Režisér Roman Polanski stále obviněn ze znásilnění

Washington - Americký soud ve čtvrtek oficiálně zamítl žádost režiséra Romana Polanského o zastavení řízení ve věci znásilnění 13leté dívky, k němuž mělo dojít v roce 1978. Informuje o tom v pátek server BBC.

Přidejte svůj názor

Soudce Peter Espinoza sice souhlasil s tím, že předchozí soudce pochybil, ale zároveň prohlásil, že Polanski by musel přijet do Spojených států amerických požádat o zastavení případu osobně. Termín, do kdy se má režisér ke slyšení dostavit, stanovil soudce v únoru. Polanski, který žádost o zastavení terstního stíhání podal loni v prosinci, ale již dříve oznámil, že do USA nepřijede.

Polanského právní zástupce se proti rozhodnutí soudu zřejmě odvolá.

Spekulace o tom, že tehdejší soudce jednal v tajné dohodě se žalobci, se poprvé objevily loni v dokumentu Roman Polanski: Wanted and Desired. Soudce, který již zemřel, původně přistoupil na dohodu s Polanským, po intervenci žalobce ale změnil názor.

Oběť Samatha Geimerová, které je v současnosti 45 let, se také obrátila na soudce, aby trestní stíhání zrušil. Požadavek, aby se režisér dostavil před soud osobně, považuje za "krutý žert".

Polanski uprchl v roce 1978 do Francie, když byl souzen za to, že měl sexuální styk s 13letou dívkou v domě herce Jacka Nicholsona. Francie ho nemohla vydat zpět do USA

Roman Polanski se narodil roku 1933 v Paříži. Jeho předkové však pocházeli z Polska, kde vytvořil své první krátkometrážní filmy i celovečerní debut Nůž na vodě. V roce 1967 byl pozván do Hollywoodu, kde režíroval hororovou komedii Ples upírů. Následující snímky Rosemary má děťátko a Čínská čtvrť upevnily jeho pozici v americkém filmovém průmyslu.

V současné době žije Polanski ve Francii a své filmové projekty vytváří v evropských koprodukcích. Za válečné drama Pianista získal v roce 2003 Oscara, kterého však kvůli stále platnému trestnímu stíhání nemohl v USA převzít.

Témata: Roman Polanski | krimi
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čechy láká do kina severský thriller: Sněhulák porazil pokračování slavné…

16.10.2017 16:07 Praha - Nejvíce lidí o víkendu přilákala americká adaptace severské detektivky Jo Nesba Sněhulák.…

Festival v Písku vyhrál maďarský film, předpremiéru mělo drama o Miladě…

15.10.2017 20:21 Písek - Snímek Zkouška, který natočil maďarský režisér Tomás Fekete, získal na 17. ročníku…

Snímek Český Alláh vyhrál na slovenském festivalu

15.10.2017 14:19 Bratislava - Dokumentární snímek Český Alláh získal na 18. ročníku slovenského festivalu Jeden svět…

Světový unikát v Česku? Jak FFP Karlovy Vary uvítal americkou letadlovou…

15.10.2017 09:09 Psal se začátek 80. let a do Karlových Varů dospěl vedle snímku Elektrický jezdec (režie Sydney…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama