VÝROČÍ: Herec Jean Gabin by oslavil v neděli 105 let

Paříž - Francouzský herec Jean Gabin by v neděli 17. května oslavil 105. narozeniny. Mezi jeho nejznámější snímky patří například Sicilský klan, Tetovaný nebo Bídníci.

Přidejte svůj názor

francouzský herec, Jean Gabin

Jean Gabin, vlastním jménem Jean-Alexis Moncorgé, přišel na svět 17. května 1904 v Paříži. Narodil se v rodině kabaretních bavičů jako nejmladší ze sedmi dětí, a tak i on začal svou uměleckou dráhu v pařížském kabaretu Folies Berg?re. Původně se ale Gabin, který své umělecké jméno zdědil po otci, herecké profesi věnovat nechtěl a živil se manuální prací. Právě otec jeho odpor k divadlu prolomil a Gabin začal vystupovat v menších scénkách.

Na svých představeních se Gabin seznámil s Gaby Bassetovou, kterou si později vzal. Po návratu z vojny dál vystupoval v kabaretech a dostal angažmá i ve slavném Moulin Rouge. Od roku 1928 hrál vedlejší role v němých filmech, ale proslavil ho až snímek Maria Chapdelaine režiséra Juliena Duviviera. Po rozvodu s Bassetovou si Jean Gabin vzal tanečnici Dorianu. I jejich manželství ale skončilo rozvodem. V letech 1939 až 1940 sloužil ve francouzském námořnictvu. Gabin byl vyznamenán válečným křížem za statečnost a během invaze se seznámil s herečkou Marlene Dietrichovou, se kterou po válce nějaký čas žil.

Po skončení války se Gabin chtěl vrátit na filmová plátna, ale nedařilo se mu natočit divácky úspěšný film. Smůlu prolomil až oscarový snímek Za mřížemi aneb Tři dny lásky. Následovaly například filmy Nesahejte na prachy, Francouzský kankán, Komisař Maigret klade past nebo Opice v zimě.

Gabinovou třetí ženou se stala modelka Dominique. Herec byl otcem tří dětí - dcer Valerie a Florence a syna Mathiase.

Jean Gabin zemřel na srdeční infarkt 15. listopadu 1976 ve své rezidenci na pařížském předměstí. Jeho popel byl na jeho přání rozptýlen do vod Atlantiku.

Témata: Gabin, Jean | herci
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jiří Menzel je dál v kritickém stavu. Uzdravení nebude jednoduché

22.11.2017 16:22 Praha - Režisér Jiří Menzel (79) je v intenzivní péči specialistů Ústřední vojenské nemocnice ve…

Jiří Menzel musel podstoupit operaci mozku, jeho stav je prý vážný

21.11.2017 22:02 Aktualizováno Praha - Český oskarový režisér Jiří Menzel (69) leží v kritickém stavu v nemocnici. Byl převezen do…

RECENZE: Zahradnictví: Nápadník se pokouší poněkud chaoticky, ale s…

21.11.2017 18:53 RECENZE - Do kin přichází poslední díl filmové trilogie Zahradnictví Nápadník. Doposud jsme mohli…

Mezinárodní Emmy získali britští herci Branagh a Frielová, ta hrála i…

21.11.2017 08:04 New York - Prestižní mezinárodní cenu Emmy za nejlepší herecký výkon získali Britové Kenneth…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama