Letní shakespearovské slavnosti dnes zahájí skvěle obsazený Hamlet

Praha – Již dnes bude zahájen letošní ročník oblíbeného divadelního festivalu Letní shakespearovské slavnosti. V malebném prostoru Královské zahrady na Pražském hradě se dnes poprvé odehraje novinková inscenace Hamleta s Jaroslavem Pleslem v hlavní roli.

Přidejte svůj názor

Jaroslav Plesl v inscenaci Hamlet (foto: Viktor Kronbauer)

Již dnes bude zahájen další ročník festivalu Letní shakespearovské slavnosti. V malebném prostoru Královské zahrady na Pražském hradě dnes bude mít premiéru novinková inscenace Hamlet v režii Michala Vajdičky a s Jaroslavem Pleslem, Hynkem Čermákem a Lenkou Vlasákovou v hlavních rolích. Dnešní premiéra je prvním z celkem 162 představení, které festival letos nabídne.

img-responsive

Vepředu Veronika Kubařová a Jaroslav Plesl v inscenaci Hamlet (foto: Viktor Kronbauer) | foto: Turner PR

Premiéra Hamleta a další pražská představení se letos přesouvají do nového prostoru v Královské zahradě před Míčovnou kvůli rekonstrukci tradičního dějiště Slavností – Nejvyššího purkrabství. Vstup pro diváky na novou letní scénu společně s pokladnou se nachází v ulici Mariánské hradby v docházkové vzdálenosti ze zastávky tramvaje Pražský hrad. Pokladna je přístupná v hracích dnech od 15 do 18 hodin z Královské zahrady a od 18 do 21 hodin z ulice Mariánské hradby.

Novinková inscenace Hamlet v úpravě a režii Michala Vajdičky se zatím setkává s nadšením herců. „Hlavní je tady totiž linie rodiny, vztahů a intimity. Zabýváme se tím, jak Hamlet naloží s informacemi, které v úvodu hry získá, jestli jim uvěří, jestli je dokáže využít, nebo ne. A také jestli je jeho touha po pravdě tak silná, že se kvůli ní dokáže vzdát lásky, úplně změnit svůj život, a dokonce i zabít. Do jaké míry je Hamlet mstitelem z vlastní vůle a do jaké z vůle jiných. To jsou velmi vzrušující otázky a možnosti,“ vysvětluje Jaroslav Plesl, kterého uvidíme v hlavní roli.

img-responsive

Jaroslav Plesl a Vladimír Polívka v inscenaci Hamlet (foto: Viktor Kronbauer) | foto: AGENTURA SCHOK

Představitel Claudia, Hynek Čermák, se s touto tragédií setkal na divadle vůbec poprvé. „Překvapuje mě, jak je Shakespearův text mnohovrstevný, víceznačný, a fascinuje mě způsob, jakým titulní roli zkoušeli Jarda Plesl s režisérem Michalem Vajdičkou. Oba šli směrem, který bych nečekal a který mě nesmírně zajímá,“ říká Čermák v tiskové zprávě.

Vajdička již pro Slavnosti režíroval Othella a stejně jako tenkrát i letos zvolil komorní interpretaci, aby tak vynikl konflikt postav a rodiny. „Hamlet je inteligentní empatický člověk, který v porovnání s jinými Shakespearovými postavami neřeší věci s horkou hlavou. Za všechna svá rozhodnutí a skutky nese plnou zodpovědnost. Hamlet hledá pravdu, život ve lži a nevědomosti ho sžírá. Sice za sebou nechává i oběti, ale stojí mu to za to. To mi je na něm velmi sympatické,“ dodává režisér.

Kromě Hamleta letošní program nabízí osm dalších inscenací. Nebude chybět loňská premiéra komedie Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete s Marií Doležalovou, Milanem Šteindlerem či Nelou Boudovou v hlavních rolích. Pouze deset srpnových představení rozehraje tragédii Romeo a Julie s Terezou Voříškovu a Janem Sklenářem a vrátí se také projekt Pocta Shakespearovi s Janem Třískou.

Více informací a vstupenky najdete na www.shakespeare.cz.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Moderní Médeia bude bojovat o dceru v nové inscenaci Národního divadla Brno

19.09.2017 18:53 Brno – Hra Mariny Carr U Kočičí bažiny je variací na antickou Médeiu. Irská tragédie představuje…

Nové vedení Divadla Na Fidlovačce zahájí sezónu duchařskou komedií

19.09.2017 18:00 Praha – Světoznámá hra Mezi nebem a zemí se dočkala mnoha ztvárnění po celém světě. V Divadle Na…

Mimořádně úspěšný muzikál Národního divadla moravskoslezského slaví stou…

18.09.2017 16:07 Ostrava – Světoznámý muzikál Donaha! uvedlo Národní divadlo moravskoslezské již v roce 2011. Příběh…

RECENZE: AnderSen v Divadle Na zábradlí aneb Pojďme si hrát na lidi

18.09.2017 15:36 Aktualizováno RECENZE: Pohádkový svět, který je ve skutečnosti noční můrou z dětství. Divadlo Na zábradlí uvedlo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama