Národní divadlo se naposledy rozloučilo s hercem Miroslavem Doležalem

Praha - V hlavním foyer Národního divadla se v pátek uskutečnilo smuteční rozloučení s nejstarším členem činohry ND Miroslavem Doležalem, který zemřel 12. dubna. Agentuře Mediafax to potvrdila kancelář Národního divadla.

Přidejte svůj názor

Miroslav Doležal se narodil 10. února 1919 v Bučovicích. Studoval souběžně práva a brněnskou konzervatoř. Byl nejstarším členem činohry Národního divadla, na jeho jevišti se objevil poprvé v roce 1948. Předtím ještě vystupoval v brněnském Národním divadle. Zemřel ve svém rodinném domě krátce po svých 90. narozeninách.

Do povědomí diváků vstoupil Doležal nejvíce jako Karel IV., kterého od roku 1952 po dobu 22 let ztělesňoval v rámci letních představení na hradě Karlštejně. Na první české scéně jej diváci mohli vidět například v rolích Radúze (Radúz a Mahulena), Francka (Maryša), Horatia (Hamlet), Tantalose (Smír Tantalův), Brahy (Lucerna) či starého Mareše (Fidlovačka).

Na filmovém plátně se představil například v husitské trilogii Jan Hus, Jan Žižka a Proti všem, zahrál si v adaptaci románu Jarmily Glazarové Vlčí jáma s tehdy mladičkou Janou Brejchovou. Objevil se i v seriálu Sňatky z rozumu či Dobrodružství kriminalistiky.

Miroslav Doležal patřil mezi zakládající členy Českého klubu fair play, na jehož zrodu se podílel s reportérem Karlem Malinou. Po oficiálním vzniku v roce 1978 byl Doležal zvolen předsedou klubu a v této funkci setrval až do roku 1995. Herec měl ke sportu kladný vztah, zejména k atletice, několik let vykonával funkci rozhodčího, později šéfa rozhodčích a instruktorů.

Témata: herci | úmrtí
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pohroma jako příležitost pro mladé tanečníky. Divadlo Alfred ve dvoře…

30.05.2017 10:58 Praha – Rakouská taneční skupina SILK Fluegge připravuje autorskou inscenaci, v níž se představí…

Hradecká Pěna dní má na kontě další úspěch

27.05.2017 17:32 Hradec Králové – Inscenace Klicperova divadla Pěna dní získala Cenu Grenouille za nejvýraznější…

Městské divadlo Brno hledá nové talenty

26.05.2017 12:37 Brno – Městské divadlo Brno vypsalo konkurz na role pro připravované tituly, které budou uvedeny v…

Olomoucké kulturní centrum vznikne. Veřejnost přispěla více než půl milionu

26.05.2017 11:41 Olomouc – Někdo tomu říká i olomoucký zázrak. Jisté je, že Olomoučáci a divadelní nadšenci si zde…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama