Moravské divadlo Olomouc se už potřetí zapojí do Noci divadel

Olomouc – Více než deset zemí Evropy každoročně otvírá svá divadla veřejnosti a nabízí zážitky, které běžný divadelní program nedovoluje. Do Noci divadel se pravidelně zapojují divadla po celé České republice, letos je součástí téměř 130 divadel. Nechybí ani Moravské divadlo Olomouc.

Přidejte svůj názor

Divadlo, ilustrační foto

Do evropského projektu Noc divadel se každoročně zapojují česká divadla od roku 2013. Do akce, která chce představit divadlo v netradiční formě, se už potřetí zapojuje i Moravské divadlo Olomouc. Letos se divadelní budova promění ve snové město a nabídne netypické představení Jedna noc v Perle. Přípravy programu se ujal člen činoherního souboru MDO, herec Vojtěch Lipina.

„Chtěli jsme na tento výjimečný den připravit něco, co vybočuje z konvenčního, zaběhnutého řádu divadla. Oslovil jsem rozhlasového režiséra Tomáše Soldána, abychom společně vybrali texty a připravili představení v žánru site specific, které je spjaté s konkrétním místem a je svým způsobem jedinečné a nepřenosné," vysvětlil Lipina.

Rozhlasový režisér Tomáš Soldán se inspiroval knihu Země snivců rakouského kreslíře a ilustrátora Alfreda Kubina. Kniha vypráví o Snové zemi a jejím hlavním městě Perla, které Soldánovi připomíná Olomouc. Rozhodl se tedy podle knihy vytvořit nevšední procházku po divadelním prostoru.

„Ta naše Noc divadel bude do určité míry scénickým čtením. Půjde o koláž výstupů, která odstartuje na náměstí před budovou divadla a návštěvníci se postupně dostanou do foyer, hlediště a kdo ví, kam ještě," doplnil Lipina.

Kromě Kubinovy knihy Lipina se Soldánem vybrali texty z děl Sylvy Fischerové, Petra Bezruče, Davida Hrbka a Milana Kozelky. Návštěvníci se seznámí s příběhy o olomouckých osobnostech, jako je Oldřich Stibor nebo Gustav Mahler. Kromě členů činoherního souboru Romana Vencla, Jana Ťoupalíka, Petra Kubese, Venduly Fialové či Daniely Krahulcové se návštěvníkům představí také Radan Hlubinka a Jindřich Suk ze souboru opery a operety, baletní soubor pak budou zastupovat Eliška Pokorná a Antonín Blahuta.

Noc divadel se koná v sobotu 19. listopadu. Představení Jedna noc v Perle začíná v 19 hodin, reprízovat se bude ještě ve 20.30 a 22 hodin.

Vstup na Noc divadel je volný.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Druhý ročník mezinárodní divadelního festivalu Palm Off začíná už zítra

19.10.2017 18:41 Praha - Již zítra zahájí inscenace Divadla pod Palmovkou Nora druhý ročník mezinárodního festivalu…

Divadlo Na Jezerce oslavilo patnácté narozeniny výpravnou knihou o své…

19.10.2017 18:15 Praha - Divadlo Na Jezerce oslavilo patnácté narozeniny a k té příležitosti si nadělilo rozsáhlou…

Balet Národního divadla Brno vyráží na čtrnáctidenní turné po Číně

19.10.2017 17:46 Brno - Baletní soubor Národního divadla Brno odletěl do Číny na dvoutýdenní turné. Ve čtyřech…

Divadlo Antonína Dvořáka v Ostravě dostalo k narozeninám nové titulkovací…

18.10.2017 18:12 Ostrava - Divadlo Antonína Dvořáka nedávno oslavilo 110. výročí otevření a k tomuto velkému jubileu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama