RECENZE: Charlize Theron jako agentka ve snímku Atomic Blonde nakope zadek, komu může

Snímek Atomic Blonde inspirovaný grafickou novelou The Coldest City od Antonyho Johnstona a Sama Harta se do kin dostal 3. srpna. V divoké směsi barev a bojů září Charlize Theron, zatímco James McAvoy se po vzoru svého charakteru drží ve stínech.

Přidejte svůj názor

Film

Hned z první scény filmu Atomic Blonde: Bez lítosti se člověku zastaví dech, když se kamera zaměří na vanu plnou ledu a ledové vody, z níž se po chvíli vynoří Lorraine Broughton (Charlize Theron). Celá scéna je minimalistická, s důrazem na do, jak je Lorraine zbitá, plná modřin a šrámů. Po osvěžující koupeli se Lorraine vydává na velitelství MI6 v Londýně, aby podala hlášení o své misi v Berlíně. V skrze její vyprávění se dostáváme k příběhu.

Berlín v roce 1989, krátce před stržením zdi. Byl zabit britský agent a do zločineckých kruhů se dostal Seznam, který obsahuje informace o každém tajném agentovi v Berlíně, ať už se jedná o britského, amerického či francouzského. Lorraine ho má najít a pomoci jí má lehce zdivočelý agent David Percival (James McAvoy), který se v Berlíně zabydlel a informace vykupuje pašovanou whiskey a džínami.

Protože Lorraine Percivalovi nevěří, vyhledává nové spojence. Setká se tak s nezkušenou agentkou z Francie Delphine Lasalle (Sofia Boutella) a získává si spojence ve formě Merkela (Bill Skarsgård). V první části filmů se Lorraine a Percival vzájemně testují, ani jeden druhému nevěří a Lorraine věří, že je Percival proti ní.

img-responsive

Film "Atomic Blonde" | foto: Vertical Entertainment

Seznam je navíc extrémně důležitý, protože obsahuje identitu dvojitého agenta a zrádce s přezdívkou Kabela, který má pracovat pro Rusko. Ke slovu se dostává Kukátko (Eddie Marsan), agent Stasi, který si Seznam zapamatoval, což z něho dělá důležitou a také nebezpečnou postavu. Percival a Lorraine ho mají převést přes zeď, ke svobodě. Každý má však jiné plány.

Ačkoliv se některým může první polovina filmu zdát trochu utahanější, druhá část a především Charlize Theron v akci to napraví. Lorraine se dostává do soubojů, kdy využívá všechno, od svých jehlových podpatků po kuchyňský vařič. Na rozdíl od mnoha stereotypů Lorraine dostává tolik ran, co jich rozdá, a její tělo je brzy pokryté krví a modřinami. Po filmech, kdy se žena při boji ani neunaví, je to osvěžující a realistické.

Film má unikátní vizuální styl, s užitím neonových světel a záběrů, které jsou někdy zcela vzhůru nohama nebo jen položené na stranu. Doprovází to soundtrack hitovek z 80. let, jako je 99 Luftballons nebo Hungry like a wolf a Major Tom. Erotická scéna mezi Lorraine a Delphine je pojatá jako vizuální pastva pro oči, stejně jako bojové choreografie. Fanoušci do aut ocení autentické trabanty, Škody 100 či ruská „terénní“ auta Lada Niva, s nimiž dostane auto honička zcela nový rozměr.

Ve snímku se navíc objevují některé skvělé hlášky, jako když Lorraine uráží agenta CIA nebo když se Percival krčí před střelbou a žádá: „Nestřílejte. Mám vaši botu", přičemž rudou lodičku používá jako bílou vlajku. „Smrdíte jako agent Stasi," ohrnovala Lorraine nos nad Kukátkem. S nadávkami se ve filmu také nešetří.

img-responsive

Film "Atomic Blonde" | foto: Vertical Entertainment

Charlize Theron a James McAvoy ukazují, že jsou velmi uznávanými herci zaslouženě, film je koncertem jejich schopností. Sofia Boutella jako poměrně nová tvář ukazuje svůj potenciál a herci John Goodman či Toby Jones jsou skvělými agenty, kteří mají Lorraine vyslýchat.

Film dokáže překvapit více než jedním dějovým překvapením, což se u těchto snímků často nestává. Kdo je tedy Kabela? Dejte si ruskou vodku s ledem, jako si užívá ve filmu Theron, pusťte si hity 80. let a zjistěte do. Děj vás třeba překvapí. A bojové scény stojí za to.

Celkové hodnocení: 75 %

Atomic Blonde (2017)

Hrají: Charlize Theron, James McAvoy, Sofia Boutella, John Goodman, Toby Jones, Eddie Marsan

Režie: David Leitch

Scénář: Kurt Johnsat

Hudba: Tyler Bates

USA / 115 minut / akční, thriller

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Výrazně jiné, přesto povědomé. Star Wars hledají rovnováhu mezi…

15.12.2017 21:17 RECENZE – Když je miluješ, není co řešit. A i kdyby ne, je vysoce pravděpodobné, že vás nemilosrdná…

Aj Wej-wej uvedl v Praze film o migraci: Opět kritizoval ČR a její…

14.12.2017 19:14 Praha - čínský umělec a aktivista Aj Wej-wej dnes v Praze představil svůj dokumentární film o…

RECENZE: Temná norská fantasy Thelma je lesbickou sestřenkou Mistrovy…

13.12.2017 19:05 RECENZE – Jeden z vrcholů letošních Mezipater, který má na svědomí příbuzný kultovního režiséra…

Sexuální obtěžování a naštvaní fanoušci, aneb strmý pád Johnyho Deppa?

11.12.2017 11:11 Také se nemůžete dočkat pokračování filmu Fantastická zvířata a kde je najít? A věděli jste o tom,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama