Paralelní světy a vrstvy vědomí. Alfred ve dvoře zve na nový projekt mexické performerky

Praha – Inovativní video-intervence performerky Cristiny Maldonado s názvem Stereopresence zkoumá, v kolika realitách je možné existovat. Vypravte se do paralelních světů a mnohovrstevnatosti našeho vědomí v novém projektu mexické umělkyně, který uvádí pražské divadlo Alfred ve dvoře.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Inscenace Stereopresence

Alfred ve dvoře uvede nový projekt mexické performerky Cristiny Maldonado. Inscenaci, kterou divadlo prezentuje jako „inovativní video-intervenci“, s názvem Stereopresence zkoumá, v kolika realitách je možné zároveň existovat. Vizuální esej performerka vytvořila společně s bývalou uměleckou ředitelkou Pražského Quadriennale Sodjou Zupanc Lotker.

Vizuální esej nabízí výpravu do paralelních světů a mnohovrstevnatosti našeho vědomí. Autorky se nechaly inspirovat raným videoartem a v inscenaci smísily performance a originální video-intervenci. Součástí jsou jednoduchá projekční plátna, kompaktní videokamery a dataprojektory, přes které budou zkoumat nejednoznačné hranice mezi fyzickým a nemateriálním, skutečným a imaginárním, tedy mezi tím, co je a není. Cílem autorek je zachytit přítomnost, v níž se současně prolne reálný svět s virtuálním.

„Jednou v noci mě babička vzbudila tím, jak přecházela po předsíni a něco si povídala. Ukazovala na zeď a popisovala zavěšené nádobí. Žádné tam ovšem nebylo. Rozhodla jsem se nevtahovat ji do svého, skutečného světa, ale zůstat v tom jejím, který vytahovala ze své minulosti. Jako bych se přiblížila tomu, kým kdysi byla,“ popisuje myšlenku vzniku Cristina Maldonado v tiskové zprávě a dodává: „Stereopresence je o pobývání mezi světy: zde, v této skutečnosti a souběžně v jiné, soukromé realitě. Je to život na průsečíku těchto skutečností.”

Mexická režisérka a performerka Cristina Maldonado žije v Praze a vlastní inscenace tvoří od roku 2000. Její projekty jsme mohli vidět v prostorech Alfredu ve dvoře, DOXu nebo MeetFactory. Autorka v inscenacích pracuje s živými vstupy do filmů a videí, audiovizuálními instalacemi a starými i novými médii.

Druhá tvůrkyně inscenace, Sodja Zupanc Lotker, působí v Praze jako dramaturgyně nezávislých divadelních, tanečních a site-specific projektů (Farma v jeskyni, Lotte van den Berg, TAAT a další). Lotker vede zahraniční divadelní kurzy na DAMU a v letech 2008-2015 působila jako umělecký ředitelka Pražského Quadriennale. Od roku 1999 se živí také jako kurátorka.

Premiéra Stereopresence se koná 25. dubna 2017 v rezidenci Alfred ve dvoře (Františka Křížka 36, Praha 7).

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brněnské HaDivadlo se vrací k Velké francouzské revoluci

22.01.2018 15:44 Brno - HaDivadlo minulý týden premiérovalo inscenaci Pověření, která znamená bouřlivý návrat…

Klicperovo divadlo pokračuje s cyklem hostujících představení

22.01.2018 14:40 Hradec Králové - Klicperovo divadlo pokračuje druhým pololetím úspěšného cyklu Beseda X, v rámci…

Legendární soubor amerických performerů přijede do Prahy

20.01.2018 15:32 Praha - Soubor chicagských performerů Every house has a door přijedou do Prahy a svoji novou…

Studio Hrdinů začalo zkoušet adaptaci Kafkovy povídky

20.01.2018 15:04 Praha - Studio Hrdinů nedávno zahájilo zkoušení nové inscenace režisérky Kathariny Schmitt, a to…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama