Star Wars: Epizoda VIII dostala jméno! Co ale záhadný titul znamená?

Hollywood – Třiadvacátý leden si fanoušci fenoménu Hvězdných válek navždy zapamatují jako den, kdy byl do světa vypuštěn název pokračování Epizody VII: Síla se probouzí. Kdo je/jsou poslední Jedi a co asi znamená použití červené barvy? Nechť spekulace započnou!

Přidejte svůj názor

Epizoda VIII ponese podtitul The Last Jedi

Varování – článek samozřejmě vyzrazuje děj všech předchozích filmů Star Wars.

Dva hlavní favoriti

S největší pravděpodobností odkazuje název k Lukeovi Skywalkerovi (Mark Hamill), jehož za posledního Jedie oficiálně považujeme již od smrti mistra Yody (Frank Oz) v Epizodě VI. Tuto informaci nám potvrdily, mimo jiné, vesmírem poletující úvodní titulky k fiilmu Síla se probouzí. Jen těžko ale můžeme čekat, že bude odpověď tak jednoduchá. Ano, existuje tu precedens se Skrytou hrozbou, jejíž jméno jsme buď dávno znali z novel, nebo nám nedělalo problémy ji odhalit během prvních minut filmu (byl jí budoucí Imperátor senátor Palpatine). A ano, také ostatní názvy Epizod (až na jednu) v podstatě nenesou žádný skrytý význam, ale tohle vypadá až příliš jednoduše.

Jako druhá možnost se nabízí, že bude posledním Jediem hlavní hrdinka předchozího snímku Rey (Daisy Ridleyová). V takovém případě by ale musel jediný syn Darth Vadera zemřít (již) letos. A to zní velice nepravděpodobně. Vždyť jsme ho po celou Epizodu VII vyhlíželi za každým kamenem a asteroidem. Navíc po smrti Hana Sola (Harrison Ford) a s nejasným osudem generálky Organy (Carrie Fischerová) by celá nová trilogie zaváněla lacinou likvidací staré skvadry.

Psali jsme:

Ačkoliv je v rámci tohoto fikčního světa možné (a mnohokrát se tak již stalo), že se na scéně objeví někdo třetí, někdo, koho všichni považovali za mrtvého, jen stěží to bude POSLEDNÍ Jedi. Jít o závěrečný díl trilogie, nabízela by se snad možnost označit za posledního Jedie Bena Sola alias Kylo Rena, který by se v závěru filmu rozpomněl na dobré způsoby a vrátil se ke Světlu. Toho se ale jen stěží dočkáme již v Epizodě VIII.

Kolik jich vlastně je?

Konspirační teoretizování navíc komplikuje prostý gramatický háček – v angličtině slovo Jedi zastupuje jednotné i množné číslo. Podobný problém nastal také u závěrečného dílu originálních Star Wars. Anglofonní diváci si již před čtyřiatřiceti lety lámali hlavu, zda se navrátil jediný Jedi – Luke Skywalker – nebo jich bylo víc – např. Anakin Skywalker, případně přeneseně celý řád. Dnes už všichni vědí, že je správně druhá možnost.

To v našich luzích a hájích se simultánně vyskytují dva odlišné překlady, přičemž každý z nich nám nutí svůj vlastní názor. Televizní stanice dodnes využívají původní a chybný podtitul Návrat Jediho (který je ke všemu špatně také gramaticky), ovšem mezi skutečnými fanoušky je preferovaná verze Návrat Jediů.

Před stejným problémem stojíme i dnes. Ovšem tentokrát bude oříšek rozlousknut ještě před uvedením filmu do kin – a to právě díky různým cizojazyčným mutacím. Žijeme totiž v 21. století a je nemyslitelné, aby si DisneyLucasfilmem nepohlídali správné překlady, ať už budou do španělštiny, čínštiny, češtiny nebo třeba jazyka duriankere, jímž mluví jen několik desítek Papuánců.

Něco končí, něco začíná

Zajímavým pohledem na věc může být velmi pravděpodobná teorie, podle níž zánik Jediů nemusí znamenat vůbec nic dramatického. Vezmeme-li v potaz, že „zlí“ Sithové vymřeli s Darth Vaderem a Imperátorem a jejich místo zaujali Rytíři z Renu reprezentovaní Kylo Renem (Adam Driver) a Nejvyšším vůdcem Snokem (Andy Serkis), nastal možná čas také pro evoluci Jediů. Vždyť se evidentně jedná o překonaný koncept.

Je tedy možné, že posledním Jediem bude Luke, zatímco Rey založí nový řád, takový, který bude lépe odpovídat době. A kdo ví, možná že se dočkáme i zániku plurality Světlá-Temná strana Síly. Vždyť Jediové měli zakázáno milovat a všeobecně potlačovat své city. Jak se taková strategie osvědčila, ukázal zamilovaný Anakin Skywalker (Hayden Christensen) v prequelové trilogii.

Rudá je barva naše

Pokud jde o červené písmo, můžeme jen hádat, z jakého důvodu v Lucasfilmu upustili od tradiční žluté. Víme jen, že naposledy byla barva krve a sithských světelných mečů použita v době, kdy Epizoda VI – Návrat Jediho/-ů měla být Pomstou Jediho/-ů. Tento titul ale nakonec tvůrci zavrhli, neboť Světlá strana Síly se nemstí, pouze vykonává spravedlnost a ochraňuje řád vesmíru.

Může tak červená barva znamenat vážnější tematiku a vzestup Temné strany? Snad se jedná o symbolické vyjádření zániku řádu Jediů odpovídající teorii výše. Anebo jde pouze o mazaný trik sloužící k odvedení pozornosti od skutečných tajemství.

Epizodě VIII se můžeme těšit na poodhalení mystéria obestírajícího mladou a extrémně talentovanou Rey, její výcvik pod dohledem Lukea Skywalkera, staré známé hrdiny i zcela nové postavy v podání Benicia Del Tora (Sicario: Nájemný vrah) a Laury Dernové (Jurský park). Fanoušci se také jistě přijdou rozloučit s Carrie Fischerovou v jejím posledním filmu. Režie se ujme Rian Johnson, jehož jméno je spjato hlavně se třetí sérií Perníkového táty (Breaking Bad) a velmi slušnou sci-fi o cestování časem Looper z roku 2012.

Film Star Wars: Episode VIII – The Last Jedi bude mít premiéru 14. prosince tohoto roku.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Festival krátkých filmů Praha uděloval ceny, ta hlavní putuje do Japonska

21.01.2018 18:19 Praha - Hlavní cenu mezinárodního festivalu krátkých filmů Praha, který dnes skončil v kině…

RECENZE: Čarokrásný a dojemný. Animák Coco oslavuje rodinu a mexickou…

19.01.2018 13:22 RECENZE – Studio Pixar je zárukou kvality. A dokazuje to také se svým výletem do říše mrtvých,…

RECENZE: Čertoviny mají své mouchy, kvůli těmto věcem ale stojí za to je…

17.01.2018 17:20 RECENZE - Návrat režiséra Zdeňka Trošky podobě pohádky z malebné jihočeské vsi přesto s názvem …

Kdo letos dostane Českého lva? Nejvíc nominací obdržely tyto tři filmy

17.01.2018 12:33 Praha - Rodinný film Bába z ledu režiséra Bohdana Slámy získal 15 nominací na Českého lva. O dvě…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama