Ondřej Trojan točí film Občanský průkaz

Praha - Nová teenagerovská tragikomedie se začala natáčet pod vedením režiséra Ondřeje Trojana v sobotu 25. dubna. Agenturu Mediafax o tom v pondělí informovala Naďa Machková z produkční společnosti 2media.

Přidejte svůj názor

Ondřej Trojan

Snímek se odehrává v letech 1973 až 1977 a zachycuje příhody čtyř spolužáků, kteří prožívají období dospívání typickým způsobem pro 70. léta. "Okamžikem, kdy získají občanský průkaz, pro kluky končí bezstarostné dětství a otevírají se dveře do dospívání v permanentním konfliktu s totalitním režimem, ve kterém jsou nuceni žít," popisuje základní dějovou linku filmu tvůrčí duo Petr Jarchovský - Ondřej Trojan.

Děj Občanského průkazu začíná dobou, kdy mladíci dostanou svůj první průkaz totožnosti a vrcholí jejich snahou uniknout hrozbě základní vojenské povinnosti. Scenárista Petr Jarchovský napsal scénář podle novely Petra Šabacha. Přípravy k natáčení probíhaly několik měsíců a první klapka padla v sobotu v Praze.

Hledání hlavních hrdinů předcházely důkladné a náročné konkurzy. Nakonec z nich byli vybráni Libor Kovář, Matouš Vrba, Jakub Šárka a Jan Vlček. Zahrají si po boku zkušených herců jako Aňa Geislerová, Jiří Macháček, Juraj Nvota, Monika Sailerová, Jana Šulcová, Magdalena Sidonová, Jaromír Dulava či Oldřich Vlach. Podle natáčecího plánu by měl být film dokončen v květnu 2010, s premiérou se počítá na podzim téhož roku.

Petr Jarchovský často spolupracuje s režiséry Janem Hřebejkem a Ondřejem Trojanem a pro své scénáře využívá předloh autora Petra Šabacha. Mezi jeho úspěšná díla patří Šakalí léta, Pelíšky, Pupendo či Musíme si pomáhat. Před Občanským průkazem vytvořil scénář podle Šabachových povídek k filmu U mě dobrý. Za snímky Musíme si pomáhat a Horem pádem obdržel Jarchovský dva České lvy za scénář.

Ondřej Trojan debutoval v roce 1991 filmem Pějme píseň dohola. Jeho největším úspěchem byl snímek Želary, který byl nominován v jedenácti kategoriích na Českého lva. Trojan stál také u vzniku produkční společnosti HelpArt T.H.A., která se podílela na většině filmů, k nimž psal Petr Jarchovský scénáře.

Témata: filmy
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na co vyrazit do kina? Stále vede německá komedie, bronz má Havelkův…

23.04.2018 15:59 Praha - V čele návštěvnosti tuzemských kin zůstalo druhý víkend za sebou pokračování německé…

Karlovarský festival uctí památku Formana a ocení Hanzlíka

23.04.2018 15:38 Karlovy Vary - Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary uctí památku nedávno zesnulého režiséra…

Zemřel malý velký herec Vern Troyer (†49). Hvězda z filmu o Austinu…

22.04.2018 01:32 Los Angeles (USA) - Ve věku 49 let zemřel v americkém Los Angeles herec Verner Troyer, známý hlavně…

ROZHOVOR: Děsivý příběh podle skutečnosti? Režisér Mordparty oceněný…

21.04.2018 11:03 ROZHOVOR - Peter Bebjak, režisér oceněný Českým lvem, právě natáčí třídílnou minisérii Trhlina. Na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama