Existují lidé posedlí mocí… Divadlo v Řeznické chystá českou premiéru

Praha – Autorská dvojice Schulczová – Olekšák po úspěchu s divadelní hrou Leni, za níž dostali Thálii, chystají další počin. Parafrázi klasické hry Williama Shakespeara uvede Divadlo v Řeznické se Zuzanou Slavíkovou a Miroslavem Etzlerem v hlavních rolích.

Přidejte svůj názor

Představitel hlavní role v Sametové noci, Miroslav Etzler

„Existují lidé posedlí mocí – opíjí je, uspokojuje, dává jim smysl života. Žijí mezi námi a jsou připraveni vždy a na všechno.“ Divadlo v Řeznické chystá českou premiéru hry autorské dvojice Valeria Schulczová a Roman Olekšák, kteří stojí za Thálií ověnčenou hrou Leni. Parafráze na klasickou hru Williama Shakespeara s názvem Sametová noc pojednává o tom, co všechno je člověk schopen udělat, aby získal moc, a o lidech, pro které je svědomí zbytečná přítěž.

Je listopad 1989, první týden sametové revoluce a nikdo zatím netuší, jak všechno dopadne. Zasloužilý papaláš a doktor slaví právě narozeniny, ale vlivem událostí na jeho oslavu nepřijde nikdo kromě doktorovy mladé milenky – naivní sestřičky plné ideálů o lepších zítřcích. Dívka chce, aby se doktor rozvedl, on by tím však ztratil svůj vliv a kontakty. Otec jeho ženy je totiž vysoký funkcionář strany a velké zvíře.

Ve hře také vystupuje další doktor – převlékač kabátů, který byl ještě před týdnem členem aktivní strany a nyní je členem revolučního výboru. Sestřička jako jediná čistá postava ve skupině vypočítavců projde velkou deziluzí. Mezi postavami se rozvíjí „noc dlouhých nožů“ nastavující zrcadlo listopadovým událostem.

Valeria Schulczová je absolventkou režie a dramaturgie na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Od roku 2002 působí v divadlech na Slovensku i v České republice jako režisérka a dramaturgyně. V letech 2002 až 2004 byla šéfkou brněnského HaDivadla. Spolupracuje i s televizí, pro kterou vytvořila například seriály Nevinní, Horká krev nebo Letiště. Společně Romanem Olekšákem napsala dvě hry – Leni a Doktor Macbeth.

Roman Olekšák absolvoval v roce 2007 divadelní režii na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Kromě autorské, režijní a dramaturgické činnosti se věnuje také překladatelství a televizní, filmové a rozhlasové tvorbě. Jeho hry byly nominované na několik ocenění.

Premiéra Sametové noci se koná 28. února 2017Divadle v Řeznické.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Národní divadlo představilo dramaturgický plán na příští sezónu

16.02.2018 17:50 Praha - Národní divadlo ve středu představilo své plány na příští sezónu. Umělecké soubory chystají…

Divadlo Petra Bezruče přiveze své nejlepší inscenace do Brna

14.02.2018 15:10 Brno - Divadlo Bolka Polívky přivítá na svém jevišti ostravské Divadlo Petra Bezruče, které v Brně…

Jak se Opice stala člověkem. Studio Hrdinů uvede adaptaci Kafkovy povídky

14.02.2018 14:11 Praha - Povídka Franze Kafky Zpráva pro Akademii poprvé vyšla právě před sto lety. Studio Hrdinů…

Divadlo v Řeznické i přes nepříznivou finanční situaci uvede další českou…

13.02.2018 16:34 Praha - Druhou premiérou letošní sezóny v Divadle v Řeznické bude inscenace Poslední sezení u…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama