RECENZE: Batman v Superman aneb když kluci v pláštích pláčou nad nespravedlností světa

RECENZE - Vysvětlení přísloví „Když se kácí les, létají třísky“, v hlavní roli Ben Afleck a jiná jiskřivá hollywoodská jména, ale především nejslavnější superhrdinové všech dob. Tak čím by nás tento film mohl zklamat?

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti

Do kin vstoupil dlouho očekávaný snímek režiséra Zacka Snydera Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti a jak dlouho a napjatě se na něj čekalo, tak rychle se na něj zapomene. Kdyby tvůrci film nazvali Muž z oceli 2 a celého Batmana vynechali, udělali by lépe, protože spojení těchto dvou superhdinských ikon selhalo na celé čáře. Už teď je nepochybně jasné, že snaha týmu DC Comics dohnat Marvelovi hrdiny je marná a jen si tak pod sebou podřezávají větev.

Důvod je prostý. Zatímco většina jiných superhrdinských filmů má alespoň základní snahu o plynulost děje, u souboje Batmana a Supermana tento aspekt zcela chybí. Divák tak na plátně pozoruje zamyšleného Kenta, naštvaného Wayna, obrazy ve stylu "v minulých dílech jste viděli...", zcela zbytečné a smyslu zbavené sny netopýřího muže, to vše nahodile smíchané bez hlubšího propojení. Tohle by se ještě dalo tvůrcům odpustit, kdyby měly jednotlivé scény smysl samy o sobě, což se bohužel neděje...

Muž na pokraji psychického zhroucení

V prvních 120 minutách filmu se před vámi rozprostře svět ovládaný mimozemským superhrdinou, kterého většina lidí miluje pro jeho neobyčejné skutky, avšak na scénu přicházejí tací, kteří blahořečeného Supermana odsuzují za smrt stovek lidí a chtějí ho nějakým způsobem usměrnit. Konečně! Snad první komiksový film, ve kterém jsou znázorněny důsledky superhrdinských akcí a poukázáno na to, že není všechno zlato, co se třpytí.

Bohužel touto dobrou myšlenkou, která by se dala skvěle rozvinout, to končí. Co však nekončí je neustálé rozpolcení Supermanových pocitů z toho, zda je tím, kým ho chtěl mít jeho otec, a zda správně naplňuje ideály milionů lidí. Co se týče hereckého výkonu Henryho Cavilla, tak ten měl raději zůstat Mužem z oceli a nemusel se obtěžovat svůj útrpný výraz předvádět v dalším filmu.

Stárnoucí elegán s cejchem smrti

Světoznámý sirotek Bruce Wayne, kterému zabili rodiče, a při Supermanově „zachraňování" světa přišel o další své blízké, je tak bytostně uražen, že i přes svůj pokročilý věk (kterým se netají) opráší batmanský oblek, doplní nádrž batmobilu a vyráží z Gothamu do sousedního Metropolis, aby Supermanovi ručně stručně vysvětlil, jak má správný super hrdina vypadat.

Avšak ani samotný netopýří muž na tom není psychicky moc dobře, neustále ho pronásledují prapodivné noční můry plné příšer, ale taky kolegů superhrdinů. V tomto případě potlesk pro Bena Aflecka, kterému role Batmana opravdu sedla a kdyby se objevil v dalším netopýřím filmu, tentokrát bez parazitujícího Supermana, nikdo se rozhodně zlobit nebude.

Hlavní nepodstatné postavy

Miliardář Lex Luthor, prezentován jako geniální, ale poněkud vyšinutý hipster, který přichází s jakýmsi plánem, který nechápe snad ani on sám. Samozřejmě chce mimo jiné ovládnout svět, to by nebyl Luthor, ale tvůrci jeho postavu nakonec využili jako spouštěč boje mezi Batmanem a Supermanem. Obsazení této role Jessem Eisenbergem je tragické už od první scény. Divák se nebude moci rozhodnout, jestli do role dává moc anebo naopak málo šílenosti. Zkrátka postrádá takový ten elegantní minimalismus, který lze například vidět u Michaela Rosenbauma v seriálu Smallville.

Bohužel tímto předvídatelným bojem mezi hrdiny, který po nekončených minutách filozofování o krutém světě konečně přichází, to nekončí a do příběhu skočí příšera, která spíš než další postavu z DC Comics připomíná King Konga. Jeho úloha je jasná, udělat závěrečné „tytyty" na všechny tři super hrdiny. Ano, na všechny tři! Protože kde se vzala, tu se vzala, jako nebojácná Xena bojovnice přichází na posledních dvacet minut filmu na pomoc Wonder Woman. Herečka Gal Gadot asi ještě nevyskočila z role v Rychle a zběsile a prosto stejnou rychlostí prosvištěla i tímto filmem.

I přes malý počet scén, ve kterých se Wonder Woman objeví, zanechá v divákovi větší nadšení než samotná Lois Laneová v podání Amy Adams. Tu nezachrání ani desetiminutová scéna ve vaně, kde nahá moralizuje Clarku Kentovi. Ostatně, celý film nedělá nic jiného a kromě toho ještě vyplňuje naprosto zbytečné scény, jichž je ve filmu víc než dost. Poslední tři jména, na která film láká jsou Laurence Fishburne jak šéfredaktor Daily Planet, Kevin Costner v nesmyslných vzpomínkách na Supermanova otce a Jeremy Irons v roli Batmanova pomocníka Alfreda, kterému se jako jedinému podaří vykouzlit alespoň záchvěv úsměvu na divákově tváři.

Vložení naděje do nesprávných rukou

Efektově se film povedl asi jako každý film, který má velký rozpočet a chtě nechtě musí peníze někam nacpat. Škoda jen, že ty nejlepší scény dali tvůrci až na samotný konec, ale možná právě díky tomu udrží nemálo diváků v sále s nadějí, že „už už" musí přijít dech beroucí vyústění. A hudba Hanse Zimmera? Hlasité monotónní podbarvení jedné akční honičky a ani díky tomu nebude mít divák na konci pocit, že ve filmu nějaká hudba vůbec zazněla.

Hromada peněz, skvělá myšlenka a Ben Afleck v nejlepší formě, s tímhle vším mohli tvůrci pracovat a předvést tak světu další kultovní komiksový film a konečně se tak vyrovnat Marvelovým hrdinům. Nakonec jen rozdělili svět na dvě poloviny, na ty, kteří na svoje superhrdiny nedají dopustit a na ty, co by byli raději, kdyby tento film vůbec nevznikl. Představa dalších dvou pokračování tohoto filmu s názvem Liga spravedlivých je jaksi rozporuplná, ale pokud nebudou hlavními myšlenkami bezduché fráze a v posledních minutách rozbít co se dá, může mít ještě DC Comics slušnou šanci na to, jít Marvelovských hrdinům po krku.

Celkové hodnocení: 45%

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi
USA, 2016, 151 min
Premiéra: 24. března 2016

Režie: Zack Snyder
Předloha: Jerry Siegel (komiks), Joe Shuster (komiks)
Scénář: Chris Terrio, David S. Goyer
Kamera: Larry Fong
Hudba: Hans Zimmer, Junkie XL
Hrají: Ben Affleck, Henry Cavill, Amy Adams, Jesse Eisenberg, Diane Lane, Laurence Fishburne,Jeremy Irons, Holly Hunter, Gal Gadot, Kevin Costner, Tao Okamoto, Ray Fisher, Jason Momoa,Jena Malone, Ezra Miller, Scoot McNairy, Bailey Chase, Callan Mulvey, Michael Cassidy,Christina Wren, Harry Lennix, Dan Amboyer, Nicole Forester

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Soutěž Mladá kamera zná vítěze. Ubylo humoru, přibylo krve, zhodnotili…

17.03.2018 20:18 Uničov - Hlavní cenu filmařské soutěže Mladá kamera dnes získal dokumentární snímek Deset kafí, to…

Film Tlumočník s Jiřím Menzelem v hlavní roli dnes vstoupil do kin

15.03.2018 17:10 Praha - Dnes vstoupil do kin nový film Martina Šulíka Tlumočník, v němž hlavní roli ztvárnil Jiří…

První ukázka z nové komedie s Annou Polívkovou je na světě

14.03.2018 12:15 Praha - Nový film Dvě nevěsty a jedna svatba Tomáše Svobody vstoupí do kin ke konci dubna. První…

RECENZE: Tátova volha auto nebo polepšovna? Nevíme. Ale určitě zajímavý…

12.03.2018 17:20 RECENZE - Přesně na Mezinárodní den žen vstoupil do kin snímek či road movie úspěšného režiséra…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama