RECENZE: Svět podle Prota je příjemným pohlazením i na divadelní scéně

Praha - Před patnácti lety uvedlo studio Universal adaptaci knihy Gene Brewera K-PAX. Snímek vyvolal obrovský zájem a tak není divu, že se objevuje i na prknech znamenajících svět. My si takovou verzi nyní přiblížíme.

Diskuse: 0

RECENZE: Svět podle Prota je příjemným pohlazením i na divadelní scéně - anotační foto
reklama

Ještě něco málo slov o autorovi a knize samotné. Eugene N. Brewer se narodil 4. srpna 1937 se státě Indiana. K-PAX byla první knihou série novel, jejíž první část vyšla v roce 1995 a poslední, zatím čtvrtá, spatřila světlo světa o 12 let později. Úvodní díl proslavil americký film režiséra Iaina Sotfleye, nesoucího různé názvy - původní se držel titulu knihy, u nás byl pojmenován jako Svět podle Prota, v sousedním Německu K-PAX - Alles ist möglich. Ve filmovém zpracování dominovali Kevin Spacey a Jeff Bridges a zejména v USA se těšil velké oblibě.

Doktor Gene Brewer, psychiatr uznávaného zařízení, pravidelně přijímá na sezení zvláštního pacienta. Nemá křestní jméno, říká si Prot, miluje ovoce, chodí zásadně bos, v černých brýlích a s kapucí na hlavě. Je stár 337 let a jeho domovem je desítky světelných let vzdálená planeta K-PAX. Jeho monotónní hlas sděluje Brewerovi zvláštní informace o jeho domovu, který je prost prakticky všech nešvarů našeho světa. Brewer pochybuje o pravdivosti jeho slov, proto se rozhodne prověřit jeho osobu reportérkou na volné noze Giselle Griffinovou. Prot mezitím převrací naruby chod zařízení a ovlivňuje další chovance, z nichž každý trpí nějakým osobním problémem: Chucka opustila žena a ztratil práci, Howie se neumí vyrovnat následkům vztahu k rodičům z dětství, Ernie má panický strach ze smrti a Bess zabila manžela, který ji fyzicky týral. Jak pokračují další návštěvy Prota u Brewera, znepokojení roste zejména proto, že Protův vliv postupně odstraňuje psychické potíže u čtveřice pacientů. Brewer, jemuž se podařilo dopátrat se údajného důvodu Protových opakovaných návštěv na Zemi, se rozhodne k radikálnímu činu, aby se dozvěděl celou pravdu.


(zdroj: STAGEARTCZ)

Představení nastudované společnosti STAGEARTCZ je umístěno do jediného prostoru, kde pouhým "překlopením" hlavního nábytkového segmentu vzniká nová scéna. Ačkoliv je důraz kladen především na dvojici Prot/Brewer, každá z výše uvedených postav, tedy včetně ústřední dvojice, všech chovanců, reportérky a vrchní sestry Betty dostane samostatný prostor, který bychom po vzoru slavných vystoupení dvojice Werich&Voskovec mohli nazvat forbínou. Stejně tak všichni pacienti důsledne lpí na projevu - Ernie odmítá udělat krok bez roušky, Howie přesně krokuje vzdálenost, po které kráčí, Chuck předvádí hyperaktivní pohyby doprovázené tradičním "smrdíš" a Bess je apaticky odevzdaná a nemluvná. Leč Prot tohle všechno změní.

S ohledem na povahu adaptace je pochopitelné, že hlavní díl představení, které se délkou blíží filmovému zpracování (tedy tomu, které bylo sestříháno z původních 150 minut na dvě hodiny), dominují Radim Fiala a Petr Halberstadt. Zejména představitel Prota svým znělým hlasem v jedné rovině, jako by deklamoval souvislý text, působí podmanivě. Dokonce tak podmanivě, že díky odposlechu z publika by si jej některé dámy vybraly za osobního terapeuta. Přitom k opravdovosti ztvárnění nejsou třeba žádné krkolomnosti a ač jde o hru žánru sci-fi, prakticky se obejde bez jakýchkoli vědeckofantastických udělátek. Před samotným závěrem divadelního představení už máte dojem, že nesedíte v hledišti, ale jste sami svědky psychologické seance. A mnozí z vás možná zatouží vyrazit s Protem na K-PAX. Leč potíž je v tom, že tam může vzít Prot vždy jen jednoho pasažéra.

Ti z vás, kteří si budou chtít prohlédnout Prota zblízka a nasát atmosféru K-PAXu, kterou nám přes hluboké vesmírné prostory přinesl, mohou navštívit brněnské Divadlo Bolka Polívky, kde se Prot představí v sobotu 26. března. Další představení jsou plánována tamtéž v dubnu a červnu.

Celkové hodnocení: 85 %

K-PAX, Svět podle Prota

Hrají: Radim Fiala, Petr Halberstadt, Marika Procházková/Markéta Plánková, Petr Bláha, Martin Siničák/Jakub Urbánek, Michal Bumbálek, Eva Novotná, Iveta Austová/Alexandra Palatimusová.

Scénář: Jaroslav Milfajt
Předloha: Gene Brewer
Hudba: Jan Matásek
Režie: Petr Halberstadt

reklama

Diskuse

RECENZE: Svět podle Prota je příjemným pohlazením i na divadelní scéně

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

„Za vaše představy neručíme.“ Festival Tanec Praha odstartoval - anotační foto

„Za vaše představy neručíme.“ Festival Tanec Praha odstartoval

26.05.2016 22:48 Praha – 28. ročník festivalu, který rozhýbe nejen vaši představivost ale i vás samé se uskuteční od 23....

Festival Žižkovské pivobraní představí hiphopové i folkové legendy - anotační foto

Festival Žižkovské pivobraní představí hiphopové i folkové legendy

26.05.2016 16:47 Praha - Známá hip hopová formace PSH a folková legendární skupina Jablkoň se představí v parku Parukářka na...

ROZHOVOR: Co se děje za oponou ohňostrojů? Pyrotechnik prozradil, jak vznikají oblíbené show - anotační foto

ROZHOVOR: Co se děje za oponou ohňostrojů? Pyrotechnik prozradil, jak vznikají...

26.05.2016 16:35 ROZHOVOR – Soutěžní přehlídka ohňostrojů Starobrno Ignis Brunensis se nám nezadržitelně blíží. A že je...

Heidi Janků se vrací ke zpívání. V novém klipu dokazuje, že je opravdu ve formě - anotační foto

Heidi Janků se vrací ke zpívání. V novém klipu dokazuje, že je opravdu ve formě

26.05.2016 16:25 Praha - Heidi Janků je v posledních letech známá především jako moderátorka. Nyní se po delší odmlce opět...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Hlasovali byste pro vystoupení České republiky z Evropské unie?

Hlasovalo 21318 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama