Režisér Roman Polanski stále obviněn ze znásilnění

Washington - Americký soud ve čtvrtek oficiálně zamítl žádost režiséra Romana Polanského o zastavení řízení ve věci znásilnění 13leté dívky, k němuž mělo dojít v roce 1978. Informuje o tom v pátek server BBC.

Přidejte svůj názor

Soudce Peter Espinoza sice souhlasil s tím, že předchozí soudce pochybil, ale zároveň prohlásil, že Polanski by musel přijet do Spojených států amerických požádat o zastavení případu osobně. Termín, do kdy se má režisér ke slyšení dostavit, stanovil soudce v únoru. Polanski, který žádost o zastavení terstního stíhání podal loni v prosinci, ale již dříve oznámil, že do USA nepřijede.

Polanského právní zástupce se proti rozhodnutí soudu zřejmě odvolá.

Spekulace o tom, že tehdejší soudce jednal v tajné dohodě se žalobci, se poprvé objevily loni v dokumentu Roman Polanski: Wanted and Desired. Soudce, který již zemřel, původně přistoupil na dohodu s Polanským, po intervenci žalobce ale změnil názor.

Oběť Samatha Geimerová, které je v současnosti 45 let, se také obrátila na soudce, aby trestní stíhání zrušil. Požadavek, aby se režisér dostavil před soud osobně, považuje za "krutý žert".

Polanski uprchl v roce 1978 do Francie, když byl souzen za to, že měl sexuální styk s 13letou dívkou v domě herce Jacka Nicholsona. Francie ho nemohla vydat zpět do USA

Roman Polanski se narodil roku 1933 v Paříži. Jeho předkové však pocházeli z Polska, kde vytvořil své první krátkometrážní filmy i celovečerní debut Nůž na vodě. V roce 1967 byl pozván do Hollywoodu, kde režíroval hororovou komedii Ples upírů. Následující snímky Rosemary má děťátko a Čínská čtvrť upevnily jeho pozici v americkém filmovém průmyslu.

V současné době žije Polanski ve Francii a své filmové projekty vytváří v evropských koprodukcích. Za válečné drama Pianista získal v roce 2003 Oscara, kterého však kvůli stále platnému trestnímu stíhání nemohl v USA převzít.

Témata: Roman Polanski | krimi
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: Čertoviny Zdeňka Trošky prožily čertovský natáčecí den

29.05.2017 17:55 Jako by si peklo chtělo vzít svůj díl, v poslední květnové pondělí letošního roku panovalo obrovské…

Vlasta Burian rozdával lidem smích, Češi se mu krutě odvděčili

29.05.2017 08:26 Rozdával smích, ale samotnému mu do smíchu nakonec nebylo. Vlasta Burian byl po válce obviněn z…

Zlatou palmu v Cannes získalo drama The Square, zvláštní cenu má Nicol…

28.05.2017 21:48 Aktualizováno Cannes - Nejvyšší ocenění, Zlatou palmu, získalo dnes na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes…

RECENZE: Piráti z Karibiku popáté! Scénáristova pomsta, která… hm, nenudí?

26.05.2017 16:33 Aktualizováno RECENZE – Jedna z nejvelkolepších sérií posledních let je zpět. Jack, Barbossa, Will, Elizabeth.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama