Portál Opera Plus letos opět předal Výroční ceny

Praha/Brno/Ostrava – Portál Opera Plus každoročně vyhlašuje čtenářské hlasování o Výroční ceny v oboru balet a jiný tanečně dramatický žánr a v oboru opera. Nejvíce nominací letos posbíraly soubory Národního divadla v Praze nebo Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Vyhlášení vítězů se konalo minulý čtvrtek v Národním divadle.

Přidejte svůj názor

Balet Chvění v Národním divadle Brno (foto: Ctibor Bachratý)

Portál Opera Plus uděluje už čtyři roky Výroční ceny na základě čtenářského hlasování v kategoriích balet a opera. Čtenáři mohou hlasovat na základě širších nominací, o které se postarali oslovení taneční a hudební publicisté. Nejvíce nominací posbíraly soubory Národního divadla v Praze a ostravského Národního divadla moravskoslezského.

Za nejlepší operní výkony v uplynulé sezóně 2015/2016 bylo nominováno celkem čtrnáct zpěvaček a jedenáct zpěváků. Během tří týdnů hlasovalo přes jedenáct tisíc čtenářů. Vítězkou ženské kategorie se stala členka Moravského divadla v Olomouci a stálý host Národního divadla, sopranistka Olga Jelínková. Oceněna byla za ztvárnění titulní role ve Stravinského Slavíkovi v Národním divadle.

Cenu za nejlepší mužský výkon v opeře obdržel tenorista Jaroslav Březina, který je dlouholetým sólistou Národního divadla. Nominován byl však za roli Lacy v Janáčkově Její pastorkyni, kterou ztvárnil jako host v Národním divadle Brno.

Opera Plus kromě cen na základě čtenářského hlasování uděluje také vlastní mimořádnou cenu za celoživotní zásluhy. Za operu tuto cenu převzal Alois Ježek, zakladatel a dlouholetý ředitel Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech.

Dostáváme se k baletu. V tomto oboru bylo letos nominováno přes třicet umělců v kategoriích ženský taneční výkon, mužský taneční výkon a choreografie. Do nominací se dostaly jak výkony na českých scénách, ale také role českých tanečníků v zahraničí. Do hlasování se zapojilo přes osm a půl tisíce čtenářů.

Sošku za nejlepší ženský taneční výkon si odnesla sólistka brněnského baletu Ivona Jeličová za roli Ona v choreografii Petra Zusky Chvění, která měla světovou premiéru v loňském roce.

img-responsive

Sólistka Baletu Národního divadla Brno Ivona Jeličová při předávání Výročních cen Opery Plus | foto: Národní divadlo Brno

Za stejnou inscenaci obdržel Výroční cenu i Petr Zuska za nejlepší choreografii. Podle portálu Opera Plus se mnoho publicistů shoduje, že právě choreografie Chvění je Zuskovo zatím nejpodařenější dílo. Zuska ji před několika týdny nastudoval i s baletem Národního divadla a předávání Výročních cen Opery Plus se konalo právě před tímto představením na scéně Národního divadla.

„Dávat prostor původní tvorbě, která se snaží vyslovit výrazný názor na aktuální dění ve společnosti je pro divadlo sice "psanou" povinností, protože to má zakotvené ve Zřizovací listině. Ovšem v době, kdy je obrovský tlak na ekonomický aspekt každé nové produkce, se samozřejmě nelze divit, že řada divadel nové balety, opery nebo divadelní hry příliš nezadává a neuvádí. Vždy se totiž riskuje mnohem více než u zavedených titulů. Pokud hlasující diváci svými cenami potvrdili, že je brněnské Chvění tak výrazně oslovilo, mám radost dvojnásobnou. Za všechny v NdB, kteří svým rozhodnutím dali příležitost, aby tato inscenace vznikla a hlavně za tvůrce i interprety, že tuto šanci proměnili tak hlubokým představením!“ vzkázal v tiskové zprávě ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser.

img-responsive

Balet Chvění v Národním divadle Brno (foto: Ctibor Bachratý) | foto: ndbrno.cz

Cenu za nejlepší mužský taneční výkon dostal sólista Baletu pražského Národního divadla Matěj Šust. Tanečník má navíc na kontě největší počet letošních nominací, zaujal totiž hned čtyřikrát – v intepretaci role Káje ve Sněhové královně, svými sóly v baletu Rain, dále v baletu Cacti a také jako Princ v Malé mořské víle. Všechny tituly jsou z repertoáru Národního divadla v Praze.

Mimořádnou Výročí cenu Opery Plus se šéfredaktor portálu rozhodl udělit Zdeňku Prokešovi, který v současné době stojí v čele Laterny magiky. Prokeš převzal cenu za zásluhy o rozvoj českého baletu a za svoji choreografickou tvorbu. Prokeš byl v minulosti uměleckým šéfem Národního divadla Brno, je zakladatelem tanečního sdružení České republiky a vytvořil desítky choreografií na tuzemských i zahraničních scénách.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brněnské HaDivadlo se vrací k Velké francouzské revoluci

22.01.2018 15:44 Brno - HaDivadlo minulý týden premiérovalo inscenaci Pověření, která znamená bouřlivý návrat…

Klicperovo divadlo pokračuje s cyklem hostujících představení

22.01.2018 14:40 Hradec Králové - Klicperovo divadlo pokračuje druhým pololetím úspěšného cyklu Beseda X, v rámci…

Legendární soubor amerických performerů přijede do Prahy

20.01.2018 15:32 Praha - Soubor chicagských performerů Every house has a door přijedou do Prahy a svoji novou…

Studio Hrdinů začalo zkoušet adaptaci Kafkovy povídky

20.01.2018 15:04 Praha - Studio Hrdinů nedávno zahájilo zkoušení nové inscenace režisérky Kathariny Schmitt, a to…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama