Paralelní světy a vrstvy vědomí. Alfred ve dvoře zve na nový projekt mexické performerky

Praha – Inovativní video-intervence performerky Cristiny Maldonado s názvem Stereopresence zkoumá, v kolika realitách je možné existovat. Vypravte se do paralelních světů a mnohovrstevnatosti našeho vědomí v novém projektu mexické umělkyně, který uvádí pražské divadlo Alfred ve dvoře.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Inscenace Stereopresence

Alfred ve dvoře uvede nový projekt mexické performerky Cristiny Maldonado. Inscenaci, kterou divadlo prezentuje jako „inovativní video-intervenci“, s názvem Stereopresence zkoumá, v kolika realitách je možné zároveň existovat. Vizuální esej performerka vytvořila společně s bývalou uměleckou ředitelkou Pražského Quadriennale Sodjou Zupanc Lotker.

Vizuální esej nabízí výpravu do paralelních světů a mnohovrstevnatosti našeho vědomí. Autorky se nechaly inspirovat raným videoartem a v inscenaci smísily performance a originální video-intervenci. Součástí jsou jednoduchá projekční plátna, kompaktní videokamery a dataprojektory, přes které budou zkoumat nejednoznačné hranice mezi fyzickým a nemateriálním, skutečným a imaginárním, tedy mezi tím, co je a není. Cílem autorek je zachytit přítomnost, v níž se současně prolne reálný svět s virtuálním.

„Jednou v noci mě babička vzbudila tím, jak přecházela po předsíni a něco si povídala. Ukazovala na zeď a popisovala zavěšené nádobí. Žádné tam ovšem nebylo. Rozhodla jsem se nevtahovat ji do svého, skutečného světa, ale zůstat v tom jejím, který vytahovala ze své minulosti. Jako bych se přiblížila tomu, kým kdysi byla,“ popisuje myšlenku vzniku Cristina Maldonado v tiskové zprávě a dodává: „Stereopresence je o pobývání mezi světy: zde, v této skutečnosti a souběžně v jiné, soukromé realitě. Je to život na průsečíku těchto skutečností.”

Mexická režisérka a performerka Cristina Maldonado žije v Praze a vlastní inscenace tvoří od roku 2000. Její projekty jsme mohli vidět v prostorech Alfredu ve dvoře, DOXu nebo MeetFactory. Autorka v inscenacích pracuje s živými vstupy do filmů a videí, audiovizuálními instalacemi a starými i novými médii.

Druhá tvůrkyně inscenace, Sodja Zupanc Lotker, působí v Praze jako dramaturgyně nezávislých divadelních, tanečních a site-specific projektů (Farma v jeskyni, Lotte van den Berg, TAAT a další). Lotker vede zahraniční divadelní kurzy na DAMU a v letech 2008-2015 působila jako umělecký ředitelka Pražského Quadriennale. Od roku 1999 se živí také jako kurátorka.

Premiéra Stereopresence se koná 25. dubna 2017 v rezidenci Alfred ve dvoře (Františka Křížka 36, Praha 7).

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Moderní Médeia bude bojovat o dceru v nové inscenaci Národního divadla Brno

19.09.2017 18:53 Brno – Hra Mariny Carr U Kočičí bažiny je variací na antickou Médeiu. Irská tragédie představuje…

Nové vedení Divadla Na Fidlovačce zahájí sezónu duchařskou komedií

19.09.2017 18:00 Praha – Světoznámá hra Mezi nebem a zemí se dočkala mnoha ztvárnění po celém světě. V Divadle Na…

Mimořádně úspěšný muzikál Národního divadla moravskoslezského slaví stou…

18.09.2017 16:07 Ostrava – Světoznámý muzikál Donaha! uvedlo Národní divadlo moravskoslezské již v roce 2011. Příběh…

RECENZE: AnderSen v Divadle Na zábradlí aneb Pojďme si hrát na lidi

18.09.2017 15:36 Aktualizováno RECENZE: Pohádkový svět, který je ve skutečnosti noční můrou z dětství. Divadlo Na zábradlí uvedlo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama