Bláznivý průlet světem operety v Klicperově divadle

Hradec Králové – Klicperovo divadlo právě připravuje premiéru bláznivého průletu světem operety režiséra Davida Drábka. Ztřeštěná férie plná gagů, úchylek, osudových nedopatření, alkoholu a dalších bláznivin nese název Netopýr aneb Jsme polské krve – ty i já! Diváci se mohou těšit na melodie Johana Strausse mladšího i staršího, Jacquese Offenbacha, Oskara Nedbala a mnoha dalších.

Přidejte svůj názor

Klicperovo divadlo

„Ztřeštěná férie plná gagů, úchylek, osudových nedopatření, alkoholu, popletů, frustrátů, narcisů, cyniků a koket.“ Takto popisuje novou inscenaci Klicperova divadla dramaturgyně Markéta Bidlasová v tiskové zprávě. Průlet světem operety režiséra Davida Drábka s názvem Netopýr bude plný melodií nejen Johanna Strausse mladšího, ale i staršího, stejně jako otce operety Jacquese Offenbacha, českého skladatele Oskara Nedbala a mnoha dalších.

Spletitý příběh začíná u chorobného svůdníka Gabriela Eisensteina a jeho nástupu do vězení, čemuž nedokázal zabránit ani jeho koktavý obhájce Nemožný. Gabrielova fatální žena Rosalinda skrývá ve svém budoáru ctitele Alfréda, do toho se objeví rodinný přítel Dr. Falco, koná se ples u tajemného barona Orlowského a všechno se zamotává. Možná přijde i císařovna Sissi. A možná přiletí i Netopýr.

„Nápad Davida Drábka inscenovat v Klicperově divadle Straussova Netopýra mne, přiznávám se, nejdříve poněkud zaskočil. Sice znám Davidův osobitý způsob práce s klasickými syžety, ale přece jen – Netopýr je přece opereta!“ komentuje zrod nové inscenace dramaturgyně Markéta Bidlasová.

„Je sice možné, že skalní, tradiční příznivce operet bude zklamán. Nedávné české pokusy udělat Netopýra trochu jinak – netradičně (třeba v Kladenském divadle duem Petr Kolečko a Tomáš Svoboda nebo v Národním divadle Brno Ondřejem Havelkou) měly trochu rozporuplný ohlas,“ pokračuje Bidlasová.

Klicperovo divadlo samozřejmě nemá operetní soubor, disponuje však hudebně nadanými činoherními herci, kteří jsou zvyklí na Drábkův styl plný gagů, nadsázky, parodie a drzosti. Z Drábkova provedení Netopýra vznikla očekávaně bláznivá variace na příběhový základ Straussovy operety. Hudebně jde o mix slavných operetních a neméně slavných současných populárních melodií.

„A já nakonec věřím, že ztřeštěný, brutálně komický a temně romantický příběh s písněmi z prostředí zkažené nóbl společnosti, případné příznivce operety nezabije, odpůrce pobaví, ale hlavně hradecké diváky rozesměje a potěší,“ zve Bidlasová na novou inscenaci, v níž se objeví Jan Sklenář jako Gabriel Eisenstein, Petra Výtvarová jako jeho choť Rosalinda, Miroslav Zavičár v roli Dr. Falka a další.

Inscenace Netopýr aneb Jsme polské krve – ty i já! má premiéru 20. května 2017 na hlavní scéně Klicperova divadla v Hradci Králové.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Herci si nepamatují text a pijí okenu. Diváci u The play plakali…

26.06.2017 13:06 RECENZE - V neděli 25. června přišli zájemci do divadla La Fabrika na premiéru komedie, kterou…

Retro muzikál, antika i autorský projekt. Co plánuje Divadlo v Dlouhé v…

23.06.2017 14:44 Aktualizováno Praha – Dvacátá druhá sezóna Divadla v Dlouhé bude ve znamení pěti premiér a dvou festivalů. Můžeme…

Zemřel herec Rudolf Máhrla, dlouholetý člen olomoucké činohry

21.06.2017 16:18 Olomouc – V pondělí zemřel ve věku 85 let herec Rudolf Máhrla. Dlouholetý člen olomoucké činohry…

Herci Moravského divadla Olomouc poběží o víkendu půlmaraton

21.06.2017 15:05 Olomouc – Druhá polovina června znamená pro Olomoučany již tradiční mezinárodní běžeckou akci…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama