Experimentální taneční projekt Cube se po roce zkoušení dočká premiéry na Nové scéně

Praha – Nová inscenace Laterny magiky spojí současný tanec, multimédia a dynamiku. Experimentální taneční projekt s názvem Cube byl už třikrát uveden formou work in progress a nyní se dočká premiéry na Nové scéně Národního divadla.

Přidejte svůj názor

Inscenace Cube v Národním divadle (foto: Hana Smejkalová)

Projekt Cube iniciovali členové souboru Laterny magiky pod vedením Pavla Knolle, který stmelil tvůrčí tým jako režisér a zároveň scénograf. „Vycházíme z původního principu Laterny magiky, který spočívá ve velmi úzkém propojení filmového obrazu a živé akce. Cube využívá moderní vizuální prostředky, mapping, promítáme z několika projektorů na speciálně konstruovanou taneční plochu. Využíváme jazyka současného tance, jde o ryze vizuální a pohybový projekt,“ přibližuje inscenaci Knolle. Tvůrčí tým na inscenaci pracoval od dubna loňského roku, ale myšlenka projektu vznikla už před dvěma lety.

Výtvarné řešení je inspirováno motivem kostky, která inscenace dala i název Cube. „Ať už jako geometrického objektu, z něhož lze transformacemi a rozkladem dojít k mnoha dalším tvarům, jako zábavné herní pomůcky či jako metafory paralelních životů, které žijeme společně, jeden vedle druhého, a občas se nám podaří i protnout,“ přibližuje dramaturg Jan Tošovský, s nímž tvůrci svou koncepci konzultovali.

img-responsive

Inscenace Cube v Národním divadle (foto: Hana Smejkalová) | foto: Národní divadlo

Cube vznikl pod hlavičkou dlouhodobého projektu Laterna LAB, jehož cílem je hledat nové možnosti práce s Laternou magikou. Pod inscenací jsou podepsáni choreografové David Stránský a Štěpán Pechar, hudebník a skladatel Jan Šiklad, vizuální umělci Jan Hladil, František Pecháček a kameraman Marek Brožek.

Inscenace se skládá z několika na sobě nezávislých obrazů, které netvoří jeden příběh. Cílem tvůrců bylo naopak představit co nejvíc možností nové práce s Laternou magikou. „Jednou vyprávíme mikropříběh, jindy se zabýváme krásou formy, nebo vytváříme obrazy, které vyvolávají v divácích emoce,“ přibližuje David Stránský.

img-responsive

Inscenace Cube v Národním divadle (foto: Hana Smejkalová) | foto: Národní divadlo

„Tvorba inscenace nám pomohla ujasnit si, co pro nás Laterna magika znamená jako divadlo,“ říká choreograf Štěpán Pechar. „Laterna magika není o tom, že tancujete nebo hrajete s projekcí za zády. To skutečně dnes už dělá každý druhý soubor nebo divadlo. Princip Laterny magiky je v tom, že jedna složka nemůže bez druhé existovat, komunikují spolu, vzájemně se ovlivňují. Je to divadlo, které návštěvníka vtahuje do hry tak, že přestává, a hlavně nestačí, vnímat, co je realita a co iluze.“

V inscenaci vystoupí osm tanečníků, kteří se téměř celou dobu pohybují na zvýšené a šikmé ploše. Projekce se přitom promítá přímo pod jejich nohy, musí proto ihned reagovat na změny. Zajímavostí je, že projekt vznikal hlavně během letních prázdnin. Laterna navíc při tvorbě Cube poprvé použila techniku záznamu pohybu „motion capture“.

img-responsive

Inscenace Cube v Národním divadle (foto: Hana Smejkalová) | foto: Národní divadlo

Tanečník Pavel Knolle je vedoucí uměleckého souboru Laterny magiky. Abslvoval pražskou taneční konzervatoř a hned poté nastoupil do angažmá v Laterně magice. Zde se objevil jako sólista ve všech inscenacích. Začátkem devadesátých let založil s choreografem Davidem Slobašpyckým soubor Pražský festivalový balet, s nímž se zúčastnil zahraničních turné v Americe, Portugalsku, Číně nebo Turecku. V roce 2002 získal nominaci na Cenu Thálie za výkon v duetu Les Bras de Mer (v rámci inscenace Graffiti Petra Zusky) a je držitelem ceny Tanečního sdružení ČR.

Premiéra Cube se koná 23. března na Nové scéně Národního divadla od 20 hodin.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další ročník festivalu Divadelní svět je téměř vyprodaný

18.05.2018 23:47 Brno - 24. května začne mezinárodní festival Divadelní svět. Již devátý ročník nabízí divadelním…

Křesťanští aktivisté nasbírali 6000 podpisů proti hře, zvažují právní kroky

15.05.2018 16:38 Aktualizováno Brno - Na 6000 podpisů sesbírali křesťanští aktivisté na internetu pod otevřeným dopisem, který…

Na divadelních prknech to v Opavě v sezóně 2018/2019 bude nabité…

14.05.2018 17:34 Slezské divadlo v Opavě představilo svůj program na příští divadelní sezónu. Kromě známých titulů…

V Brně zmlátili slavného herce Sedala. Bojuje o život v nemocnici

10.05.2018 22:14 Aktualizováno Sedmdesátiletý herec Ján Sedal, někdejší výrazný představitel HaDivadla, je ve velmi vážném stavu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama