Držitelé cen TýTý za rok 2008

Praha - Výhlášení 18. ročníku divácké ankety TýTý ovládla TV Nova, která bodovala v šesti kategoriích. Držitelé televizních cen TýTý byli v sobotu vyhlášení v pražském Hudebním divadle Karlín.

Přidejte svůj názor

cena ankety TýTý

Zde je přehled vítězů za rok 2008:

Osobnost televizního zpravodajství:
Karel Voříšek (TV Nova)

Voříšek cenu TýTý obdržel již v loňském roce. Na slavnostní večer dorazil přímo z večerního zpravodajství, které moderoval s Markétou Fialovou.

Karel Voříšek se narodil v roce 1963. Po studiu gymnázia se přihlásil na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor historie, kterou úspěšně ukončil. V roce 1985 nastoupil jako programový hlasatel v ČT, poté působil jako moderátor v publicistickém pořadu Vysílá studio Jezerka. Po krátkém působení v Rádiu Vox se věnoval podnikání.

Ke zpravodajství se dostal díky konkurzu. Přihlásil se do něj v roce 1997 a téměř po roce se objevil v hlavním zpravodajství TV Nova. Tvořil moderátorské dvojice s Nicol Lenertovou, Janou Adámkovou a v současné době s Markétou Fialovou.

Osobnost televizní publicistiky:
Václav Moravec (Česká televize)

Moravec cenu TýTý převzal z rukou generálního ředitele České televize Jiřího Janečka. Ve své řeči poděkoval celému tvůrčímu týmu televizního zpravodajství.

Václav Moravec se narodil v roce 1974. Vystudoval Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy, kde dnes působí na Institutu komunikačních studií a žurnalistiky jako odborný asistent. Je také dlouholetým členem pedagogické komory Akademického senátu FSV.

Pracoval v rozhlase, vystřídal působení v redakcích Profil, Český rozhlas, Evropa 2 a Frekvence 1, působil i v české sekci rádia BBC. V době své rozhlasové činnosti externě spolupracoval s televizí Galaxie. Od roku 2004 moderuje na České televizi vlastní diskusní pořad Otázky Václava Moravce.

Od února 2001 až do jejího uzavření 31. ledna 2006 byl redaktorem a moderátorem české sekce rádia BBC, moderoval pravidelné publicistické relace a od března 2001 také každý všední den pořad Interview BBC.

Osobnost televizní zábavy:
Martin Dejdar (Česká televize/TVNova)

Dejdar bodoval v kategorii moderátorů televizní zábavy, ačkoliv si v loňském roce získal popularitu především jako herecký představitel Ozzáka v seriálu Comeback. Účinkoval také ve Zdivočelé zemi z produkce České televize.

Martin Dejdar se narodil v roce 1965. Vystudoval DAMU a po studiích přijal v roce 1987 angažmá v Divadle Ypsilonka. Jako host si zahrál i na jiných pražských scénách, například v Realistickém divadle v Goldoniho Sluhovi dvou pánů.

Mezi jeho nejznámější filmové role patří výstřední mladík Bejby z muzikálu Šakalí léta, kde diváky přesvědčil o svých pohybových schopnostech. Ty potvrdil v dalším úspěšném snímku Učitel tance, za který získal Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon. Účinkoval také v televizních seriálech, mezi nejznámější patřila Zdivočelá země.

Dejdar se objevoval i jako moderátor zábavných pořadů Šance nebo Ptákoviny, vyzkoušel si i uvádění silvestrovského pořadu nebo volbu Miss. Jeho znělý hlas je využíván i v dabingu, nejčastěji pro animované postavičky.

Herec:
Rudolf Hrušínský (TV Nova)

Cenu TýTý za Hrušínského převzala jeho herecká kolegyně ze seriálu Ulice Hana Maciuchová.

Pražský rodák Rudolf Hrušínský pochází ze slavného hereckého rodu. Na konzervatoři studoval hru na akordeon a na pražské DAMU herectví. Ve filmu debutoval ještě jako student.

Ve volném čase se věnuje rybaření, malování a hraje tenis. Vlastní uměleckou galerii U Rudolfa v Táboře a v Plané nad Lužnicí. Od roku 1978 je členem Činoherního klubu v Praze a zúčastnil se několika zahraničních divadelních festivalů. Je držitelem Českého lva z roku 1997 za herecký výkon v hlavní roli ve filmu Knoflíkáři.

Diváci si ho mohou dále pamatovat například z filmu Postřižiny, Slavnosti sněženek, Vesničko má středisková či Obsluhoval jsem anglického krále.

Herečka:
Hana Maciuchová (TV Nova)

Maciuchová si diváckou popularitu získala účinkováním v televizním seriálu Ulice. "Vzhledem ke konkurenci jsem si říkala, že věci, které se tak často nedějí, se dnes stanou. Chtěla bych poděkovat všem televizním divákům za věrnost, přízeň a citové i finanční investice v této krizi," řekla oceněná herečka v děkovném projevu.

Hana Maciuchová se narodila roku 1945 ve Šternberku do rodiny divadelníků. Již jako dítě ráda zpívala, tancovala i recitovala. Poprvé si zahrála ve 14 letech roli družičky v Jiráskově Lucerně, kterou nazkoušel olomoucký divadelní spolek Mrštík. Vystudovala pražskou DAMU a svoje první angažmá získala v Divadle Za Branou. Zahrála si například v inscenaci Zločin a trest, Obchodník s deštěm, Cyrano z Bergeracu, Mistr a Markétka, Oldřich a Božena, Zdravý nemocný, Pokorný Felix či Ideální manžel.

Zahrála si také Gertrudu v tragédii Hamlet uváděné na Pražském hradě v rámci Letních shakespearovských slavností. V současné době hostuje v Divadle Radka Brzobohatého v představení Chvilková slabost a pro Léto hereckých osobností Studia Dva nastudovala Judi Garlandovou v dramatu Na konci duhy, které se hraje ve Švandově divadle v Praze.

Vedle divadelních rolí ztvárnila i několik desítek televizních a filmových rolí. Proslavily ji zejména role v seriálech Žena za pultem či Nemocnice na kraji města. Hrála také v Chalupářích, Dynastii Nováků, Synech a dcerách Jakuba Skláře, Nemocnici na kraji města po dvaceti letech či ve filmech Lucie, postrach ulice, Prázdniny pod psa a Samotáři.

Zpěvák:
Karel Gott

Zpěvák opět potvrdil svou neotřesitelnou pozici nejpopulárnějšího českého hudebního interpreta. Stejně úspěšný byl také loni v anketě Český slavík, kde již získal 34 trofejí. Na slavnostní ceremoniál přicestoval z vystoupení v Německu. "Je to tak nádherný pocit. Musím se přiznat, že letos jsem to tak trochu očekával," uvedl v projevu zpěvák, který poděkoval svým fanouškům za to, že je v současné době jednou z posledních jistot.

Karel Gott patří mezi největší stálice na české hudební scéně. Narodil se v roce 1939 v Plzni a už od svých 19 let, kdy zvítězil v soutěži amatérských zpěváků, se naplno věnoval zpěvu. Začátky jeho popularity sahají do období 60. let, které jsou spjaty s jeho působením v hudebním divadle Semafor. V roce 1967 působil sedm měsíců v americkém Las Vegas. Pro zahájení kariéry ve Spojených státech amerických by však byl nutný trvalý pobyt v USA. Karel Gott však nechtěl opustit rodnou zemi a vrátil se do Československa. Stal se předním představitelem domácí kultury a již téměř 50 let patří mezi nejoblíbenější tuzemské interprety.

Gott se dokázal prosadit také v Evropě, zejména v německy mluvících zemích. Už v období normalizace byl hostem televizních show a zájem o jeho osobu přetrvává dodnes. V roce 2002 dokonce obdržel Cenu pro nejúspěšnějšího zahraničního umělce od německé rozhlasové stanice RPR.

Zpěvák boduje od roku 1964 v rozličných hudebních anketách a jeho desky vždy patřily k neprodávanějším nahrávkám na hudebním trhu. Na svém kontě má celou řadu hitů, mezi které patří písně Trezor, Lady Carneval, Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš?, Paganini, Včelka Mája, Čau lásko, Pokaždé, Jako James Bond a mnoho dalších.

 

Zpěvačka:
Iveta Bartošová

Iveta Bartošová byla ze svého vítězství překvapená a v projevu poděkovala synovi Arturovi a manželovi Jiřímu Pomejemu za podporu. Cenu ji společně předali herečka Dana Morávková se skladatelem Petrem Maláskem.

Zpěvačka Iveta Bartošová se narodila 8. dubna v roce 1966 v Čeladné v okrese Frýdek - Místek. Vystudovala gymnázium ve Frenštátě pod Radhoštěm a ještě během studií začala zpívat s kapelou Dianthus. Na Lidové konzervatoři v Ostravě studovala zpěv a hru na klavír.

V roce 1983 se zúčastnila soutěže Mladá píseň Jihlava, kde si vyzpívala 4. místo a Cenu poroty za interpretační výkon. V Jihlavě se poprvé potkala s Petrem Sepešim, se kterým později vytvořila pěvecký pár, který vystupoval s Tanečním orchestrem Československého rozhlasu a hostoval ve skupině Kroky. V roce 1985 však Petr Sepeši zahynul při autonehodě a Bartošová se na půl roku stáhla do ústraní.

Výrazným úspěchem mladé zpěvačky byla písnička Hej pane diskžokej nebo Léto, které nahrála v roce 1986. Poté, co vyhrála Zlatého slavíka začala spolupracovat s Orchestrem Ladislava Štaidla. První sólové album I.B. - Iveta Bartošová získalo ocenění Zlatá deska Supraphonu.

Bartošová účinkovala také v muzikálu Dracula, Johanka z Arku, Bídníci a Miss Saigon, nazpívala roli Nastěnky pro muzikálovou lední show Mrazík, natočila titulní duet k filmové pohádce Z pekla štěstí a nazpívala roli lvice Kiary pro disneyovský animovaný film Lví král II.

Pořad roku:
Hádej, kdo jsem! (TV Prima)

Jedinou trofej pro TV Prima získala zábavná show Hádej, kdo jsem!, která porazila konkurenci v kategorii Pořad roku. Show moderátora Petra Vondráčka v anketě bodovala již v minulém roce.
Letos Vondráček cenu převzal společně s generálním ředitelem TV Prima Markem Singerem.

Hádej kdo jsem! Vychází z jednoduchého principu, kdy čtveřice celebrit hádá identitu utajených hostů z řad veřejnosti i známých osobností. Protagonisté tak pokládají otázky, na něž lze odpovědět pouze souhlasem či popřením. Netradiční povolání a jména celebrit v loňském roce hádala sestava ve složení Martin Zounar, Alice Bendová, Bohumil Klepl a Dana Morávková. Poslední aktérku televizní show nedávno nahradila herečka Eva Holubová.

Seriál roku:
Ordinace v růžové zahradě 2 (TV Nova)

Ordinace v růžové zahradě v anketě TýTý bodovala již před dvěma lety. Diváci letos opět prokázali, že osudy lékařů z kamenické nemocnice patří k nejvyhledávanějším programům z nabídky českých televizních obrazovek. V letošním roce překonala Ordinace v růžové zahradě hranici stovky odvysílaných epizod.

Seriál Ordinace v růžové zahradě se v programu TV Nova poprvé objevil v roce 2005. Jeho hlavním dějištěm původně byla gynekologická ambulance, kterou později nahradila chirurgie. Hlavní autorkou televizní série je scenáristka Lucie Konečná. Na postu režiséra se vystřídali Ján Sebechlepský, Jaromír Polišenský, Moris Issa nebo Jan Pecha.

K oblíbeným tvářím seriálu patří Zlata Adamovská (MUDr. Běla Páleníková-Valšíková), Jan Šťastný (MUDr. Dalibor Frynta), Barbora Munzarová (MUDr. Pavla Barnová) a Petr Rychlý (MUDr. Čestmír Mázl).

Absolutní vítěz:
Karel Voříšek (TV Nova)

Objev roku:
Dana Batulková (Česká televize)

Dvorana slávy:
Jiřina Jirásková

Témata: anketa týtý | televize
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na co vyrazit do kina? Stále vede německá komedie, bronz má Havelkův…

23.04.2018 15:59 Praha - V čele návštěvnosti tuzemských kin zůstalo druhý víkend za sebou pokračování německé…

Karlovarský festival uctí památku Formana a ocení Hanzlíka

23.04.2018 15:38 Karlovy Vary - Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary uctí památku nedávno zesnulého režiséra…

Zemřel malý velký herec Vern Troyer (†49). Hvězda z filmu o Austinu…

22.04.2018 01:32 Los Angeles (USA) - Ve věku 49 let zemřel v americkém Los Angeles herec Verner Troyer, známý hlavně…

ROZHOVOR: Děsivý příběh podle skutečnosti? Režisér Mordparty oceněný…

21.04.2018 11:03 ROZHOVOR - Peter Bebjak, režisér oceněný Českým lvem, právě natáčí třídílnou minisérii Trhlina. Na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama