Nespoutaně, divoce, s něhou. Národní divadlo Brno představuje plán na příští sezónu

Brno – Národní divadlo Brno představilo dramaturgický plán na příští sezónu. Čeká nás celkem devatenáct premiér všech tří souborů, mnoho dalších akcí mimo a především rozsáhlá rekonstrukce Janáčkova divadla.

Přidejte svůj názor

Mahenovo divadlo v Brně

Svobodné abonmá a rekonstrukce Janáčkova divadla

Národní divadlo Brno nabízí zcela nové předplatné, které v současné době používá pouze několik předních divadel v Evropě, a NdB je jediné divadlo v České republice, které tuto novinku spustilo. Jedná se o druh abonmá FlexiAbo, které umožňuje divákům naprostou svobodu ve výběru inscenací, termínů, posazení a množství představení i vstupenek. V příští divadelní sezóně, tedy 2017/2018, si diváci mohou vybírat ze sedmnácti abonentních řad, a získat tak stálé místo v hledišti, ušetřit až šedesát procent na vstupném a obdržet také pozvání na společenská setkání, lektorské úvody a podobné akce.

Nejzásadnější událostí, která Národní divadlo Brno v příští sezóně čeká, je rozsáhlá a dlouho plánovaná rekonstrukce Janáčkova divadla. Domovská scéna opery a baletu se na více než rok uzavře, což ale nepřeruší fungování souborů. Janáčkova opera chystá šest premiér, z nichž některé budou uvedeny v Mahenově divadle, jiné v Redutě a dokonce i na Brněnském výstavišti v pavilonu P. Čekají nás také tradiční koncerty a open-air představení na hradě Špilberk.

Světová premiéra, klasika i pohádka v opeře

První operní premiéra bude rovnou světová. Jedná se o autorskou operu Michala Nejtka a Jiřího Adámka, kterou napsali přímo pro Janáčkovu operu. Humorná opera s názvem Pravidla slušného chování v moderní společnosti poradí, jak projít životem od narození po smrt. Druhu premiérou sezóny bude Donizettiho Nápoj lásky, s nímž se v NdB poprvé představí režisérka Magdalena Švecová.   

img-responsive

Janáčkovo divadlo v Brně | foto: Mariusz Stankowski / EuroZprávy.cz / INCORP images

Na výstavišti bude uvedena slavná Gounodova opera Faust a Markétka. Příběh o tom, jakou cenu má lidská duše, uvidíme v režii uměleckého šéfa Janáčkovy opery Jiřího Heřmana. Po více než padesáti letech se vrátí na repertoár slavná klasika Piková dáma Petra Iljiče Čajkovského. Ta bude uvedena v Mahenově divadle v režii samotného ředitele NdB Martina Glasera.

I děti si přijdou na své. Pro ně se totiž chystá pohádková opera Jiřího Temla Kocour v botách. Sezónu pak zavře režisérka Anna Petrželková, která se vůbec poprvé pustí do režie opery; a bude to Mozartova Cosi fan tutte. „Čeká nás náročná sezona, ale netradiční prostory opeře jistě přinesou neotřelé nápady a věřím, že nás naše publikum podpoří,“ uvedl umělecký šéf opery Jiří Heřman v tiskové zprávě.

Jiří Kylián a mladí choreografové

I soubor baletu bude muset čelit komplikacím spojeným s rekonstrukcí Janáčkova divadla. Čeká jej stěhování repertoáru do Mahenova divadla, ale i projekty v netradičních prostorách Biskupského dvora a Brněnského výstaviště.

Po úspěchu inscenace Petite Mort chystá Balet NdB další kreace choreografa Jiřího Kyliána – Falling Angels a Sarabande. Představí také dalšího choreografa světového věhlasu Nacha Duata, s nímž se umělecký šéf baletu Mário Radačovský přátelí od dob svého působení v Kyliánově Nederlands Dans Theater. „Jeho Gnawa je strhující podívanou podbarvenou hudebním projevem typickým pro severoafrickou oblast Maghrebu a přilehlého Středomo­ří,“ popisuje Radačovský. Choreografie premiérového titulu doplní Lukáš Timulák, jehož kreace Masculine / Feminine byla také součástí isncenace Petite Mort.

img-responsive

Petite Mort | foto: ndbrno.cz

Druhou premiérou Baletu NdB bude titul Amadeus MozArt, který představí tvorbu mladých choreografů Caroliny Isach Cogollos, Dana Datcu a Uladzimira Ivanoua. Tvůrci se inspirují geniem loci Divadla Reduta, v níž bude výsledek i uveden.

Divadlo, doba a české století

Činoherní soubor chystá pestrou nabídku titulů, do nichž se zařadí irská variace na antickou Medeu s názvem U kočičí bažiny, dále francouzská komedie Kdo je pan Schmitt?, nebo Vančurovo Rozmarné léto, v němž se projeví nostalgie snění a krása češtiny. Z klasických dramat uvidíme Schillerovu historickou hru Marie Stuartovna. I současná dramatika bude zastoupena, a to díky hře německého dramatika Ferninanda von Schiracha Teror. Do Mahenova divadla poputuje i Homér se svojí Odysseou.

Podle uměleckého šéfa činohry Martina Františáka budou v Redutě explodovat témata o divadle a době. „Právě tam bychom se chtěli dotýkat požáru terorismu, ukázat na osobnost Věry Čáslavské v nové hře o této významné gymnastce Věra, a v rámci cyklu Spílání Brnu přivést jako první na brněnské jeviště vynikající hru velkého dramatika tohoto města Milana Uhdeho, Zázrak v Černém domě,“ říká Františák.

V jedinečném projektu V sadě hoří jara květ pak dá NdB prostor režijním vzorům a elitním tvůrcům, kteří vyjádří svůj pohled k celému století. Jak jsme informovali dříve, Národní divadlo Brno také čeká vyhlášení dramatické soutěže Audience českých her, kterou vypsalo k příležitosti roku české státnosti. Vítězný text bude na jevišti uveden v sezoně 2018/2019. Dalším mimořádným projektem je České snění, který obsadí Redutu hned na dvě sezóny. „Čeká vás v něm řada mezioborových průniků do české národní povahy, a mnoho inspirativních setkání s předními osobnostmi ze světa filmového dokumentu, filosofy, vědci ale i výtečnými improvizátory,“ vysvětluje Františák.

Nominace, ceny a festival

Tolik k příští sezóně v Národním divadle Brno. Pojďme se ale společně poohlédnout za loňským rokem; ten byl totiž pro NdB velmi úspěšný. Brněnská scéna se může pyšnit třemi hlavními a dvěma širšími nominacemi na Ceny Thálie 2016 a také třemi nominacemi na Ceny divadelní kritiky 2016.

Ceny Thálie letos nominovali Hanu Tomáš Briešťanskou za roli Štěpky v inscenaci Petrolejové lampy v kategorii Činohra ženy. V kategorii Balet ženy je nominovaná Ivona Jeličová za roli Ona v inscenaci Chvění a za Operu ženy má šanci na vítězství Pavla Vykopalová za roli Káti v Káti Kabanové. V širší nominaci je pak nominovaný Martin Siničák za roli Pavla v Petrolejových lampách a Marta Reichelová za roli Komorné v opeře Powder Her Face.

img-responsive

Balet Chvění v Národním divadle Brno (foto: Ctibor Bachratý) | foto: ndbrno.cz

Ceny divadelní kritiky 2016 nominovali jako Nejlepší inscenaci roku 2016 operní dvojvečer Modrovousův hrad / Očekávání v režii Davida Radoka a v hudebním nastudování Marka Ivanoviće. Dále zde figuruje opět Briešťanská za svou Štěpku a nominaci si vysloužila Janáčkova opera NdB v kategorii Divadlo roku 2016.

Vedení Národního divadla Brno také zve na osmý ročník festivalu Divadelní svět Brno, který bude probíhat mezi 12. a 15. květnem. Vstupenky jsou již v prodeji a na webových stránkách festivalu je zveřejněn kompletní program. Další lákavou akcí je také vyhlášení Ceny DIVA 2016 a související galavečer, který bude letos ve znamení opery a v atmosféře her o Marii Bohuslava Martinů. Galavečer se koná 12. dubna v Janáčkově divadle, kde bude předáno celkem 23 cen na základě diváckého hlasování.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další ročník festivalu Divadelní svět je téměř vyprodaný

18.05.2018 23:47 Brno - 24. května začne mezinárodní festival Divadelní svět. Již devátý ročník nabízí divadelním…

Křesťanští aktivisté nasbírali 6000 podpisů proti hře, zvažují právní kroky

15.05.2018 16:38 Aktualizováno Brno - Na 6000 podpisů sesbírali křesťanští aktivisté na internetu pod otevřeným dopisem, který…

Na divadelních prknech to v Opavě v sezóně 2018/2019 bude nabité…

14.05.2018 17:34 Slezské divadlo v Opavě představilo svůj program na příští divadelní sezónu. Kromě známých titulů…

V Brně zmlátili slavného herce Sedala. Bojuje o život v nemocnici

10.05.2018 22:14 Aktualizováno Sedmdesátiletý herec Ján Sedal, někdejší výrazný představitel HaDivadla, je ve velmi vážném stavu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama