Paralelní světy a vrstvy vědomí. Alfred ve dvoře zve na nový projekt mexické performerky

Praha – Inovativní video-intervence performerky Cristiny Maldonado s názvem Stereopresence zkoumá, v kolika realitách je možné existovat. Vypravte se do paralelních světů a mnohovrstevnatosti našeho vědomí v novém projektu mexické umělkyně, který uvádí pražské divadlo Alfred ve dvoře.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Inscenace Stereopresence

Alfred ve dvoře uvede nový projekt mexické performerky Cristiny Maldonado. Inscenaci, kterou divadlo prezentuje jako „inovativní video-intervenci“, s názvem Stereopresence zkoumá, v kolika realitách je možné zároveň existovat. Vizuální esej performerka vytvořila společně s bývalou uměleckou ředitelkou Pražského Quadriennale Sodjou Zupanc Lotker.

Vizuální esej nabízí výpravu do paralelních světů a mnohovrstevnatosti našeho vědomí. Autorky se nechaly inspirovat raným videoartem a v inscenaci smísily performance a originální video-intervenci. Součástí jsou jednoduchá projekční plátna, kompaktní videokamery a dataprojektory, přes které budou zkoumat nejednoznačné hranice mezi fyzickým a nemateriálním, skutečným a imaginárním, tedy mezi tím, co je a není. Cílem autorek je zachytit přítomnost, v níž se současně prolne reálný svět s virtuálním.

„Jednou v noci mě babička vzbudila tím, jak přecházela po předsíni a něco si povídala. Ukazovala na zeď a popisovala zavěšené nádobí. Žádné tam ovšem nebylo. Rozhodla jsem se nevtahovat ji do svého, skutečného světa, ale zůstat v tom jejím, který vytahovala ze své minulosti. Jako bych se přiblížila tomu, kým kdysi byla,“ popisuje myšlenku vzniku Cristina Maldonado v tiskové zprávě a dodává: „Stereopresence je o pobývání mezi světy: zde, v této skutečnosti a souběžně v jiné, soukromé realitě. Je to život na průsečíku těchto skutečností.”

Mexická režisérka a performerka Cristina Maldonado žije v Praze a vlastní inscenace tvoří od roku 2000. Její projekty jsme mohli vidět v prostorech Alfredu ve dvoře, DOXu nebo MeetFactory. Autorka v inscenacích pracuje s živými vstupy do filmů a videí, audiovizuálními instalacemi a starými i novými médii.

Druhá tvůrkyně inscenace, Sodja Zupanc Lotker, působí v Praze jako dramaturgyně nezávislých divadelních, tanečních a site-specific projektů (Farma v jeskyni, Lotte van den Berg, TAAT a další). Lotker vede zahraniční divadelní kurzy na DAMU a v letech 2008-2015 působila jako umělecký ředitelka Pražského Quadriennale. Od roku 1999 se živí také jako kurátorka.

Premiéra Stereopresence se koná 25. dubna 2017 v rezidenci Alfred ve dvoře (Františka Křížka 36, Praha 7).

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brno se opět bude točit kolem hudby. Festival Janáček Brno zveřejnil…

17.11.2017 16:51 Brno - Festival Janáček Brno 2018 má pro nadcházející ročník připraveno dvacet osm špičkových…

Jak vypadá nevybouřená láska Pavla Lišky k divadlu? Dozvíte se v Komorní…

17.11.2017 15:16 Praha - Spolek sešlých - Commedia dell´arte se sejde na komorní scéně Divadla Na Fidlovačce, aby…

Nová performance v divadle Alfred ve dvoře prozkoumá hranice lidského…

14.11.2017 17:43 Praha - Režisér a vizální umělec Jan Mocek uvede svoji novou inscenace Shadow Meadow v divadle…

Národní divadlo moravskoslezské uvede svoji komorní inscenaci v Divadle…

13.11.2017 19:59 Ostrava - Národní divadlo moravskoslezské uvede svoji novou komorní inscenaci v alternativním…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama