Jaroslav Dušek mění hranice hudebního divadla

Ostrava - Osud německého spisovatele Clemense Kubyho, poznamenaný vážným úrazem s následnou hrozbou celoživotního ochrnutí a který se dokázal vyléčit pomocí meditace, inspiroval Jaroslava Duška a hudebníky Ondřeje Smeykala a Maria Buzziho k jedinečnému dílu, které bude poprvé ve světové premiéře uvedeno v Národním divadle moravskoslezském.

Přidejte svůj názor

Jaroslav Dušek

Dílo nese název L2: Brána života!, které Jaroslav Dušek vysvětluje slovy: „L2 je obratel v páteři, který se v orientální medicíně nazývá pojmem Brána života. My jsme toto označení použili se skladatelem Ondřejem Smeykalem pro název divadelního tvaru, kterému říkáme ‚úzdravné operum'. Je to hudebně-dramaticky-pohybově-pěvecké dílo. Vypráví příběh, jenž líčí skutečný osud Clemense Kubyho. Ten se před třiceti lety smrtelně zranil, když si rozdrtil druhý obratel bederní části páteře, kterému se právě říká L2. Diagnóza zněla strašlivě – ochrnutí dolních končetin do konce života. Ale on se v nemocnici rozhodl, že neposlechne tu prognózu, kterou uslyšel, a rozhodl se, že bude chodit navzdory tomu stavu, ve kterém byl... Postupně rozhýbal palec nohy, pak nohu v kotníku, poté druhou nohu. Znovu se učil chodit, nosil ocelový korzet a dnes chodí i bez této podpory. Stále pobíhá někde po světě, je na živu a je to nesmírně zajímavá osobnost..."

Jaroslav Dušek přizval ke spoluprci jednoho z nelepších hráčů na didgeridoo Ondřeje Smeykala: „Řekl jsem si, že by bylo zajímavé, kdyby tento australský domorodý nástroj byl vůdčím prvkem takového díla, protože je považován za léčivý," poznamenal Dušek. 

Režisér Jiří Nekvasil o neobyčejné inscenaci říká: „Životní příběh Clemense Kubyho o jeho sebevyléčení zlomeného obratle L2 – nazývaného v čínské medicíně Brána života – přináší svým originálním tématem i formou svého zpracování novou dimenzi i žánr – není to ani opera, ani opereta, ani muzikál – na jeviště přichází úzdravné operum!" 

Postava Clemense Kubyho je nezvykle zpodobněna třemi elementy, kde podstatu hrdiny znázorňují Juraj Čiernik jako Hlas a Jan Vlas jako Tělo, kteří představují nehmotné Kubyho „alter ego". Kromě Jaroslava Duška, který se zhostí role Uvaděče na pravou míru se dále objeví Peter Svetlík (Psycholog), Martin Gurbaľ (Hlavní chirurg) a Martina Šnytová (Intuice). 

Světová premiéra bude uvedena 21. dubna 2016 v 18.30 hodin v Divadle Jiřího Myrona.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko se loučilo s Mariánem Labudou. Přišli herci i politici, Polívka…

12.01.2018 14:25 Aktualizováno Bratislava - Několik stovek lidí, včetně herců a politiků, se dnes přišlo rozloučit se známým…

Disco muzikál Horečka sobotní noci ožije v Městském divadle Brno

08.01.2018 15:41 Brno - Kdo by neznal nablýskaný muzikálový hit Horečka sobotní noci s Johnem Travoltou a hity jako…

Balet Národního divadla Brno dá opět šanci mladým choreografům

07.01.2018 14:34 Brno - Národní divadlo Brno pořádá již šestým rokem tvůrčí dílnu mladých tanečníků. Cílem…

Režisér obrátil konec Carmen, cikánská dívka zabije Dona Josého

06.01.2018 08:35 Florencie - V neděli bude mít premiéru slavná opera Carmen, tentokrát se ale diváci mohou těšit na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama