Národní divadlo Brno oživí vesnici Želary

REPORTÁŽ – Na včerejší tiskové konferenci v Mahenově divadle představil tvůrčí tým v čele s režisérem Dodem Gombárem a dramaturgem Martinem Sládečkem svoji novou inscenaci Želary (srdce mé). Dramatizace, jejímž autorem je režisér Gombár, se však značně liší od známého filmu Ondřeje Trojana. Kombinuje totiž jak povídkový soubor Květy Legátové s názvem Želary, tak i pozdější povídku Jozova Hanule.

Přidejte svůj názor

Magdaléna Tkačíková v inscenaci Želary (srdce mé) (foto: Jakub Jíra)

V Mahenově divadle už tento pátek premiérově ožije vesnice Želary, kterou známe z povídek brněnské rodačky, spisovatelky Květy Legátové. Inscenace Želary (srdce mé) se však odliší od slavného filmu Ondřeje Trojana. Režisér Dodo Gombár totiž v dramatizaci kombinuje povídkový soubor Želary z roku 2001 i o rok starší povídku Jozova Hanule, z které vychází právě Trojanův na Oscara nominovaný film. Gombár sám film neviděl, v dramatizaci se tedy vydává vlastní cestou.

„Snažil jsem se při psaní adaptace vycházet opravdu z literatury, která má na mě až uhrančivý účinek, hlavně těch osm povídek v Želarech, na které Jozova Hanule s lehkostí a zároveň naléhavou intenzitou navazuje,“ říká Gombár. Dodal také, že se snažil dvě díla prokomponovat co nejpřirozenější, například pomocí retrospektivy.

img-responsive

Zleva dramaturg Martin Sládeček, režisér Dodo Gombár a herci Magdaléna Tkačíková, Petr Halberstadt a Hana Tomáš Briešťanská na tiskové konferenci k inscenaci Želary (srdce mé) | foto: EuroZprávy.cz

Režiséra se navíc dílo dotýká osobně, je totiž sám rodák z vesnice a jak řekl „život vnímá přes liturgický cyklus“. Na tvorbě inscenace ho lákalo především hledání možných posunů v dramatizaci, možnost zachytit čas příběhů a práce s brněnským souborem, s nímž v minulosti připravil například inscenaci Veroničin pokoj, která je na repertoáru Divadla Reduta od roku 2015. Gombár také osobně zná několik studentů Květy Legátové, tato zkušenost ho proto přiměla „postavit se k tomu pokorně a pietně“.

V inscenaci účinkuje téměř celý činoherní soubor, doplněný dokonce o několik hostů. „Jako dramaturgové jsme při výběru tohoto titulu vsadili nejen na velký příběh brněnské autorky a schopnosti jednotlivých herců, ale především na sílu a souhru vícegeneračního hereckého kolektivu, která dokáže strhávat a uchvacovat,“ řekl dramaturg Martin Sládeček. Kromě dobré kondice hereckého souboru je podle Sládečka dalším důvodem pro uvedení spojení příběhu s poetikou Doda Gombára a také fakt, že Květa Legátová, přestože pochází z Brna, je místními divadly opomíjena. Želary byly inscenovány pouze jednou, a to v Praze.

img-responsive

Želary (srdce mé) (foto: Jakub Jíra) | foto: Národní divadlo Brno

Součástí brněnské inscenace je původní scénická hudba. Jejím autorem je skladatel David Rotter, který vycházel z lidové hudby, uslyšíme ale i prvky jazzu. Autorkou scény je Lucie Labajová, která zde použila vagón vlaku jako symbol nestability. Kostýmy Hany Knotkové jsou dobové a inspirované reálnými předobrazy.

V hlavní roli Elišky uvidíme Magdalénu Tkačíkovou. Ztvární zde chytrou lékařku z Brna, která je dle slov herečky „nucena žít jiný život, než si představovala.“ Podtitul inscenace „srdce mé“ se může týkat každé pastvy, pro Elišku Tkačíkové je to „srdce, které nalezne až v Želarech.“

img-responsive

Želary (srdce mé) (foto: Jakub Jíra) | foto: Národní divadlo Brno

Josefa Jandu ztvární Petr Halberstadt. Herec představil svoji postavu především přes jeho komplikovaný vztah s Hanou, při němž společně najdou ono titulní srdce. Halberstadt na své roli ocenil fakt, že se nejedná o „škatulkovou roli“, která by byla od začátku jednoznačná, ale o mnohem spletitější postavu.

Tiskové konference se zúčastnila také herečka Hana Tomáš Briešťanská, která je čerstvou nositelkou Ceny Thálie za roli Štěpky v inscenaci Petrolejové lampy a v Želarech se objeví v roli Ženi.

Premiéra inscenace Želary (srdce mé) se koná v pátek 31. března 2017 v Mahenově divadle.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další ročník festivalu Divadelní svět je téměř vyprodaný

18.05.2018 23:47 Brno - 24. května začne mezinárodní festival Divadelní svět. Již devátý ročník nabízí divadelním…

Křesťanští aktivisté nasbírali 6000 podpisů proti hře, zvažují právní kroky

15.05.2018 16:38 Aktualizováno Brno - Na 6000 podpisů sesbírali křesťanští aktivisté na internetu pod otevřeným dopisem, který…

Na divadelních prknech to v Opavě v sezóně 2018/2019 bude nabité…

14.05.2018 17:34 Slezské divadlo v Opavě představilo svůj program na příští divadelní sezónu. Kromě známých titulů…

V Brně zmlátili slavného herce Sedala. Bojuje o život v nemocnici

10.05.2018 22:14 Aktualizováno Sedmdesátiletý herec Ján Sedal, někdejší výrazný představitel HaDivadla, je ve velmi vážném stavu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama