Režisér Roman Polanski stále obviněn ze znásilnění

Washington - Americký soud ve čtvrtek oficiálně zamítl žádost režiséra Romana Polanského o zastavení řízení ve věci znásilnění 13leté dívky, k němuž mělo dojít v roce 1978. Informuje o tom v pátek server BBC.

Přidejte svůj názor

Soudce Peter Espinoza sice souhlasil s tím, že předchozí soudce pochybil, ale zároveň prohlásil, že Polanski by musel přijet do Spojených států amerických požádat o zastavení případu osobně. Termín, do kdy se má režisér ke slyšení dostavit, stanovil soudce v únoru. Polanski, který žádost o zastavení terstního stíhání podal loni v prosinci, ale již dříve oznámil, že do USA nepřijede.

Polanského právní zástupce se proti rozhodnutí soudu zřejmě odvolá.

Spekulace o tom, že tehdejší soudce jednal v tajné dohodě se žalobci, se poprvé objevily loni v dokumentu Roman Polanski: Wanted and Desired. Soudce, který již zemřel, původně přistoupil na dohodu s Polanským, po intervenci žalobce ale změnil názor.

Oběť Samatha Geimerová, které je v současnosti 45 let, se také obrátila na soudce, aby trestní stíhání zrušil. Požadavek, aby se režisér dostavil před soud osobně, považuje za "krutý žert".

Polanski uprchl v roce 1978 do Francie, když byl souzen za to, že měl sexuální styk s 13letou dívkou v domě herce Jacka Nicholsona. Francie ho nemohla vydat zpět do USA

Roman Polanski se narodil roku 1933 v Paříži. Jeho předkové však pocházeli z Polska, kde vytvořil své první krátkometrážní filmy i celovečerní debut Nůž na vodě. V roce 1967 byl pozván do Hollywoodu, kde režíroval hororovou komedii Ples upírů. Následující snímky Rosemary má děťátko a Čínská čtvrť upevnily jeho pozici v americkém filmovém průmyslu.

V současné době žije Polanski ve Francii a své filmové projekty vytváří v evropských koprodukcích. Za válečné drama Pianista získal v roce 2003 Oscara, kterého však kvůli stále platnému trestnímu stíhání nemohl v USA převzít.

Témata: Roman Polanski | krimi
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tátova volha už druhý týden vévodí kinům, nesesadily ji ani dvě novinky

19.03.2018 16:57 Praha - Víkendové návštěvnosti tuzemských kin vévodila již druhý týden česká komedie Tátova volha.…

Soutěž Mladá kamera zná vítěze. Ubylo humoru, přibylo krve, zhodnotili…

17.03.2018 20:18 Uničov - Hlavní cenu filmařské soutěže Mladá kamera dnes získal dokumentární snímek Deset kafí, to…

Film Tlumočník s Jiřím Menzelem v hlavní roli dnes vstoupil do kin

15.03.2018 17:10 Praha - Dnes vstoupil do kin nový film Martina Šulíka Tlumočník, v němž hlavní roli ztvárnil Jiří…

První ukázka z nové komedie s Annou Polívkovou je na světě

14.03.2018 12:15 Praha - Nový film Dvě nevěsty a jedna svatba Tomáše Svobody vstoupí do kin ke konci dubna. První…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama