Legendární „Zářící“ hodlají dobýt filmové plátno

Psala se druhá polovina roku 1973, děti školního věku zasedly do škamen a ti šťastnější z nich třímaly v ruce časopis ABC. Kromě obvyklých „déček“ mnohé z nich zaujal komiksový seriál z neznámé Žluté planety obývané kmenem Gron-c-chů. Tehdy mohl málokdo tušit, že se sága Zemi tolik podobného světa vydává na svou dlouhou pouť.

Přidejte svůj názor

Kruanova dobrodružství

Sluší se podotknout, že prapůvodem pro uvedené příběhy byly povídky ze sbírky Vlastislava Tomana nesoucí jméno Příchod bohů (SNDK, 1966). Po prvních Příhodách malého boha následoval v dalším (přesněji devatenáctém) ročníku Příchod bohů a trilogie byla završena Kruanovými dobrodružstvími. Úspěch byl obrovský, kreslíř seriálu František Kobík ve spolupráci s Václavem Šorelem vytvořili sérii modelů, ať už to byl šestinohý robot, domorodci zvaný Malý Bůh, přijímací modul titulovaný „Vejce Zářícího" či přepravní „koně" dvojice Pozemšťanů Arta a Liny. Úžasná popularita dokonce nastartovala druhou vlnu vydávání oblíbených Speciálů ABC – v tom prvním „novodobém" vyšla celá trilogie znovu pod souhrnným názvem Pod paprsky Zářícího (1985). Toman pak ještě pokračoval v příhodách Kruana a jeho přátel ve dvou dalších seriálech Kruanova cesta (1988) a Kruan a bohyně (1995). Poté se bohužel musel ze zdravotních důvodů rozloučit s prací kreslíř František Kobík a další pokus oživit příhody ze Žluté planety skončil (snad i díky novému grafickému ztvárnění) předčasně – nesl název Kruan a Pozemšťané a autorsky se pod něj podepsal Filip Škoda. Prozatím se svět Žluté planety uzavřel v roce 2009 dvacetidílným Kruanem a Služebníky zla (kreslil Michal Kocián). Nikoli však reprízy především úvodní trilogie, ať šlo o Velkou knihu komiksů nebo speciální sešit Kultovní komiksy z ABC (2008). Vůbec poprvé se všechny příběhy sešly v jednom vydání až dlouhých 40. let od začátku celé série v sebrané Zlaté knize komiksů Vlastislava Tomana (2013). Kdo by si chtěl o osudech postav ze Žluté planety přečíst podrobněji, může nahlédnout do I. svazku Encyklopedie komiksu 1945-1989.

Půl milionu vytištěných exemplářů a možnost si přečíst Kruana & spol. v e-aplikaci pro chytré telefony vracelo a vrací mnohé jeho věrné čtenáře do dětských let. Právě tam, kde nejednou vznikaly představy, jak by asi všichni ti Gron-c-chové, Ron-o-tové, Hor-Tidé, Bug-ové a další postavičky vypadaly v pohyblivé verzi. Nezůstávalo jen u představ, sám pan Toman dostal nejeden dopis s otázkou, zda není pomýšleno či se nepřipravuje filmová adaptace. Autor přiznal, že by se chtěl dočkat takového zpracování, vždyť jeho Zářící přišli i s propracovaným doplňkovým sortimentem celých pět let před kultovní sérií Star Wars. Čas značně pozměnil možnosti filmařů a udělat „hýbacího" Malého boha, náčelníka Ru či kněžku Kan už není taková utopie.

Ve stejném roce, kdy se ke čtenářům dostalo souhrnné vydání všech příhod ze Žluté planety, zahájili režisér Tomáš Krejčí, scénáristé David Šenk a Robert Geisler (držitel Českého lva) a kameraman David Ployhar práci na hrané adaptaci tohoto kultovního komiksu. Vůbec nešlo o jednoduchou činnost, jen scénář se dočkal čtyř verzí a v současné době se ještě uvažuje o dalších dvou. Byly zrealizovány dvě půlminutové předtáčky coby test zpracování komiksové předlohy. Zároveň se na portálu HitHit.cz rozjela podpůrná kampaň celého projektu, aby se podařilo ho především po finanční stránce uspokojivě pokrýt.

„Na Kruanovských komiksech jsem vyrostl a tak cítím o to větší odpovědnost ohledně realizace filmu. Dobře vím, jak by třeba mě coby fanouška špatná adaptace naštvala," vyjádřil se režisér Krejčí. Padla už i první jména v oblasti obsazení, mezi nimiž figurují Filip Cíl, Bára Bálková, Václav Jiráček, Denisa Pfauserová, Petra Žďárská, Jan Holík, Roman Říčan či Marie Doležalová.

EuroZprávy jsou mediálním partnerem celého projektu. O dalších krocích a práci na filmové adaptací Zářících vás budeme pravidelně informovat.

Můžete rovněž navštívit stránky týkající se kampaně projektu na stránkách www.HitHit.com nebo zavítat na Facebook.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel režisér Idrissa Ouedraogo, tvůrce ceněného filmu Otázka cti

18.02.2018 14:48 Ouagadougou - Dnes zemřel známý režisér Idrissa Ouedraogo, bylo mu 64 let. Burkinafaský filmař se…

RECENZE: Prezident Blaník? Kvalitní satira, to je ale možná vše

13.02.2018 21:06 Hlavní hrdina internetového seriálu Kancelář Blaník, fiktivní lobbista Tonda Blaník kandiduje na…

Věčně tvá nevěrná brzy vstoupí do kin. Jak vznikl námět a jak si herci…

12.02.2018 19:44 Komedie Věčně tvá nevěrná brzy vstoupí do kin. Ve filmu Milana Cieslara o dvojici, jejíž manželství…

Český lev za televizní tvorbu půjde do ČT, má šest nominací

12.02.2018 12:26 Praha - Seriály Bohéma, Svět pod hlavou a Trpaslík získaly nominaci a soutěží v kategorii nejlepší…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama