Tim Burton: Podivín nebo génius?

Praha - Dnes již legendární režisér Tim Burton se díky svým jedinečným magicky temným příběhům hřeje na filmovém výsluní už desítky let. Co za tím vším stojí a co mistr svého oboru připravil na letošní rok?

Přidejte svůj názor

Tim Burton

Filmy Tima Burtona se staly celosvětovým fenoménem, má za sebou nespočetnou řadu skalních fanoušků a jeho práce inspirovala nejednoho režiséra nebo scénáristu. Často je označován za mistra ve svém, tedy hororovém oboru. Je znám tím, že má své „osobní herce" které opakovaně obsazuje do svých filmů jako jsou Johnny Depp či Helen Bonham Carter, a cokoliv Burton natočí, stane se legendou.

Kde se vzal tento na první pohled nenápadný podivín?

Všechno začalo v kalifornském Burbanku, kde se Burton narodil, vystudoval tamní uměleckou školu v oboru animace a se svým talentem se dostal až do Disneyho studia. Tato spolupráce však neměla dlouhého trvání, protože Burtonovi se nelíbilo, že nemohl tvořit podle své vůle a možná právě tenkrát vzešla jeho touha po tom, ztvárňovat pohádkové postavy "po svém". V té době, právě díky Burtonovu talentu, přichází na scénu Stephen King, notoricky známý spisovatel hororů, který si zamiloval Burtonův příběh o mrtvém psovi Frankenweeniem a doporučil tak Burtona do studií Warner Bross, kde natočil fenomenálního Beetlejuice. Dal tak světu najevo, že se zrodila hvězda hororových, někdy až bizarních příběhů, avšak natolik uchvacujících a fenomenálních, že lidem jeho tvorba zůstane v povědomí, i kdyby sami nechtěli.

Fenomén Burton? Proč a čím

V dnešní době se můžeme setkat tím, že se tvůrci jiných filmů snaží Burtonovi vyrovnat a napodobit ho, avšak tato snaha je veskrze marná, protože nikdo zatím nepřišel s takovou dávkou šílenosti, jako právě Burton. Co se ale vrylo do filmového světa, je takzvaný pojem „Burtonovský film". Tento pojem slouží jako označení žánru filmu, který svým obsahem nelze tak snadno zařadit. Burtonovy filmy nezaměnitelným způsobem spojují temnotu a nezbednost, zlověstnost a dětskost. Témata, která ve svých filmech předkládá, jsou místy až nadčasová. Jeho postavy jsou do posledního detailu originální a zasazené do nečekaných a dech beroucích prostředí. Právě díky tomu se Burton řadí mezi režiséry, kteří umí vytvářet osobní filmy i v hollywoodské mašinerii.

Filmy, které vzaly dech

Temnota, samota, hořkost, rozpolcení osobností, ale i naděje, láska a touha stát se něčím víc i přes nepřízeň osudu, nemluvě o nekonečné spleti barev, především puntíků, kostek a proužků, ale také motiv psa jakékoliv rasy, je pro Burtona typický. Tohle a ještě mnohem víc se odráží v Burtonových filmech. Střihoruký Edward, dnes už klasika stříbrného plátna, ale taky zlomový film právě pro Johnnyho Deppa, původní hlavní roli si měl titž zahrát Tom Cruis, ale protože trval na typickém hollywoodském happy endu, Burton ho odmítl. A tak vznikla nerozlučná dvojka Burton a Depp a jejich kariéra stoupala ruku v ruce závratnou rychlostí. A proto, když se dneska řekne Johnny Depp, lidem se vybaví Burton a opačně. Nějakým záhadným způsobem toto spojení dokonale funguje a tak vznikly filmy jako Ospalá díra, Ed Wood, Karlík a továrna na čokoládu, Sweeney Todd, Temné stíny a v neposlední řadě Alenka v říši divů, která se již brzy dočká svého pokračování, sice s Deppem v hlavní roli, bohužel však bez Burtona v režisérském křesle.

Zdroj: YouTube

Burtona nedělá Burtonem pouze Johnny Depp, ale také jeho bývalá žena Helen Bonham Carter, která se kromě filmů po boku Deppa také objevila ve snímcích Velká ryba nebo Planeta opic. Burtonovi jeho škola animace rozhodě k něčemu byla, protože kdo by dnes neznal jeho legendární Mrtvou nevěstu a v roce 2012 znovu natočený animovaný Frankenweenie, příběh o mrtvém mazlíčkovi, kterého oživí blesk. Mezi další Burtonovi slavné filmy patří Mars útočí a Batman, ve kterých si zahrál Jack Nicholson. Mimo jiné i řadu filmů produkoval, například Batman navždy, Abraham Lincol: Lovec upírů nebo Číslo 9. Sám se také postavil do role herce a to ve snímcích Muži v černém 3 nebo ve filmu Singles. Není tedy pochyb, že Burton je muž mnoha talentů, mnoha tváří a především autor mnoha fascinujících dobrodružství, která zůstanou na výsluní filmového světa ještě řadu let.

Co chystá Burton na letošní rok?

Burton rozhodně nezahálí a na letošní rok připravuje film typicky „burtonovský", nechal se totiž inspirovat knihou spisovatele Ransoma Riggse – Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti. Příběh o chlapci, který je jako malý fascinován příběhy svého dědy, který mu vypráví zážitky ze sirotčince během druhé světové války. Chlapcův děda umírá za podivných okolností a jediné co zbývá je odhalit tajemství, kterými byl jeho život opředen. Burton nás tak zavede na tajuplný ostrov mezi děti se zvláštními schopnostmi, kde se budou dít neuvěřitelné věci. Samotná kniha ihned po svém vydání vzbudila obrovskou vlnu diskuzí a dostala se na vrchol mezi oblíbené knihy roku 2012, právě díky svému temnému dobrodružství. A pokud si tento příběh vezme do parády právě Tim Burton, bude se rozhodně jednat o jeden z nejlepších filmů roku 2016. Film vstoupí do kin 29. září a v uplynulých dnech spatřil světlo světa první trailer. V hlavních rolích se představí Asa Butterfield, Eva Green, která se objevila v Burtonových Temných stínech, ale také Samuel L. Jackson nebo Judi Dench.

Zdroj: YouTube

Ve svým sedmapadesáti letech je Tim Burton na vrcholu svojí kariéry a sám o sobě tvrdí: „Ve skutečnosti se nepovažuju za opravdového režiséra. Když čtu o všech těch dávných režisérech, kteří šli od jednoho žánru filmu k druhému, a dařilo se jim – já bych tohle nemohl udělat. Takže vše, co jsem kdy natočil, jsem musel doopravdy milovat a mít k tomu určitý vztah." Je tedy zcela jisté, že se od něj dočkáme ještě velkých a nezapomenutelných filmů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Herečka Portmanová si v Izraeli nepřebere prestižní ocenění

20.04.2018 10:21 Jeruzalém - Slavnostního červnového udílení prestižní izraelské ceny Genesis se nezúčastní letošní…

Velká proměna Boba Klepla? V nové komedii se z něj stal dlouhovlasý rocker

19.04.2018 19:27 Herec Bob Klepl v nové komedii Dvě nevěsty a jedna svatba nasadil paruku a stal se z něj svérázný…

Weinstein měl v Moskvě dostat zvláštní cenu. Šéf festivalu dostal strach z…

19.04.2018 17:06 Moskva - Skandální americký filmový producent Harvey Weinstein měl na letošním moskevském filmovém…

V porotě festivalu v Cannes zasednou dvě světoznámé herečky

18.04.2018 09:40 Cannes - V porotě filmového festivalu v Cannes usednou mimo jiné americká herečka Kristen…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama