaptaci stěžejního románu ruské literatury

19.03.2018 11:43 Hradec Králové - Po úspěšných inscenacích Labutí jezero, Evžen Oněgin a Pěna dní se do Klicperova…

Tři oslavy na Jezerce. Hned tři inscenace slaví kulatiny

17.03.2018 17:09 Praha - Divadlo Na Jezerce zažije v nejbližší době hned tři jubilejní představení úspěšných…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama