RECENZE: Pravý rytíř se snaží o originalitu, na Vánoce se ale nehodí

RECENZE - Česká televize se i během letošních Vánoc rozhodla potěšit své diváky třemi novými pohádkami, které postupně zveřejňuje v hlavních vysílacích časech. Ta štědrovečerní s názvem Pravý rytíř se příliš nepovedla a najít na ní nějaká pozitiva jde jen stěží.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Pravý rytíř se snaží o originalitu, chybí mu ale humor a základní pohádkové prvky

Příběh pohádky Pravý rytíř není opředen tajemstvím, Česká televize jej totiž prozradila už dávno před odvysíláním. Mladý rytíř a jeho starostlivý otec hledají cestu jeden k druhému, pátrají ale i po lásce a štěstí. Vincent (Jan Komínek) je však pravým opakem svého otce (Lukáš Vaculík), který má coby rytíř potřebu svého syna neustále opatrovat a starat se o něj.

Doprovází jej proto i na zkušenou do světa, kde se setkají s černokněžníkem, říší víl, ale i s krásnou princeznou (Lucie Černá), kterou musí jak jinak, než zachránit. Vincent si sice uvědomí, že boj se zlem je zkrátka nutný, klišovitá láska princezny a půl království k tomu se ale odehrává i zde.

A právě klišé je základním problémem celé pohádky. V řadě případů se jej Pravý rytíř snaží rozbít, očividně však inspirací v jiných filmech a seriálech. O co se pohádka naopak nesnaží je určité navození rovnoprávnosti. Rytíři a muži obecně jsou zde zkrátka hrdinové, zatímco ženy jsou jednoduše trofej. A tak se s nimi mluví i jedná, což není příliš rytířské.

Výše popsané neduhy by dospělý člověk dokázal prominout a odpustit či přejít mávnutím ruky, pohádky jako takové jsou ale ze své podstaty určeny pro děti, a podle toho by měly vypadat. Humor, o který se herci snaží, ale nepříjde vtipný ani jim, natož pak vyspělejším divákům.

Snímek také trpí určitou nevyvážeností. Zatímco první polovina je jakž takž snesitelná, byť nezábavná, druhá se doslova sype. Nesmyslné rovněž jednání většiny postav, ale i jejich charakter. Zatímco čaroděj působí směšně, rytíři perverzně a trapně. Jediný náznak logického chování dává Lukáš Vaculík, který ale celý film nespasí, navíc jeho role není sama o sobě žádná výhra.

Podřadné postavení žen ve společnosti, odsuzování vlastního názoru, perverze, nulová ctnost, komplexy a pokrytectví jsou zkrátka a dobře hlavní náplní filmu, který se tituluje slovem "pohádka". Děti by ale tyto neduhy zřejmě přešly nebo si jich nevšimly, i je ale možná zarazí místy až nelogické dialogy a nešikovné technické zpracování, které působí až příliš uměle.

Jediné, co lze vyzdvihnout, jsou už tradičně kostýmy, které Češi dělat umí a produkce České televize v tomto není výjimkou. To ale ani zdaleka není důvod, kvůli kterému by se někdo chtěl během Štědrého večera dívat na rodinnou filmovou pohádku. Novinka tak v žádném ohledu nepřekoná klasické vánoční pohádky a komedie jako Byl jednou jeden král, Šíleně smutná princezna nebo Sám doma.

Další pohádky chystá Česká televize na 25. a 26. prosince a lze jen doufat, že budou minimálně o třídu lepší, než Pravý rytíř. Ten s sebou nenese ani špetku ducha Vánoc a ukazuje, že ani slušné herecké obsazení nezachrání špatný scénář.

Celkové hodnocení: 20 %

PRAVÝ RYTÍŘ

Česko, 2016, 79 min

Režie: Martin Dolenský
Scénář: Petr Hudský
Kamera: Ferdinand Mazurek
Hudba: Petr Wajsar
Hrají: Lukáš Vaculík, Jan Komínek, Lucie Černá, Táňa Pauhofová, Michal Novotný, Martin Kraus, Jiří Korn, Marek Němec, Jitka Ježková, Markéta Zehrerová, Jaromír Hanzlík, Tomáš Jeřábek, Petr Drozda, Barbora Mudrová, Alena Mudrová, Sofia Mia Šetlíková, Marika Šoposká, Michael Decastelo, Petr Hudský, Ondřej Ládek, Jan Pachl, Josef Viewegh,...

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Filmy, které vyvolaly politické a náboženské rozhořčení

19.02.2018 08:56 Londýn - V Indii vyvolal bollywoodský film Padmávatí střety radikálních hinduistů s policií.…

Do českých kin míří hit The Florida Project, kritici jsou z něj u vytržení

19.02.2018 08:46 Praha - Tento týden se do českých kin dostane snímek The Florida Project. Hraje v něm Willem Dafoe,…

Zemřel režisér Idrissa Ouedraogo, tvůrce ceněného filmu Otázka cti

18.02.2018 14:48 Ouagadougou - Dnes zemřel známý režisér Idrissa Ouedraogo, bylo mu 64 let. Burkinafaský filmař se…

RECENZE: Prezident Blaník? Kvalitní satira, to je ale možná vše

13.02.2018 21:06 Hlavní hrdina internetového seriálu Kancelář Blaník, fiktivní lobbista Tonda Blaník kandiduje na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama