RECENZE: My všichni jsme Bulis aneb Obrazy ze života anděla radosti v Národním divadle Brno

RECENZE: Chomutovský rodák, brněnský občan a předčasně zesnulý hudební skladatel Jiří Bulis se podepsal pod většinu inscenací Bolka Polívky, Arnošta Goldflama a Iva Krobota v sedmdesátých a osmdesátých letech. Psal taky nádherné šansony, které sám rozděloval na citovky a řachandy. Obrazy z jeho života hudebního i osobního uvedlo Národní divadlo Brno podle textu Bulisovy dcery Lucie Dlabola Bulisové a v režii Anny Petrželkové pod názvem Drazí v Chomutově!.

Přidejte svůj názor

Michal Bumbálek, Martin Veselý, Klára Vojtková j. h., Jan Sedal j. h., Dušan Hřebíček a Barbora Milotová j. h. v inscenaci Drazí v Chomutově! (foto: Jakub Jíra)

Hudební skladatel Jiří Bulis se narodil v Chomutově, od studií žil v Brně a napsal scénickou hudbu k desítkám inscenací Divadla Husa na Provázku, HaDivadla i Činoherního studia během sedmdesátých a osmdesátých let. Je autorem také nádherných šansonových písní (které sám rozděloval na citovky a řachandy) a nezapomenutelnou osobností brněnské divadelní a hudební kultury.

img-responsive

Klára Vojtková j. h., Marta Zaoralová j. h. a Barbora Milotová j. h. v inscenaci Drazí v Chomutově! (foto: Jakub Jíra) | foto: Národní divadlo Brno

Národní divadlo BrnoDivadle Reduta nahlíží na Bulisův hudební a osobní život prostřednictvím korespondence, písní a vzpomínek, kterým vetkla tvar scénáře skladatelova dcera, dramaturgyně Lucie Dlabola Bulisová. Inscenace Drazí v Chomutově! (protože právě tak začínaly Bulisovy dopisy jeho rodině) v režii Anny Petrželkové představuje jeho osobnost s pokorou, ale bez ohledů, s nadhledem a humorem a nechává vyniknout sílu písní.

V inscenaci hrají čtyři herci, tři herečky a jeden klavírista a v roli Jiřího Bulise se střídají všichni. „Máme motto: my všichni jsme trochu Bulis,“ řekla Anna Petrželková před premiérou. Každý z herců tedy představuje odlišnou stranu Bulisovy povahy, vynikne tak komplexnost umělcovy osobnosti – jeho melancholičnost, nepraktičnost, humor i stesk, tragédie i úspěchy jeho života. Herci Bulise osobitě a nevtíravě napodobují – jeho typické řečové vady i držení těla.

img-responsive

Vepředu Dušan Hřebíček v inscenaci Drazí v Chomutově! (foto: Jakub Jíra) | foto: Národní divadlo Brno

„V této bláznivé době při mně stůj…“

Obrazy z Bulisova života nejsou řazené chronologicky, někdy vypráví jen v náznacích a nic nevysvětlují. Divák neznalý okolností skladatelova života nemusí vše pochopit, což ale nepovažuji za negativum – inscenace má sílu probudit v divákovi zvědavost a touhu si o Bulisovi zjistit více.

Nejpůsobivější jsou samozřejmě Bulisovy krásné šansony, které herci interpretují za živého klavírního doprovodu Zdeňka Krále a v hudebním nastudování Petra Svozílka. Inscenátoři se nepouštěli do nových aranží a písně znějí ve své původní jednoduchosti a kráse. Mezi nejsilnější scény inscenace patří intepretace herce Jána Sedala písně Jedno jméno nebo výstup Michala Bumbálka s písní Hosté na zemi.

Drazí v Chomutově! je důstojnou vzpomínkou na velkého skladatele, na jehož osobnost nahlíží komplexně, dojemně i s humorem. Inscenace je díky hereckým výkonům, nevtíravé režii a vynikajícímu hudebnímu nastudování plná působivých i vtipných obrazů a krásných písní Jiřího Bulise.

Celkové hodnocení: 85%

Národní divadlo Brno v Divadle Reduta

Jiří Bulis, Lucie Dlabola Bulisová, Iva Klestilová a Arnošt Goldflam: Drazí v Chomutově!

Režie: Anna Petrželková
Dramaturgie: Lucie Němečková
Scéna: Lucie Labajová 
Kostýmy: Sylva Zimula Hanáková
Hudba: Jiří Bulis, Martin Evžen Kyšperský
Hudební nastudování: Petr Svozílek
Hrají: Michal Bumbálek, Dušan Hřebíček, Zdeněk Král j. h., Barbora Milotová j. h., Klára Vojtková j. h., Marta Zaoralová j. h., Ján Sedal j. h., Martin Veselý; v dětských rolích Martina Kucinová nebo Anna Menšíková

Česká premiéra: 9. června 2017 v Divadlo Reduta

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mezinárodní festival ve Studiu Hrdinů připomene výročí dvou revolucí

21.11.2017 18:12 Praha - Studio Hrdinů ve spolupráci s Goethe-Institutem pořádá mezinárodní festival s názvem …

Po Baletu Národního divadla Brno vyráží do Šanghaje i operní soubor

20.11.2017 19:42 Brno/Šanghaj - Soubor Baletu Národního divadla Brno se nedávno vrátil z dvoutýdenního turné po Číně…

Brno se opět bude točit kolem hudby. Festival Janáček Brno zveřejnil…

17.11.2017 16:51 Brno - Festival Janáček Brno 2018 má pro nadcházející ročník připraveno dvacet osm špičkových…

Jak vypadá nevybouřená láska Pavla Lišky k divadlu? Dozvíte se v Komorní…

17.11.2017 15:16 Praha - Spolek sešlých - Commedia dell´arte se sejde na komorní scéně Divadla Na Fidlovačce, aby…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama