Krev je krev. Městské divadlo Brno uvede sevřenější dramatizaci Žítkovských bohyní

REPORTÁŽ: Na tiskové konferenci v Městském divadle Brno představil režisér Dodo Gombár svoji inscenaci Žítkovské bohyně (krev je krev). Po uvedení v Městském divadle Zlín před třemi lety se jedná o další Gombárovu dramatizaci, která se však od té zlínské liší. Brněnská inscenace bude komornější, sevřenější a objevují se v ní pouze ženské postavy.

Přidejte svůj názor

Radka Coufalová a Svetlana Slováková na vizuálu k Žítkovským bohyním

Román Žítkovské bohyně brněnské spisovatelky Kateřiny Tučkové se v roce 2012 stal senzací a získal několik ocenění. Příběh o „ženách, které bohovaly“ a Doře Idesové, která v rámci studia etnografie pátrá po svých předcích a poznává neuvěřitelné osudy i temné stránky kopaničářských bohyní, inspiroval slovenského režiséra Dodo Gombára k dramatizaci, kterou ve vlastní režii uvedl v roce 2014 v Městském divadle Zlín.

Gombár nyní vytvořil zbrusu novou dramatizaci pro Městské divadlo Brno, která nese podtitul „krev je krev". Autor se v ní snažil o novou interpretaci, výsledek se tedy od zlínského uvedení značně liší. V této inscenaci se neobjeví žádná mužská postava (s výjimkou postavy Jakoubka Idese, který je však spíš chlapec než muž), je komornější a sevřenější.

img-responsive

Zleva dramaturg Jiří Záviš, herečka Zdena Herfortová, režisér Dodo Gombár a dramaturgyně Martina Kinská na tiskové konferenci k inscenaci Žítkovské bohyně (krev je krev) | foto: Pavla Haluzová, EuroZprávy.cz

Nový je také „spouštěč“ inscenace v úvodu, „Začínáme na internátě, kde se Doře začne zjevovat minulost“, vysvětlil Gombár. „Inscenace je mnohem více psychedelická. Odehrává se na rozhraní minulého a přítomného a vyzývá k hlubší myšlenkové spoluúčasti,“ řekl režisér, který dramatizaci konzultoval s autorkou předlohy, Kateřinou Tučkovou.

Scénu k inscenaci vytvořila Eva Jiřikovská, která dle slov dramaturgyně Martiny Kinské, „dokáže vytvořit prostor, který je dramatický sám od sebe.“ Scénografie je důsledně provázaná se situacemi a výrazným prvkem je zde klec, která je zároveň i školní šatnou.

Hlavní hrdinku Doru Idesovou ztvární dvě generačně rozdílné herečky – Svetlana Janotová se objeví jako Dora kolem třicítky a Nikol Wetterová ztvární Doru jako čtrnáctiletou. Dodo Gombár se do Městského divadla Brno vrací po dlouhých třinácti letech, kdy zde režíroval muzikál Vlasy, se současným souborem proto nebyl příliš obeznámen a obsazování rolí prý nebylo jednoduché. Od začátku měl jasno pouze o dvou představitelkách, a to zmíněné Svetlaně Janotové a o Zdeně Herfortové, která ztvární Irmu Gabrhelovou.

Zdena Herfortová při přípravě na roli přečetla jak román Tučkové, tak dvě knihy esejů od spisovatele a folkloristy Jiřího Jilíka, aby tak pronikla do jedinečného úkazu lidové magie. Podle herečky jsou příběhy o bohyních „nesmírně inspirativní“.

Kromě výše zmíněných hereček se v inscenaci objeví Radka Coufalová jako Janigena, Ivana Vaňková jako Dořina matka Irena, Alena Antalová v roli vychovatelky Hrtoňové, Vojtěch Blahuta jako Jakoubek Ides a další.

Premiéry inscenace Žítkovské bohyně (krev je krev) se uskuteční 20. a 21. května 2017 na Činoherní scéně Městského divadla Brno.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Představ si… Židovský masakr v muzikálovém pojetí v Městském…

22.03.2018 12:48 RECENZE: V Anglii museli tenhle muzikál po dvou měsících stáhnout. Tančit a zpívat a u toho…

První ochutnávka nového filmu podle knihy Marie Poledňákové je na světě.…

21.03.2018 16:19 Praha - Téměř přesně před dvěma měsíci padla poslední klapka filmu Ten, kdo tě miloval podle…

Národní divadlo Brno uvede operu pro ty nejmenší diváky

20.03.2018 13:07 Brno - Další premiéra Janáčkovy opery bude patřit těm nejmenším divákům. Národní divadlo Brno uvede…

Originalita a jedinečnost? Slezské divadlo v Opavě chystá řadu novinek

19.03.2018 20:51 Ponořit se do temných balad Erbenovy Kytice, skvěle se bavit s Filipem Oscara Wilda či vnímat…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama