HaDivadlo uvede šprýmařskou tragikomedii ve spolupráci se Studiem Hrdinů

Brno – Již příští týden uvede HaDivadlo inscenaci, která vznikla ve spolupráci s pražským Studiem Hrdinů. Režisérské duo Jan Horák a Michal Pěchouček zde pohlédnou na krutost i dno údělu (ne)kompromisního umělce díky tragikomedii Síla zvyku od rakouského skandalisty Thomase Bernharda.

Přidejte svůj názor

Z plakátu k inscenaci Síla zvyku (foto: Poli Davydenko)

Brněnské HaDivadlo pokračuje v současné sezóně s podtitulem My a oni. Nejnovější inscenace Síla zvyku vzniká ve spolupráci s pražským Studiem Hrdinů. Tragikomedii Thomase Bernharda se zde totiž režijně ujala dvojice spjatá právě s pražskou scénou – Jan Horák a Michal Pěchouček. Tvorba Studia Hrdinů je dramaturgii HaDivadla blízká – obě divadla vytvářejí společensky aktivní, sebereflexivní a výtvarně orientované kusy.

Před krátkou dobou v HaDivadle hostovalo Studio Hrdinů s úspěšnou inscenací Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny, která navíc nedávno získala Cenu divadelní kritiky za výkon Stanislava Majera. O den dříve bylo také zahájeno zkoušení inscenace Macocha podle textu Petry Hůlové, který také vzniká v koprodukci s pražskou scénou.

Obě spolupráce spojuje domovský dramaturg Matěj Nytra, který se podílí na inscenacích Macocha i Síla zvyku a který již dříve asistoval u adaptace scénáře Ester Krumbachové a Jana Němce O slavnosti a hostech, který Studio Hrdinů uvedlo v režii Kathariny Schmitt. Koprodukce těchto dvou výrazných souborů má za cíl propojit republikový kontext progresivní a ideově apelativní divadelní tvorby, obohatit místní diváky o svébytný inscenační styl a především zintenzivnit hlásaní směřování obou divadel k sebereflexivní, nadžánrové dramaturgii.

Síla zvyku v režii zakladatelského dua Studia Hrdinů Jana Horáka a Michala Pěchoučka bude znamenat krok ke hloubení ve vlastní tvůrčí zkušenosti s důrazem na dějové motivy sebezpytného uvažování nad údělem umělce a nad hrozbami kulturní poptávky. Hra rakouského skandalisty Thomase Bernharda tematizuje nadčasovou touhu po dokonalém, vysokém umění v rozporu s nevyhnutelnou blízkostí dna podbízivých příležitostí a jistot, nejčastěji spjatých s vyprázdněností a nonsensovou komikou.

img-responsive

HaDivadlo (foto: Jakub Holas) | foto: HaDivadlo

Vysoké umění v textu představuje cirkusový bard Caribaldi, který se pokouší zahrát se svou skupinou pokrčených loutek-artistů přetěžký kvintet Pstruh od Franze Schuberta. „Na první pohled se zdá, že Caribaldiho svět je černobílý a že on sám je psychopatické monstrum. My ho ale nechceme hodnotit, a proto ho vidíme v barevnějším světelném spektru. Respektujeme a obdivujeme ho se vším, co k němu patří,“ komentují diktátorskou pozici Caribaldiho režiséři inscenace.

V hlavní roli Caribaldiho se představí nestor hadivadelní historie, herec Miloš Černoušek vystupující pod jménem Cyril Drozda. Právě on je pro inscenátory ideálním Caribaldim, tedy kreativcem, který málokdy sešel do stínů pohodlné kulturní komerce a pro kolektiv je ztělesněním úcty a zodpovědnosti. V dalších rolích uvidíme mladistvou sestavu v podání Jiřího Svobody, Agáty Kryštůfkové, Zbyška Humpolce a hostujícího studenta 3. ročníku herectví na JAMU, Marka Kristiána Hochmana.

Na inscenaci se dále podílí kostýmní výtvarnice Beáta Spáčilová nebo brněnská expertka multimediální kompozice při JAMU a absolventka ústavu hudební vědy Natálie Pleváková. Autorem videoprojekce je student ateliéru video na FaVU VUT Matěj Sláma.

Síla zvyku byla již v předstihu zařazena do programu blížící se 21. Divadelní Flory Olomouc, kde se zařadí mezi další díla Studia Hrdinů, kterému se letošní ročník festivalu věnuje.

Premiéra Síly zvyku se koná 28. dubna 2017HaDivadle v Brně.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Husa na provázku se loučí s uměleckým šéfem i slavnou vánoční inscenací

15.12.2017 11:08 Brno - Konec roku 2017 je pro Divadlo Husa na provázku zásadní. Se svým postem uměleckého šéfa se…

Pět režisérů se potká v jednom večeru v Divadle Reduta

14.12.2017 18:51 Brno - V Divadle Reduta se chystá nekorektní oslava české státnosti završená požárem národního…

Národní divadlo moravskoslezské slibuje operní událost celostátního významu

14.12.2017 18:22 Ostrava - Národní divadlo moravskoslezské připravuje významnou operní premiéru. Od roku 1945 se…

Shakespearův magický příběh ožije v originální adaptaci v Klicperově…

14.12.2017 16:58 Hradec Králové - Klicperovo divadlo uvede po Macbethovi, Richardu III. a Romeovi a Julii další dílo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama