Zemřel Otomar Krejča, divadelní režisér a herec

Praha - Ve věku nedožitých 88 let v pátek zemřel divadelní herec a režisér Otomar Krejča. Informoval o tom mluvčí činohry Národního divadla Tomáš Staněk.

Přidejte svůj názor

"Otomar Krejča zemřel po dlouhé a vážné nemoci v jedné z pražských nemocnic. V současné době Národní divadlo komunikuje s jeho rodinou o přípravách rozlučkového obřadu, na němž by uctilo památku svého dlouholetého člena," uvedl Staněk.

"Otomaru Krejčovi vděčím za to, že jsem se stal členem Národního divadla. V roce 1961 jsem reagoval na inzerát v Divadelních novinách, který vypsal právě pan Krejča. Poté jsem přišel na konkurz a díky panu Krejčovi jsem dostal angažmá v Národním divadle. Tehdy byl šéfem jeho činohry a já jsem se velice těšil na spolupráci s ním. V roce 1963 mě obsadil do slavné hry Romeo a Julie," řekl agentuře Mediafax herec Bořivoj Navrátil. Zároveň uvedl, že v 50. letech, kdy u divadla začínal, byla slavná Krejčova éra. "Všichni herci mé generace měli touhu poznat, jak vznikaly slavné inscenace jako Strakonický dudák, Křišťálová noc nebo Racek," dodal Navrátil.

"V době, kdy jsem s Otomarem Krejčou točila dokument, znovuobnovoval Divadlo za branou a první premiérou byl Višňový sad. Vnímala jsem ho především jako režiséra, než jako herce. Je to velká ztráta. Krejča byl nepřehlédnutelný, měl pevné názory a byl obrovská osobnost," řekla Mediafaxu režisérka Helena Třeštíková.

"Otomar Krejča byl ve svém vrcholném období nezpochybnitelným evropským a potažmo i světovým divadelním fenoménem. Jeho odchodem ztrácí české divadlo ze svých řad velkého uměleckého génia. Velký talent potřebuje ke svému růstu i velký zápas. Doba Otomara Krejču v tom smyslu nešetřila a byla mu mnohdy přetěžkým protivníkem. Do kolen ho ale nikdy nedostala. Sluší se před ním smeknout," sdělil Mediafaxu herec Václav Postránecký.

Otomar Krejča se narodil 23. listopadu roku 1921 ve Skrýšově u Pelhřimova. Herectví se začal věnovat v 19 letech, kdy nastoupil do divadelní společnosti R. Nádhery. Poté působil také na jevištích v Jihlavě a Kladně, kde na Filozofické fakultě studoval divadelní vědu. V letech 1945 až 1946 byl členem pražského Divadla E. F. Buriana, odkud přešel do Divadla na Vinohradech.

Nejvíce byl však spjat s Národním divadlem v Praze, kde začal jako herec působit v roce 1951. V letech 1956 až 1961 zastával funkci šéfa činohry a inscenace zde režíroval až do roku 1965, kdy založil vlastní Divadlo za branou. Krejča se jako divadelní režisér prosadil také na Kubě, v Belgii, Rakousku, Německu a Švédsku. Do Národního divadla se vrátil v roce 1996 a dva roky zde režíroval činoherní inscenace.

Na prknech Národního divadla v Praze Krejča ztvárnil desítky nezapomenutelných rolí. Do dějin přední české divadelní scény se nesmazatelně zapsal jako Othello, Valentin Bláha v Našich furiantech, Václav IV. v dramatu Jan Hus, Antonio ve Shakespearově Kupci benátském nebo Don Juan. V jeho režii zde byly uvedeny inscenace Ideální manžel, Srpnová neděle, Strakonický dudák, Romeo a Julie či Faust. Ještě v sezóně 2001/2002 pro Národní divadlo režíroval Portrét umělce jako starého muže.

Krejča se během života dočkal mnoha poct. Za svůj kulturní přínos obdržel Medaili za zásluhy a v Moskvě byl v roce 1999 vyznamenán Cenou K.S. Stanislavského za významný přínos k rozvoji světového divadla. Je také držitelem zvláštní ceny Thálie, čestného doktorátu pražské Akademie múzických umění, Ceny Ministerstva kultury za zásadní přínos českému divadlu a Čestné plakety prezidenta republiky.

Otomar Krejča je spjat také s filmovou tvorbou. Své první role ztvárnil již ve 40. letech v komedii Nikdo nic neví, hororu Podobizna nebo válečném dramatu Dlouhá cesta. Alfréd Radok jej v roce 1956 obsadil do snímku Dědeček automobil. Poté se Krejča objevil v dramatech Povodeň od Martina Friče, Občan Brych od Otakara Vávry a Vyšší princip od Jiřího Krejčíka. V 60. letech si zahrál v pohádkách Tři zlaté vlasy děda Vševěda a Zlaté kapradí nebo komedii Mezi námi zloději.

V roce 1968 se Krejča vyslovil proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa, načež byl vyloučen z KSČ. Jeho Divadlo za branou bylo v roce 1972 zrušeno a nesměl jako režisér a herec působit ani u filmu a v televizi. Svou poslední roli ztvárnil v televizním snímku Nezvěstný z roku 2002.

Manželkou Otomara Krejči byla herečka Marie Tomášová, s níž často autorsky spolupracoval. V Divadle za branou ji jako režisér obsadil do ruských her Tři sestry či Racek.


ukázka z filmu "Vyšší princip"
zdroj: youtube.com

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pět režisérů se potká v jednom večeru v Divadle Reduta

14.12.2017 18:51 Brno - V Divadle Reduta se chystá nekorektní oslava české státnosti završená požárem národního…

Národní divadlo moravskoslezské slibuje operní událost celostátního významu

14.12.2017 18:22 Ostrava - Národní divadlo moravskoslezské připravuje významnou operní premiéru. Od roku 1945 se…

Shakespearův magický příběh ožije v originální adaptaci v Klicperově…

14.12.2017 16:58 Hradec Králové - Klicperovo divadlo uvede po Macbethovi, Richardu III. a Romeovi a Julii další dílo…

Druhý ročník Palm Off festu přilákal přes tisíc diváků

12.12.2017 12:04 Praha - Koncem října Divadlo pod Palmovkou pořádalo druhý ročník festivalu středoevropského divadla…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama