Čeká nás druhá Hra o trůny? Kultovní Geralt z Rivie dostane vlastní seriál

Hollywood – Geniální polská fantasy série z pera Andrzeje Sapkowského je, také díky videoherní trilogii, známá po celém světě. Její hraná adaptace proto byla jen otázkou času. Postarat by se o ni měl streamovací gigant Netflix.

Přidejte svůj názor

Zaklínač si vlastní seriál zaslouží - může ale dostát kvalitě předlohy?

Zaklínač. V Polsku a dalších slovanských zemích se jedná o kult. Jeho celosvětová sláva ovšem přišla až s druhým a zejména se třetím dílem stejnojmenných PC her polského studia CD Projekt. A přestože širší americká veřejnost má v povědomí pouze tuto virtuální odnož, na popularitě zde získává také výchozí povídkový a románový materiál.

A není divu, špinavý svět hemžící se nejen magickými bytostmi, démony, elfy, trpaslíky a mágy, ale především zamořený pletichařením vládců, nenasytností hrdlořezů a tupostí vidláků, si pozornost po právu zaslouží. Sociální tematikou prodchnutá fantasy vás velmi rychle přesvědčí o tom, že dobro je bezmocné a menší zlo je pořád zlem.

Že se tvůrci seriálu zaměří právě na filozofickou podstatu Zaklínače, slibují jak američtí producenti Sean Daniel a Jason Brown, kteří spolupracovali již na mysteriózní sci-fi sérii The Expanse, tak jejich polští spolupracovníci ze studia Platige Image. Ti o moderním kultu dále říkají: „Je to příběh o dnešku a dnešních problémech zamaskovaný pod rouškou fantasy. Je to příběh o nás, o monstru a hrdinovi uvnitř každého z nás.“

Tvůrci dále dodávají, že příběhy o Geraltovi stojí na „nekonvenční rodině“. Ano, znamená to, že se dočkáme přímé adaptace pětidílné ságy (a velmi pravděpodobně i výběru s ní souvisejících povídek) o Geraltovi a jeho chráněnce Ciri.

img-responsive

Andrzej Sapkowski na natáčení osobně dohlédne | foto: Wikimedia Commons

Zatím nevíme, koho v Netflixu pověří režií a sepsáním scénáře, ovšem již teď je jisté, že na jejich počínání dohlédne sám Sapkowski. A vzhledem k tomu, že tento osmašedesátiletý nerudný sympaťák, který k většině podobných projektů přistupuje spíše negativně, používá slova jako nadšený a natěšený, vysílá tím všem skeptickým fanouškům jasný signál – žádný strach, zrůdnost z roku 2001 se opakovat nebude!

Spisovatelova účast zároveň znamená, že se budou tvůrci držet pouze užšího kánonu osmičky jeho knih. Pokud jste si oblíbili nějaké postavy z her, případně vás zaujala myšlenka, že by se na vizuální stránce mohl podílet kreslíř Joe Querio, jehož komiksy Zaklínač a Skleněný dům a Zaklínač a Liščí děti vypadají více než působivě, bude zklamán.

img-responsive

Zaklínač je fenomén. Takto se za postavy ze hry převlékli fanoušci v Montrealu. | foto: Wikimedia Commons

Netflix, který v poslední době sklízí jeden úspěch za druhým, tak možná konečně zaplácne jednu z posledních děr ve svém portfoliu a natočí výpravnou vysokorozpočtovou fantasy, s níž se bude moci směle postavit konkurenční HBO a jejich Hře o trůny. A protože zatím není ani zhruba známo, kolik sezón a potažmo epizod bude nový nepojmenovaný Zaklínač mít (a jestli o Sapkowském něco víme jistě, je to jeho neschopnost udržet počet stran v rozumných mezích), je dost možné, že se příběhy bělovlasého mutanta s jazykem ostrým jako břit stříbrného meče stanou v příštích pár letech na tomto poli hegemonem.

Knihy o Zaklínači byly přeloženy do více než 20 jazyků, v několika zemích včetně Česka se staly bestsellery. U nás vyšlo dílo Andrzeje Sapkowského v osmi (resp. devíti) svazcích. Po dvou povídkových sbírkách Poslední přání a Meč osudu (na začátku 90. let vydalo nakl. Winston Smith tyto povídky ve trojici knih Meč osudu, Stříbrný meč a Věčný oheň) a románové pentalogii (Krev elfů, Čas opovržení, Křest ohněm, Věž vlaštovky a Paní jezera) spatřil před dvěma lety světlo světa také samostatný román Bouřková sezóna.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jiří Menzel musel podstoupit operaci mozku, jeho stav je prý vážný

21.11.2017 22:02 Aktualizováno Praha - Český oskarový režisér Jiří Menzel (69) leží v kritickém stavu v nemocnici. Byl převezen do…

RECENZE: Zahradnictví: Nápadník se pokouší poněkud chaoticky, ale s…

21.11.2017 18:53 RECENZE - Do kin přichází poslední díl filmové trilogie Zahradnictví Nápadník. Doposud jsme mohli…

Mezinárodní Emmy získali britští herci Branagh a Frielová, ta hrála i…

21.11.2017 08:04 New York - Prestižní mezinárodní cenu Emmy za nejlepší herecký výkon získali Britové Kenneth…

RECENZE: Ligu spravedlnosti před úpadkem nezachránila ani Wonder Woman

18.11.2017 07:02 RECENZE – Po neúspěchu Batman v Superman a překvapivém úspěchu příběhu Wonder Woman byli fanoušci…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama