Návrat vizionáře: Spasí režisér Avengers bývalou konkurenci?

Hollywood – Zrada? Naděje? Smíření? Myšlenka, že by se zrzavý kouzelník a jedna z klíčových postav úspěchu filmového Marvelu, měl oživit Batmanovu klasickou parťačku Batgirl, vyvolává ve fanoušcích různé reakce. Lhostejnost mezi ně ale nepatří.

Přidejte svůj názor

Joss Whedon

V nedávném exkluzivním rozhovoru pro deník Variety se kreativní Newyorčan s pověstí člověka, který promění ve zlato vše, čeho se dotkne, přiznal, že se studiem Warner Bros. ladí poslední detaily smlouvy. Jestliže dojde k jejímu podpisu (a vše nasvědčuje tomu, že se tak stane), bude Whedon jmenován režisérem, scénáristou i producentem vůbec první hrané sólovky Barbary Gordonové alias Batgirl.

Dcera komisaře Jima Gordona byla na stránkách komiksů představena poprvé v roce 1961 a dnes se řadí mezi nejpopulárnější batmanovské postavy. Na stříbrném plátně jsme se s ní poprvé setkali ve snímku Batman a Robin z roku 1997. Dílo Joela Schumachera by ovšem většina fanoušků nejradši zapomněla. Neúmyslná parodie na Batmana dodnes nesmí chybět na žádném seznamu nejhorších komiksových filmů všech dob. V animované podobě se netopýří dívce daří o poznání lépe. Loni se dočkala zásadní role v adaptaci klasiky Batman: The Killing Joke, letos bavila v o poznání odlehčenějším LEGO Batmanovi.

Návrat Josse Whedona ke komiksovým filmům je vzhledem ke způsobu, jakým ze superhrdinského rychlíku vyskočil, víc než překvapivý. Tvůrce nadmíru populárních seriálů Firefly a Buffy, přemožitelka upírů si po dotočení Avengers: Age of Ultron stěžoval nejen na nesmírné pracovní a psychické vytížení, ale také na zásahy studia, které z „jeho“ filmu dělaly upoutávku na nadcházející marvelácké projekty.

Proto asi nikdo nečekal, že se polobůh všeho nerdstva, po pár letech nejenže vrátí do stejné řeky, ale vybere si k tomu její rozbouřenější větev. Vždyť Warneři si za poslední roky vydobyli reputaci studia, které dokáže podusit i takové režisérské osobnosti, jako je Ben Affleck (který nedávno upustil od režírování nového Batmana). Přetáčky, přepisování scénářů, existence hned několika sestřihů… absence vize – to dost možná zničilo Sebevražedný oddíl a poškodilo monstrózní střet Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti.

Jenže komiksové luhy a háje se v dnešní době prostě neodmítají. Na to v nich létá až příliš mnoho zelených ptáčků s tvářemi amerických prezidentů. Whedona možná zlákal také fakt, že Batgirl není Liga spravedlnosti a nestojí na ní další budoucnost DCEU. Menší míra zodpovědnosti a datum premiéry v nedohlednu by mohly znamenat také větší prostor pro unikátní autorskou vizi.

S filmy od DC Comics se v poslední době roztrhl pytel. Letos se dočkáme Wonder Woman a první části Ligy spravedlnosti, jejíž pokračování (možná) vtrhne do kin příští rok následováno Aquamanem. Rok 2019 by měl přinést Shazama (a potenciálně Batmana) a kulatá 2020 slibuje CyborgaGreen Lantern Corps. Kromě toho nám Warner Bros. slibují pokračování Muže z oceli, Sebevražedného oddílu nebo spin-off Harley Quinn a jejích padoušských kamarádek Poison Ivy a Catwoman pojmenovaný Sirens of Gotham. V zaměření na Batmanovo sídelní město budou pokračovat také filmy Nightwing a Deadshot. Začíná se vám z té haldy kápí, latexu a černidla na oči motat hlava? Tak pomněte, že jsme vás ještě několika jmen ušetřili. Bůh nám pomáhej zachovat si zdravý rozum.

Zatím se můžeme jen dohadovat, kdo v roli zrzavé mstitelky nahradí Aliciu Silverstoneovou, jedno je ale jisté – spoluautor scénáře k Příběhu hraček měl odjakživa cit pro silné ženské hrdinky, takže nám nezbývá, než v něj věřit i tentokrát. Whedonovo vodítko možná zůstane uvolněnější, očekávání fanoušků ho ale jistě nenechají vydechnout.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na co vyrazit do kina? Stále vede německá komedie, bronz má Havelkův…

23.04.2018 15:59 Praha - V čele návštěvnosti tuzemských kin zůstalo druhý víkend za sebou pokračování německé…

Karlovarský festival uctí památku Formana a ocení Hanzlíka

23.04.2018 15:38 Karlovy Vary - Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary uctí památku nedávno zesnulého režiséra…

Zemřel malý velký herec Vern Troyer (†49). Hvězda z filmu o Austinu…

22.04.2018 01:32 Los Angeles (USA) - Ve věku 49 let zemřel v americkém Los Angeles herec Verner Troyer, známý hlavně…

ROZHOVOR: Děsivý příběh podle skutečnosti? Režisér Mordparty oceněný…

21.04.2018 11:03 ROZHOVOR - Peter Bebjak, režisér oceněný Českým lvem, právě natáčí třídílnou minisérii Trhlina. Na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama