Oceňovaný britský dramatik navštíví Hradec Králové

Hradec Králové – Klicperovo divadlo uvedlo v prosinci loňského roku inscenaci Vincenc podle britské konverzačně-situační komedie autora Torbena Bettse. Britský spisovatel nyní přijede do Hradce Králové a navštíví čtrnáctou reprízu inscenace.

Přidejte svůj názor

Vincenc v Klicperově divadle (foto: Patrik Borecký)

Světová premiéra britské komedii spisovatele Torbena Bettse se konala v březnu roku 2014 v komorním divadle Orange Tree Theatre, kde slavila takový úspěch, že byla inscenace přesunuta do většího prostoru na West End do St. James Theatre. Hra se setkala s nadšenými ohlasy jak od kritiky, tak neodborné veřejnosti.

Klicperovo divadlo hru uvedlo v prosinci loňského roku v režii Petra Štindla a s podobným úspěchem jako v Londýně se setkala i zde. Autor komedie, Torben Betts, v dubnu poctí Hradec Králové návštěvou a podívá se na reprízu inscenace. Při té příležitosti budou mít možnost setkat se s dramatikem i diváci, a to na speciální besedě, která se uskuteční hned po skončení představení v hledišti hlavní scény.

Oceňovaný dramatik a scénárista Torben Betts se narodil v roce 1968 ve středoanglickém Stamfordu. Vystudoval anglistiku na liverpoolské univerzitě a původně se chtěl stát hercem. Záhy se však přesvědčil, že ho mnohem více láka kariéra dramatika, údajně proto, že díky ní může uplatnit své herecké instinkty, aniž by se herectvím musel živit.

img-responsive

Vincenc v Klicperově divadle (foto: Patrik Borecký) | foto: klicperovodivadlo.cz

V roce 1999 byl přijat jako domovský dramatik v Stephen Joseph Theatre ve Scaraborough, kde měla téhož roku premiéru jeho hra A Listening Haeaven (Naslouchající nebe). Hra byla nominována na prestižní ceny TMA jako nejlepší nová hra a následně ji zařadilo do repertoáru slavné edinburské divadlo Royal Lyceum.

V roce 2001 začal Betts spolupracovat s proslulým Orange Tree Theatre v Richmondu na předměstí Londýna. Pro divadlo napsal autor řadu titulů, které se všechny setkaly s pozitivním přijetím publika. Naposledy zde uvedl právě komedii Vincenc (Invincible). Betts má na svém kontě více než dvacet her a dva filmové scénáře. Vincenc je první autorova hra přeložená do češtiny a u nás poprvé uvedena právě v Klicperově divadle.

Originální název hry Invincible znamená neporazitelný, což je jednak název válečné lodi, zároveň i domácího mazlíčka, kocoura Vincence. Hra je dle samotného autora satirou na levicového, středostavovského, vzdělaného literáta z jihu, který se přestěhuje na venkov. Základní situací je tedy srážka dvou odlišných světů – velkoměstských intelektuálů a maloměstských „buranů“.
    
„Rád se pohybuju na hraně mezi komedií a tragédií a mám za to, že smích z úzkosti je v divadle ten nejlepší. Doufám, že se těm lidem nevysmíváme, protože, jak říkáte, jsou to lidské bytosti, které cítí hodně bolesti. Já ale rád těžím komiku z každé situace. Asi jde o to, aby se lidi smáli, než si postupně v průběhu představení uvědomí, že už neslzí smíchy, ale pláčou. Jestli to teda není moc naduté!,“ vysvětluje Betts v tiskové zprávě.
 
Torben Betts přijede na reprízu inscenace Vincenc v úterý 11. dubna 2017 do Klicperova divadla v Hradci Králové.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřela herečka Viola Zinková, ztvárnila babičku ve Zdivočelé zemi

18.10.2017 11:16 Praha - Dnes ráno zemřela herečka Viola Zinková, bývalá manželka divadelního režiséra Jana…

Klicperovo divadlo představí oceňovanou inscenaci na polském festivalu

17.10.2017 18:09 Hradec Králové - Kliperovo divadlo přiveze jednu z nejoceňovanějších inscenací svého současného…

Národní divadlo moravskoslezské uvede slavnou operu o lásce a žárlivosti

16.10.2017 17:30 Ostrava - Kdo by neznal příběh o žárlivém Othellovi, jeho krásné Desdemoně a zrádném Iagovi.…

Městské divadlo Brno zve na jedinečné klubové večery se Zdenkem Mertou

15.10.2017 10:52 Brno - Městské divadlo Brno si v této sezóně připravilo pro své diváky novinku. Cyklus pěti večerů…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama