Tomáš Vorel oživí svůj nejoblíbenější film Kamenný most a k Vánocům dává zdarma na internet Skřítka

Praha - Režisér a producent Tomáš Vorel se rozhodl oživit svůj nejoblíbenější film Kamenný most z roku 1996 v hlavní roli s Tomášem Hanákem. Po dvaceti letech tak vznikla režisérská verze, která je nejen zdigitalizována, ale obsahuje i nově namluvené vnitřní dialogy Tomáše Hanáka, má nový zvuk i obraz včetně triků a je o deset minut kratší.

Přidejte svůj názor

Z filmu Kamenný most

Podle Vorla jde o svižnější verzi pro diváky, kteří si od dnešního dne mohou koupit lístky přímo na slavnostní premiéru. Ta se bude konat za účastí tvůrců i herců 14. ledna v pražské Lucerně. Vorel zároveň svým fanouškům dává jako vánoční dárek na internet zdarma svou komedii Skřítek.

Novou verzi Kamenného mostu vyrobil Tomáš Vorel ve společnosti Vorel Film za podpory Nadace české bijáky, Studia FAMU a UPP. „Je to můj nejniternější, nejopravdovější a nejmagičtější film. Mám ho nejraději. Tomáš Hanák přijal výzvu na předělání filmu s radostí. Hlavní postava filmu je napůl Hanák a napůl Vorel. Měli jsme podobné osudy s ženami, alkoholem i tvorbou. Hanák v Kamenném mostu ukázal, že není pouze sklepácký vtipálek a ironik, ale že umí hrát i vážné věci. Je to jeho životní role," říká režisér Vorel.

Vorel vnímá svůj nejoblíbenější film Kamenný most jako autentickou zprávu z doby post-sametové, kdy každý hledal místo na slunci a bojoval o přežití v nově vznikající kapitalistické společnosti. Kromě Tomáše Hanáka si ve filmu zahrála i Milena Dvorská, která byla za svůj srdceryvný výkon nominovaná na Českého lva. Ve filmu se objevil i Václav Havel. Originální kompozice Vladimíra Franze se zpěvem Lenky Dusilové a Davida Kollera propojila klasickou a populární hudbu. Monumentální kamera Marka Jíchy stačila zachytit magická zákoutí Malé Strany, která mezitím podlehla křiklavým fasádám, reklamám a logům.

„Premiéra filmu se odehrála v roce 1996 v kouzelném kině 64 U Hradeb, které bylo zanedlouho z komerčních důvodů přeměněno, ani distribuce Kamenného mostu se příliš nezdařila. Na svou dobu šlo o těžký a depresivní film, diváci ani kritici nechápali, o čem to vlastně je...," vzpomíná Vorel. To vše dovedlo režiséra k rozhodnutí, že vznikla nová verze Kamenného mostu. Asociace Českých filmových klubů uvede film Kamenný most – režisérská verze v roce 2016 do klubových a jednosálových kin. „Věříme, že film Kamenný most - režisérská verze může i dnes k divákům promluvit. Jak v Čechách, tak v Evropě. Může promluvit i k těm, kteří devadesátá léta v Praze nezažili," dodává Vorel.

Režisér a producent Vorel zveřejňuje v předvánočním čase na Youtube zdarma svůj film Skřítek z roku 2005, ve kterém se po letech vrátil k žánru grotesky. Tu mohli v jeho pojetí diváci vidět už ve filmu Pražská pětka v příběhu Výlet na Karlštejn z roku 1989. Hlavními hrdiny příběhu jsou členové vesnické rodinky, známé už z Vorlova filmu Cesta z města, kteří se přestěhovali za lepším do malého města. Ve filmu si zahrál Bolek Polívka, Eva Holubová, ale i Ivana Chýlková, Jiří Macháček, ale i řada členů Divadla Sklep, jako například Tomáš Hanák, Milan Šteindler nebo David Vávra. A také tajemný skřítek. „Je to taková ztřeštěná groteska, která se hodí do těch naších ztřeštěných Vánoc a silvestrovského veselí," dodává Vorel. A svým příznivcům dává naději, že by se v budoucnu na filmovém trhu ještě mohly objevit zdigitalizované verze filmů Kouř a Pražská pětka.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jiří Menzel je dál v kritickém stavu. Uzdravení nebude jednoduché

22.11.2017 16:22 Praha - Režisér Jiří Menzel (79) je v intenzivní péči specialistů Ústřední vojenské nemocnice ve…

Jiří Menzel musel podstoupit operaci mozku, jeho stav je prý vážný

21.11.2017 22:02 Aktualizováno Praha - Český oskarový režisér Jiří Menzel (69) leží v kritickém stavu v nemocnici. Byl převezen do…

RECENZE: Zahradnictví: Nápadník se pokouší poněkud chaoticky, ale s…

21.11.2017 18:53 RECENZE - Do kin přichází poslední díl filmové trilogie Zahradnictví Nápadník. Doposud jsme mohli…

Mezinárodní Emmy získali britští herci Branagh a Frielová, ta hrála i…

21.11.2017 08:04 New York - Prestižní mezinárodní cenu Emmy za nejlepší herecký výkon získali Britové Kenneth…

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama