Do kin na film Po strništi bos mohou přijít i neslyšící a nevidomí lidé

Praha - Na film Po strništi bos nyní mohou přijít i neslyšící a nevidomí lidé a zhlédnout jej společně s ostatním publikem. Film je totiž vybaven skrytými titulky a audio popisnou stopou, které hendikepovní diváci mohou sledovat na speciálních zařízeních zapůjčených přímo v kině.

Přidejte svůj názor

film Po strništi bos

Film Po strništi bos tvůrčí dvojice Jana a Zdeňka Svěráků byl do kin uveden 17. srpna a do dnešního dne jej vidělo přes 237 tisíc diváků. Na film nyní do kina mohou vyrazit i neslyšící a nevidomí lidé a sledovat jej společně s ostatními diváky.

Film je totiž vybaven skrytými titulky pro sluchově postižené a audio popisnou stopou pro zrakově postižené publikum. Tyto stopy mohou handicapovaní sledovat na speciálních zařízeních, které si zapůjčí přímo v kině. 

img-responsive

Tereza Voříšková ve filmu Po strništi bos | foto: Bioscop

„Na první pohled se může zdát nesmyslné, proč by slepec měl jít do kina,“ říká Jan Svěrák. „Když si ale uvědomíme, jak velkou část našich životních zkušeností získáváme z vyprávěných příběhů, začíná to dávat smysl. Proto nevidomí rádi sledují filmy. Stačí jim pár slov na vysvětlenou a zbytek už si představí. Doposud je ale sledovali spíš doma, kde vysvětlující komentář ostatní diváky nerušil. Film je ale společenská zábava a my jsme společenští tvorové. Nikdo z nás nechce zůstat pro jakýkoli handicap sedět doma v koutě. Proto vítám tuto novou technologii, která otevírá handicapovaným dveře do společnosti.“, doplňuje režisér v tiskové zprávě.

Diváci s postižením sluchu obdrží speciální brýle, v nichž jsou zobrazeny titulky, nebo přídavný box, který je upevněn na sedačku před divákem a v němž jsou zbrazovány titulky k filmu tak, aby nerušily ostatní diváky. Divák si systém může nastavit tak, aby měl titulky v zorném poli, jako by se díval na klasické titulky u filmu.

img-responsive

Tereza Voříšková ve filmu Po strništi bos | foto: Bioscop

Zařízení pro zrakově postižené se skládá z přijímacího boxu velikosti většího telefonu a klasických sluchátek, které ale nejsou zvukově uzavřené, a divák tedy skrz ně slyší i originální zvuk filmu. Do sluchátek je pouštěna pouze samotná audio popisná stopa, která komentuje dění na plátně a která je vtěsnána mezi dialogy.

Technologie pro sluchově a zrakově postižené je možné použít v každém kině, vybaveném projekční technikou v DCI (Digital Cinema Initiatives) standardu, což je většina všech fungujících kin v ČR. 

img-responsive

Ondřej Vetchý ve filmu Po strništi bos | foto: Bioscop

Aby se toto vše dalo realizovat a hendikepovaní diváci si mohli film Po strništi bos, a další filmy užít spolu s ostatními, je třeba nemalých prostředků. Na podporu zavádění této technologie realizovala sbírku Nadace Mathilda, která již od roku 2010 podporuje osoby s těžkým zdravotním postižením.

Společná projekce pro handicapované i "běžné" diváky proběhne 4. října od 18 hodin v kinech Scala (Brno), Central (Hradec Králové) a Aero (Praha).

Protože technologie pro sledování skrytých titulků a popisné audio stopy jsou zatím pouze v několika málo kinech, bude vytvořena speciální filmová kopie, kde budou titulky i popisná audio stopa rovnou v obraze, a film tak bude možné promítnout všude i bez potřebné technologie. 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Renč porazil Trošku. Do čela návštěvnosti kin se vyšvihly Zoufalé ženy

22.01.2018 16:47 Praha - V čele návštěvnosti tuzemských kin je novinka Zoufalé ženy dělají zoufalé věci. Na druhém…

Festival krátkých filmů Praha uděloval ceny, ta hlavní putuje do Japonska

21.01.2018 18:19 Praha - Hlavní cenu mezinárodního festivalu krátkých filmů Praha, který dnes skončil v kině…

Jsou Zoufalé ženy, které dělají zoufalé věci, zoufalé? Mají svá pozitiva,…

20.01.2018 16:58 RECENZE - V uplynulém týdnu proběhla premiéra filmu Filipa Renče Zoufalé ženy dělají zoufalé věci.…

RECENZE: Čarokrásný a dojemný. Animák Coco oslavuje rodinu a mexickou…

19.01.2018 13:22 RECENZE – Studio Pixar je zárukou kvality. A dokazuje to také se svým výletem do říše mrtvých,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama