Na otázky o Bohu a utrpení se bude ptát nová inscenace Divadla U stolu

Brno – Scénický actus podle biblické Knihy Jóbovy připravilo brněnské Divadlo U stolu. Příběh trpícího Jóba a jeho tázání je v dnešní době naléhavě aktuální a na sklepní scénu Centra experimentálního divadla jej převedl režisér František Derfler. V titulní roli se představí Michal Bumbálek.

Přidejte svůj názor

Divadlo, ilustrační foto

Kniha Jóbova je právem řazena vedle takových slavných děl, jako jsou antické tragédie nebo Goethův Faust. Dramatický spor na téma Bůh a zlo je pro svou básnickou kvalitu a naléhavost jedním z nejdůležitějších děl světové slovesnosti. V překladu Viléma Závady a Stanislava Segerta dílo upravil režisér František Derfler. Kromě Michala Bumbálka v hlavní roli v inscenaci účinkují herci Lukáš Rieger, Miroslav Černý nebo Martin Tlapák. V roli Satana uvidíme tanečníka a člena Baletu Národního divadla Brno Martina Svobodníka.

Kniha Jóbova pojednává o základních otázkách lidské existence spojených s utrpením člověka. Jób hledá odpověď na otázku, proč Bůh utrpení dopouští – otázku, která je stále aktuální kvůli lidskému utrpení posledního století. Kniha Jóbova není divadelní hra, má spíše tvar podobný protokolu soudního řízení. Je to spor, obžaloba, žalozpěv, ale také modlitba. V metafyzickém příběhu, odehrávajícím se na zemi i na nebi, vystupuje Člověk a Bůh.

Nová inscenace Divadla U stolu sjednocuje básnické slovo s hereckou a fyzickou akcí, mísí hudbu, zpěv, tanec a jednoduchou scénografii, jejímž hlavním prvkem je světlo. Staví do kontrastu stylizaci a naturalistický detail, koncertní provedení hudby vedle syrového fyzického projevu Jóba. Text, který vychází z překladu z roku 1968, byl pro inscenaci výrazně zkrácen. Výsledný tvar je postaven především na Jóbových promluvách.

Premiéra inscenace Jób se koná v pondělí 12. prosince 2016 v 17 hodin. Druhá premiéra pak v sobotu 17. prosince 2016 ve 20 hodin.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pět režisérů se potká v jednom večeru v Divadle Reduta

14.12.2017 18:51 Brno - V Divadle Reduta se chystá nekorektní oslava české státnosti završená požárem národního…

Národní divadlo moravskoslezské slibuje operní událost celostátního významu

14.12.2017 18:22 Ostrava - Národní divadlo moravskoslezské připravuje významnou operní premiéru. Od roku 1945 se…

Shakespearův magický příběh ožije v originální adaptaci v Klicperově…

14.12.2017 16:58 Hradec Králové - Klicperovo divadlo uvede po Macbethovi, Richardu III. a Romeovi a Julii další dílo…

Druhý ročník Palm Off festu přilákal přes tisíc diváků

12.12.2017 12:04 Praha - Koncem října Divadlo pod Palmovkou pořádalo druhý ročník festivalu středoevropského divadla…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama