Zlínský festival skončil úspěchem pro českou kinematografii

Zlín - Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež ve Zlíně v sobotu vyhlásil vítězné snímky svého 49. ročníku. Na ceremoniálu bodovaly i české filmy Kdopak by se vlka bál a Peklo s princeznou.

Přidejte svůj názor

Zlatý střevíček za nejlepší hraný film pro děti ve Zlíně získala režisérka Maria Procházková, jejíž rodinný snímek Kdopak by se vlka bál již bodoval na Plzeňském finále. Mezinárodní porta dále Zlatým střevíčkem v kategorii hraných filmů pro mládež ocenila dánský snímek Max trapný. Hlavní cenu za nejlepší animovaný film získala německá Pošta. S prázdnou ze slavnostního ceremoniálu neodešel ani režisér Miloslav Šmídmajer, jehož pohádka Peklo s princeznou obdržela Hlavní cenu dětské poroty pro nejlepší hraný film pro děti a zároveň nejvíce zaujala festivalové publikum. "Filmem jsme chtěli bavit. Takže když dostal diváckou cenu, stalo se to nejlepší, co se mohlo stát," uvedl při převzetí ceny Šmídmajer.

Dvě ceny si ze Zlínského festivalu odnesl také kanadský snímek To já ne, přísahám, který již má za sebou úspěch na Berlinale. Ve Zlíně získal Cenu Miloše Macourka a Hlavní cenu dětské poroty pro nejlepší hraný film pro mládež.

Cenu Evropa v soutěžní sekci evropských filmových debutů obdržel snímek Pa-ra-da režiséra Marca Potencorva, který vznikl v koprodukci Itálie, Francie a Rumunska. Z kolekce osmi snímků pocházejících ze zemí Visegrádské čtyřky si Cenu minstra kultury ČR odnesla slovenská komedie Muzika od Juraje Nvoty. K dalším oceněným snímkům 49. ročníku zlínského festivalu patří japonská Škola s prasátkem nebo snímek Paul a drak z Nizozemí.

Uznání za tvůrčí přínos ve filmové tvorbě pro děti a mládež získal herec Lubomír Lipský. Děti si jej pamatují zejména z filmů Ať žijí duchové! a Tři veteráni nebo televizní pohádky Koloběžka první.

Součástí závěrečného ceremoniálu zlínského festivalu bylo také vyhlášení ankety o nejpopulárnější pohádkovou dvojici. Jejím vítězem se stali princ a princezna z filmu Tři oříšky pro Popelku z roku 1973, v němž hlavní role ztvárnili Libuše Šafránková a Pavel Trávníček.

Slavnostním večerem provázel herec Miroslav Etzler, který si na pódium pozval osobnosti ze světa filmu, v jejichž filmografii mají nesmazatelné místo snímky pro děti. Festivalové ceny tak předal režisér Jiří Strach nebo herci Jiří Lábus, Vladimír Dlouhý, Ondřej Vetchý, Jan Čenský, Ivana Andrlová či Dagmar Patrasová.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Proč se k nám stále vrací? Transformers to rozpálí již popáté

23.06.2017 15:46 RECENZE – Jedni je nenávidí, druzí milují. Faktem zůstává, že Autoboti i po deseti letech stále…

RECENZE: Holky na tahu přináší humor. A nevyhnou se ani vraždě

22.06.2017 10:00 RECENZE – Když se pětice kamarádek rozhodla uspořádat dámskou jízdu před svatbou jedné z nich,…

VIDEO: Luc Besson mluví o filmu Valerian a město tisíce planet

21.06.2017 14:55 Vizuálně ohromující dobrodružství Luca Bessona, legen-dárního režiséra filmů Leon, Pátý element,…

Zemřel režisér Vladimír Drha, na sklonku života točil úspěšné seriály

21.06.2017 14:37 Praha - Svůj boj s rakovinou v noci na dnešek prohrál režisér Vladimír Drha, bylo mu 73 let. Získal…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama