Druhý ročník mezinárodní divadelního festivalu Palm Off začíná už zítra

Praha - Již zítra zahájí inscenace Divadla pod Palmovkou Nora druhý ročník mezinárodního festivalu divadel střední Evropy Palm Off Fest. Širokému výběru představení vévodí nejskandálnější inscenace 21. století - Prokletí slavného chorvatského režiséra Olivera Frljiće z varšavského Teatru Powszechného.

Přidejte svůj názor

inscenace Klatwa (Prokletí)

Již zítra, 20. října, začne v Praze druhý ročník mezinárodního festivalu divadel střední Evropy Palm Off Fest. Přehlídku, která trvá do 31. října, zahájí domácí inscenace Nora. Kromě širokého výběru představení domácích i zahraničních jsou součástí programu i promítání dokumentů a workshopy.

„Velmi mne těší dosavadní zájem diváků o druhý ročník mezinárodního setkání divadel střední Evropy Palm Off Fest 2017. Zdá se, že podobný kontakt s divadelní kulturou našich nejbližších sousedů pražské publikum postrádalo. Festivalový program nabízí to nejlepší a často také to nejaktuálnější, co lze na maďarských, polských, slovenských i českých scénách momentálně vidět. Krom divadla lze navštívit i bohatý doprovodný program, takže jsem si jistý, že si v něm vybere každý, koho zajímá střední Evropa,“ říká ředitel festivalu Michal Lang v tiskové zprávě.

Největším lákadlem programu je nepochybně kontroverzní inscenace Prokletí z varšavského Teatru Powszechného, která v neděli odstartuje zahraniční linii programu. Inscenace zkoumá nejen vztah polské společnosti ke katolické církvi, ale ptá se i po smyslu a účelnosti kritického a politického divadla v dnešním světě.

img-responsive

inscenace Anna Franková | foto: Divadlo pod Palmovkou

Diváci dále budou moci zhlédnout dramatizaci slavného deníku Anna Franková Nového divadla z Nitry v režii Šimona Spišáka, inscenaci Nejsme barbaři! z budapešťského Katona József Színház dotýkající se tématu uprchlictví, či představení Tenkrát v Bratislavě Slovenského komorního divadla z Martina zpracované na základě bestselleru Žo Langerové. Polský program doplní také Divadelník z lodžského Teatru Stefana Jaracza v režii oceňované Agnieszky Olsten.

Za českou stranu program doplní domácí inscenace F. X. Kalby Jak sbalit ženu 2.0 a z brněnského Divadla Husa na provázku přijede Dynastie v režii Michala Dočekala.

img-responsive

Divadlo Husa na Provázku: Dynastie (foto: Jakkub Jíra) | foto: Divadlo pod Palmovkou

Po všech zahraničních inscenacích a Dynastii Husy na provázku proběhnou i moderované diskuze s tvůrci a významnými osobnostmi české spoelčenské scény. S dramaturgem Prokletí bude debatovat Jiří Pehe a Milan Znoj. Hostem diskuze po slovenském představení Anna Franková bude Karol Sidon.

"Debaty tvůrců s publikem byly součástí již prvního ročníku našeho festivalu – překvapilo nás, s jakým ohlasem se tehdy u diváků i divadelníků setkaly a jak často v nich zaznívala obecná společenská i politická témata té které země. Vzhledem k tomu, že vlastně všechny inscenace, které na letošní ročník zveme, se zabývají aktuálními politickými problémy naší části Evropy, rozhodli jsme se na festivalové diskuse pozvat dříve zmíněné osobnosti. Domníváme se totiž, že současné středoevropské divadlo představuje významný hlas komentující svět, v němž žijeme,“ dodává dramaturg festivalu Jan Jiřík.

Doprovodný program vznikl letos ve spolupráci s Institutem dokumentárního filmu a jeho projektem KineDok. „Během festivalu Palm Off Fest jsme pro diváky připravili čtyři filmy vždy s doprovodným programem. V sobotu to bude dvojice krátkých filmů z Maďarska Rozkaz je rozkaz a Oni, které nabízí stejné téma (počátek uprchlické vlny do Evropy ještě předtím, než se stala středobodem všech médií), ale zpracované zcela odlišnou formou. Na sobotní večer je připraven jeden z nejlepších českých dokumentů roku 2016, tragikomedie FC Roma o romském fotbalovém týmu, se kterým nikdo nechce hrát, díky čemuž málem kontumačně vyhrají ligu. Po projekci zůstaňte na diskusi s režisérem snímku Tomášem Bojarem. Nedělní den je věnován tanci a dětem. Film Královna ticha je mixem dokumentu a tanečních scén ala Bollywood. Navážeme tematicky workshopem bollywoodských tanců pro rodiny s dětmi, čímž celý doprovodný program zakončíme,“ doplňuje koordinátorka projektu KineDok Kristýna Genttnerová.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cyrano z Bergeracu odhodí svůj širák na jevišti Moravského divadla Olomouc

22.11.2017 19:17 Olomouc - Hrdina s dlouhým nosem a zálibou v poezii odhodí svůj širák v Moravském divdle Olomouc. V…

Divadlo Bez zábradlí a Nadační fond Slunce pro všechny pokřtili kalendář

22.11.2017 16:47 Praha - Nadační fond Slunce pro všechny vytvořil ve spolupráci s Divadlem Bez zábradlí kalendář na…

Mezinárodní festival ve Studiu Hrdinů připomene výročí dvou revolucí

21.11.2017 18:12 Praha - Studio Hrdinů ve spolupráci s Goethe-Institutem pořádá mezinárodní festival s názvem …

Po Baletu Národního divadla Brno vyráží do Šanghaje i operní soubor

20.11.2017 19:42 Brno/Šanghaj - Soubor Baletu Národního divadla Brno se nedávno vrátil z dvoutýdenního turné po Číně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama