Zlínský festival skončil úspěchem pro českou kinematografii

Zlín - Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež ve Zlíně v sobotu vyhlásil vítězné snímky svého 49. ročníku. Na ceremoniálu bodovaly i české filmy Kdopak by se vlka bál a Peklo s princeznou.

Přidejte svůj názor

Zlatý střevíček za nejlepší hraný film pro děti ve Zlíně získala režisérka Maria Procházková, jejíž rodinný snímek Kdopak by se vlka bál již bodoval na Plzeňském finále. Mezinárodní porta dále Zlatým střevíčkem v kategorii hraných filmů pro mládež ocenila dánský snímek Max trapný. Hlavní cenu za nejlepší animovaný film získala německá Pošta. S prázdnou ze slavnostního ceremoniálu neodešel ani režisér Miloslav Šmídmajer, jehož pohádka Peklo s princeznou obdržela Hlavní cenu dětské poroty pro nejlepší hraný film pro děti a zároveň nejvíce zaujala festivalové publikum. "Filmem jsme chtěli bavit. Takže když dostal diváckou cenu, stalo se to nejlepší, co se mohlo stát," uvedl při převzetí ceny Šmídmajer.

Dvě ceny si ze Zlínského festivalu odnesl také kanadský snímek To já ne, přísahám, který již má za sebou úspěch na Berlinale. Ve Zlíně získal Cenu Miloše Macourka a Hlavní cenu dětské poroty pro nejlepší hraný film pro mládež.

Cenu Evropa v soutěžní sekci evropských filmových debutů obdržel snímek Pa-ra-da režiséra Marca Potencorva, který vznikl v koprodukci Itálie, Francie a Rumunska. Z kolekce osmi snímků pocházejících ze zemí Visegrádské čtyřky si Cenu minstra kultury ČR odnesla slovenská komedie Muzika od Juraje Nvoty. K dalším oceněným snímkům 49. ročníku zlínského festivalu patří japonská Škola s prasátkem nebo snímek Paul a drak z Nizozemí.

Uznání za tvůrčí přínos ve filmové tvorbě pro děti a mládež získal herec Lubomír Lipský. Děti si jej pamatují zejména z filmů Ať žijí duchové! a Tři veteráni nebo televizní pohádky Koloběžka první.

Součástí závěrečného ceremoniálu zlínského festivalu bylo také vyhlášení ankety o nejpopulárnější pohádkovou dvojici. Jejím vítězem se stali princ a princezna z filmu Tři oříšky pro Popelku z roku 1973, v němž hlavní role ztvárnili Libuše Šafránková a Pavel Trávníček.

Slavnostním večerem provázel herec Miroslav Etzler, který si na pódium pozval osobnosti ze světa filmu, v jejichž filmografii mají nesmazatelné místo snímky pro děti. Festivalové ceny tak předal režisér Jiří Strach nebo herci Jiří Lábus, Vladimír Dlouhý, Ondřej Vetchý, Jan Čenský, Ivana Andrlová či Dagmar Patrasová.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na co vyrazit do kina? Stále vede německá komedie, bronz má Havelkův…

23.04.2018 15:59 Praha - V čele návštěvnosti tuzemských kin zůstalo druhý víkend za sebou pokračování německé…

Karlovarský festival uctí památku Formana a ocení Hanzlíka

23.04.2018 15:38 Karlovy Vary - Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary uctí památku nedávno zesnulého režiséra…

Zemřel malý velký herec Vern Troyer (†49). Hvězda z filmu o Austinu…

22.04.2018 01:32 Los Angeles (USA) - Ve věku 49 let zemřel v americkém Los Angeles herec Verner Troyer, známý hlavně…

ROZHOVOR: Děsivý příběh podle skutečnosti? Režisér Mordparty oceněný…

21.04.2018 11:03 ROZHOVOR - Peter Bebjak, režisér oceněný Českým lvem, právě natáčí třídílnou minisérii Trhlina. Na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama