Známá brněnská spisovatelka napsala svou první hru pro Husu na provázku

Brno - Divadlo Husa na provázku uvede dramatický debut spisovatelky Kateřiny Tučkové. Ta se ve své první hře věnuje osudu talentované brněnské skladatelky, dirigentky a femme fatale, Vítězslavě Kaprálové.

Přidejte svůj názor

Návštěvníci budou mít možnost nahlédnout do zákulisí divadla

Divadlo Husa na provázku dnes uvede další novinkovou inscenaci ve své jubilejní padesáté sezóně. Vitka je dramatickým debutem brněnské spisovatelky Kateřiny Tučkové, která svou první hru napsala přímo pro "Provázek". V režii Anny Petrželkové se inscenace věnuje osudu mladé talentované brněnské skladatelky, dirigentky a femme fatale, Vítězslavy Kaprálové.

Příběh vypráví o závratném vzestupu mladé ženy, která se dokázala prosadit v oblasti, jež je dodnes vyhrazena především mužům. Ženy, jejíž život byl fascinujícím koktejlem výjimečného nadání a píle, ale i svobodomyslnosti, nespoutanosti a náruživosti, kterými šokovala své okolí. Žila všemu navzdory – jakoby věděla, že na všechno, co chce stihnout, jí zbývá pouhých pár let mezi dvěma válkami.

Zastavila ji až předčasná smrt - zemřela v pouhých pětadvaceti letech v roce 1940 v Paříži. V té chvíli však už za sebou měla bohaté autorské dílo, které komponovala od devíti let, dirigovala orchestr BBC, Pražskou filharmonii, byla životní i tvůrčí partnerkou o pětadvacet let staršího Bohuslava Martinů, s jehož ženou Charlottou tvořili slavný milostný trojúhelník. Či mnohoúhelník, vezmeme-li v úvahu její četné milence, mezi nimiž nechyběli slavní představitelé meziválečné avantgardy pobývající toho času v Paříži. Kdyby přežila, byla by jednou z nejslavnějších českých žen.

Vítězslava Kaprálová žila v letech 1915 až 1940. Byla to skladatelka, dirigentka a klavíristka, autorka více než čtyřiceti skladeb orchestrálních, komorních, písňových, klavírních i vokálních. Svou první skaldbu V říši bájí složila již v devíti letech. Je držitelkou řady ocenění a jako první česká dirigentka řídila koncert Česé filharmonie v roce 1937 a symfonický orchestr BBC o rok později. Jako vůbec první dívka studovala skladbu a dirigování na konzervatoři v Brně. Byla také jedinou žačkou Bohuslava Martinů.

Vitčino zdraví však bylo od mládí chatrné, nemocné plíce si léčila v Tatrách a na Jadranu. V dubnu 1940 se provdala za Jiřího Muchu. Krátce po svatbě byla hospitalizována v Paříži a při útěku před frontou zemřela v Montpellier. Nejpravděpodobnější příčinou její smrti byla miliární tuberkulóza. Pohřbu se zúčastnili jen tři lidé: manžel Jiří Mucha, sestřenice skladatelky Věra Uhlířová a strýc Bohumil Kaprál. V kanadském Torontu vznikla v roce 1998 mezinárodní společnost pečující o odkaz Vítězslavy Kaprálové - The Kapralova Society.

V inscenaci Husy na provázku Vitěžslavu Kaprálovou ztvární Tereza Marečková. V dalších rolích uvidíme Dušana Hřebíčka, Vladimíra Hausera, Ivanu Hloužkovou, Jana Mansfelda, Adama Mašuru, Tomáše Milostného, Ondřeje Kokorského, Tomáše Žilinského a Simonu Zmrzlou.

Světová premiéra Vitky se koná dnes, tedy 23. února 2018 ve Velkém sále Divadla Husa na provázku.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tři oslavy na Jezerce. Hned tři inscenace slaví kulatiny

17.03.2018 17:09 Praha - Divadlo Na Jezerce zažije v nejbližší době hned tři jubilejní představení úspěšných…

Studio Hrdinů pořádá minipřehlídku inscenací brněnského HaDivadla

17.03.2018 15:14 Praha - V dubnu přiveze brněnské HaDivadlo do Studia Hrdinů tři tituly aktuálního repertoáru. Eyolf…

Moravské divadlo Olomouc zasadí Nebezpečné známosti do wellness centra

15.03.2018 13:32 Olomouc - Na začátku hry je sázka, na jejím konci smrt. Moravské divadlo Olomouc uvede adaptaci…

Festival Bazaar startuje již tento pátek strhujícím představením polského…

14.03.2018 13:23 Praha - Čtvrtý ročník pražského divadelního a tanečního festivalu Bazaar začíná již tento pátek.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama