Poslední premiérou Národního divadla Brno v této sezóně bude Shakespearova „problematická“ hra

REPORTÁŽ: Národní divadlo Brno uvede ve své poslední premiéře této sezóny Shakespearovu „problematickou“ hru Něco za něco, v níž se zrcadlí současnost. V režii Martina Glasera nás čeká temné drama o hledání lidství a příběh, jako vystřižený ze současného tisku.

Přidejte svůj názor

Vizuál inscenace Něco za něco
doporučujeme

Od krásného Mahenova divadla se klasičtí autoři, jako je právě William Shakespeare, tak nějak očekávají. Přesto se ale inscenační tým pod vedením samotného ředitele divadla, tentokrát však v pozici režiséra, Martina Glasera, a dramaturga Martina Sládečka rozhodli pro málo uváděné drama Něco za něco. Píšu drama, protože právě tuto hru lze jen těžko zařadit do kategorií komedie-tragédie. Proto se jí také říká „problematická“.

img-responsive

Zleva dramaturg Martin Sládeček, ředitel NdB a režisér Martin Glaser a herci Hana Tomáš Briešťanská, Martin Siničák a Václav Veselý na tiskové konferenci k inscenaci Něco za něco | foto: Pavla Haluzová, EuroZprávy.cz

„Těžko říci, jedná-li se o komedii nebo tragédii. Závěr je stejně zneklidňující jako celá hra, ani vysloveně komický, ani tragický, spíše jaksi „dnešní“: nejednoznačný a nesmírně citlivý na intepretaci. Zoufale v této hře scházejí hrdinové, s nimiž by se divák mohl ztotožnit, ještě zoufaleji pak jednoznační lumpové, které by mohl s pocitem zadostiučinění odsoudit. Všechno je ještě trochu komplikovanější,“ říká dramaturg Martin Sládeček, který na tiskové konferenci přiznal, že se se zbytkem inscenačního týmu doslova zamilovali právě do nejednoznačnosti hry, kdy divák rozhoduje sám, jestli jsou postavy dobré či špatné.

Kníže Vincentio odcestoval na diplomatickou misi. V době jeho nepřítomnosti jej zastupuje náměstek Angelo, bezúhonný muž a strážce dobrých mravů. Neúprosně usiluje o pořádek ve městě. Mladého Claudia hodlá pověsit za to, že přivedl do jiného stavu Julii, s níž nebyl právoplatně sezdán. Amnestii, zdá se, neudělí ani na základě prosebných odvolání Claudiovy sestry Isabely. Z váženého občana a zapřisáhlého odpůrce smilstva se vyklube největší zhýralec, korupčník a chlípník.

img-responsive

Zleva dramaturg Martin Sládeček, ředitel NdB a režisér Martin Glaser a herci Hana Tomáš Briešťanská a Martin Siničák na tiskové konferenci k inscenaci Něco za něco | foto: Pavla Haluzová, EuroZprávy.cz

Výchozí divadelní situace je vskutku jak vystřižená ze současného tisku. Navýsost aktuální téma je právě to, co zaujalo inscenační tým na Shakespearově dramatu. „Předlohu jsme očesali na významové jádro,“ sdělil na tiskové konferenci v Mahenově divadla Martin Glaser. Podle něj bude inscenace temným dramatem, v němž jsou tři komediální scény; mixem emocionálního dramatu a zároveň politického souboje mocí.

Výtvarná složka inscenace vychází z dějiště příběhu, tedy Vídně, v níž se po čtrnáct let nedodržují zákony. Kostýmy jsou tedy inspirované přelomem devatenáctého a dvacátého století a na scéně bude stát zdevastovaný palác. Důležitou složkou je také světelný design Martina Špetlíka, který pracuje se šerosvitem.

V roli Isabely uvidíme Hanu Tomáš Briešťanskou. „Shakespeare je vždycky buď za trest nebo za odměnu. Já jsem se rozhodla, že pro mě bude za odměnu,“ řekla herečka, která se s dramatikem setkala již v inscenaci Večeru tříkrálového nebo Romea a Julie. Náměstka Angela ztvární Martin Siničák a Knížete Vincentia Václav Veselý.

Premiéra inscenace Něco za něco se koná 22. června 2017Mahenově divadle v Brně.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Husa na provázku se loučí s uměleckým šéfem i slavnou vánoční inscenací

15.12.2017 11:08 Brno - Konec roku 2017 je pro Divadlo Husa na provázku zásadní. Se svým postem uměleckého šéfa se…

Pět režisérů se potká v jednom večeru v Divadle Reduta

14.12.2017 18:51 Brno - V Divadle Reduta se chystá nekorektní oslava české státnosti završená požárem národního…

Národní divadlo moravskoslezské slibuje operní událost celostátního významu

14.12.2017 18:22 Ostrava - Národní divadlo moravskoslezské připravuje významnou operní premiéru. Od roku 1945 se…

Shakespearův magický příběh ožije v originální adaptaci v Klicperově…

14.12.2017 16:58 Hradec Králové - Klicperovo divadlo uvede po Macbethovi, Richardu III. a Romeovi a Julii další dílo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama