Zemřel Miroslav Ondříček (†80), kameraman oscarového Amadea

Praha - V soboru večer zemřel kameraman Miroslav Ondříček. Uvedla to dnes partnerka jeho syna Davida Martha Issová. Ondříčka proslavily hlavně filmy natočené s režisérem Milošem Formanem. Smutná zpráva hluboce zasáhla české umělce.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Miroslav Ondříček

Ondříček stál za kamerou u čtyřiceti filmů: sedmi Formanových, několika Jana Němce nebo George Roye Hilla, Lindsaye Andersona. Mezi nejslavnější tituly jeho filmografie patří také Konkurs, Intimní osvětlení nebo Vlasy.

Za Formanovy filmy Ragtime a Amadeus byl Ondříček nominován na kameramanského Oscara. V roce 2004 dostal od Americké unie kameramanů Mezinárodní cenu za životní dílo.

Jeho poslední filmy vznikaly v USA pod taktovkou režisérky Penny Mashallové. Čas probuzení s Robertem de Nirem měl velký ohlas a ve druhém snímku, Velké vítězství, byla hvězdou zpěvačka Madonna.

Ondříček byl u nás poslední kameraman, který natáčel na klasický filmový pás, éra digitalizace se ho nedotkla. Trochu záviděl svým následovníkům, že mohou točit kdekoliv a při jakémkoliv osvětlení, ale stejně tak kritizoval odbytou práci kolegů u televizních seriálů.

Zdroj: YouTube

"Měl jsem ho rád, jako by byl z naší rodiny. Byl to hodný a přátelský člověk. Na to, jak byl světově proslulý, byl hrozně skromný a radostný," řekl ČTK režisér Jan Svěrák. Jiří Bartoška označil úmrtí Ondříčka za 'smutný odchod kamaráda a velkého kameramana'. "Lidsky je to složité, ale odešel v požehnaném věku," poznamenal. Za velkou ztrátu považuje úmrtí Ondříčka režisérka Helena Třeštíková, podle kteréto byl úžasný kameraman i člověk.

Režisér Jan Hřebejk považuje Ondříčka za jednu z nejvýznamnějších postav českého filmu. "Ale není to o žebříčcích. Měl jsem ho rád i jako člověka. Kdekdo si zaslouží obdiv a kdekdo si zaslouží lásku. Ale on si zasloužil obojí, a to není žádná fráze. Natočil skvělé filmy a navíc o něm nikdo nemohl říct půl špatného slova," prohlásil Hřebejk.

"Je to velká ztráta, odešel představitel nejslavnější éry československého filmu konce 60. let," řekl Ivo Mathé, který jako předseda dozorčí rady působil s Ondříčkem v České filmové a televizní akademii (ČFTA). Ondříček byl jejím prezidentem.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O sexuální aféře Weinsteina vznikne film, práva chce získat Brad Pitt

26.04.2018 11:09 Los Angeles - Příběh novinářek Jodi Kantorové a Megan Twoheyové z amerického listu The New York…

Zachrání blaničtí rytíři českou zemi? Hynek Bočan se pustil do komunistů

26.04.2018 08:45 Praha - Nejnovějším počinem filmaře Hynka Bočana, který 29. dubna oslaví osmdesátiny, by mohl být…

Na co vyrazit do kina? Stále vede německá komedie, bronz má Havelkův…

23.04.2018 15:59 Praha - V čele návštěvnosti tuzemských kin zůstalo druhý víkend za sebou pokračování německé…

Karlovarský festival uctí památku Formana a ocení Hanzlíka

23.04.2018 15:38 Karlovy Vary - Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary uctí památku nedávno zesnulého režiséra…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama