Na česká divadelní prkna vstupuje komedie o zkorumpovaném světě

Pardubice - O posledním adventním víkendu tohoto roku uvádí Východočeské divadlo komedii Rodinný podnik britského dramatika Alana Ayckbourna. Premiéru má dnes 19. a zítra 20. prosince, s pardubickým souborem ji nastudoval režisér Robert Bellan, kterého proslavila režie divácky úspěšné komedie A je to v pytli!

Přidejte svůj názor

R. Chvalová, J. Hyhlík, L. Mecerodová, V. Macková, J.Kalužný, P. Janečková a P. Borovec v komedii Rodinný podnik

Dynamická komediální hra pojednává o podnikateli Jacku McCrackenovi, který se dostane do područí tchánova byznysu. Ten je monitorován soukromým detektivem ohledně jistých kompromitujících materiálů. Inscenace byla poprvé představena londýnskému publiku v roce 1987 a ve stejném roce za ni autor získal cenu Evening Standard pro nejlepší novou hru.

„Po prvním přečtení hry mi bylo okamžitě jasné, že ji chci zkoušet. Témata, o kterých se tam hraje, jsou pro mě zajímavá a docela zásadní – jako například uvědomění si vlastních hodnot, z čeho se skládá osobnost člověka, co vlastně znamenají v reálném životě pojmy jako poctivost a morálka či do jaké míry člověk zůstane počestným v určitých mezních situacích. A za druhé mě zaujala netradiční mnohovrstevnatostí žánrů, jedná se totiž o konverzační i situační komedii, politickou satiru, rodinné drama, grotesku, ale i cool dramatiku," řekl režisér Robert Bellan.

Rodinný podnik je nadčasový i z hlediska kolektivního vnímání morálky, například v přístupu k podnikání. Dalo by se říct, že Velká Británie byla na konci 70. let asi tam, kde jsme teď my. Byla to doba „thatcherismu", typická snahou o zisk za každou cenu – bez ohledu na společenské souvislosti a dopad. Rychlý a okamžitý prospěch převažoval nad uvažováním v dlouhodobých perspektivách a celospolečenských souvislostech. Samozřejmě ale čest výjimkám, v současnosti existují určitě české firmy, které podnikají čestně a poctivě s ohledem na dlouhodobou firemní etiku a společenskou zodpovědnost," dodal Bellan.

V komedii Rodinný podnik hrají Jiří Kalužný, Ludmila Mecerodová, Petra Janečková, Tomáš Lněnička, Josef Pejchal a další. Za překladem Rodinného podniku stojí Zuzana Josková, monumentální scéna je z dílny Nikoly Tempíra, kostýmy navrhla režisérova žena Šárka Bellanová a hudbu složil Mario Buzzi.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Národní divadlo představilo dramaturgický plán na příští sezónu

16.02.2018 17:50 Praha - Národní divadlo ve středu představilo své plány na příští sezónu. Umělecké soubory chystají…

Divadlo Petra Bezruče přiveze své nejlepší inscenace do Brna

14.02.2018 15:10 Brno - Divadlo Bolka Polívky přivítá na svém jevišti ostravské Divadlo Petra Bezruče, které v Brně…

Jak se Opice stala člověkem. Studio Hrdinů uvede adaptaci Kafkovy povídky

14.02.2018 14:11 Praha - Povídka Franze Kafky Zpráva pro Akademii poprvé vyšla právě před sto lety. Studio Hrdinů…

Divadlo v Řeznické i přes nepříznivou finanční situaci uvede další českou…

13.02.2018 16:34 Praha - Druhou premiérou letošní sezóny v Divadle v Řeznické bude inscenace Poslední sezení u…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama