Startuje festival Evropských nezávislých filmů, český film Proměny soutěží v hlavní kategorii

V Paříži začíná v pátek Evropský festival nezávislých filmů (ÉCU), který je pro evropské filmaře první velkou možností prezentovat své dílo před mezinárodním publikem. Uvedly to oficiální stránky festivalu.

Přidejte svůj názor

Filmová přehlídka, která se koná ve dnech od 13. do 15. března je evropským protikladem známého festivalu nezávislých filmů Sundance, který se každoročně pořádá v americkém Utahu. "ÉCU dokázal, že může být odrazovým můstkem pro evropské nezávislé filmaře. Je to festival, který každému pomáhá v jejich další filmařské kariéře," řekl ředitel festivalu Scott Hillier.

Ve třech dnech se představí 95 soutěžních snímků z 25 zemí nejstaršího kontinentu. Diváci je uvidí v následujících kategoriích: celovečerní film, krátký film, dokument, animovaný a experimentální film, a letos poprvé bude zařazena i kategorie filmů s ekologickou tématikou. Porota bude hodnotit 11 soutěžních kategorií a v neděli 15. března udělí na slavnostním večeru Cenu pro nejlepší evropský nezávislý film.

Mezi největší favority festivalu v hlavní kategorii se řadí film Voyage d’Affaires, v němž diváci uvidí herce a režiséra Guillaume Caneta, snímek The Chef’s Letter’ s Rayem Fearonem a My Horizon v hlavních rolích s Nickem Noltem and Seanem Brosnanem.

Na festivalu se objeví osmdesátiminutový debut režiséra Tomáše Řehořka Proměny. Zúčastní se hlavní festivalové sekce, v níž soutěží ještě dalších 10 filmů. Porota je vybírala ze zhruba tisícovky přihlášených snímků. Hlavními postavami Proměn jsou žena toužící za každou cenu po dítěti, vysloužilý trenér, osamělá stárnoucí žena a svobodná matka, která se nachází v sociální tísni.

"Chtěl jsem natočit film, který bude obrazově působivý a odlišný od běžné české produkce. Snil jsem o stopáži celovečerního filmu. Nikomu jsem to ale neřekl, protože bych byl za blázna,“ řekl o svém vysněném projektu autor. Poprvé byly Proměny promítnuty na italské filmové přehlídce Piemonte Movie 2009, v českých kinech se objeví 30. dubna

Festival je pořádán ve Francouzské Národní kníhovně na bulváru Rue de Richelieu v Paříži. Vstup pro návštěvníky je volný. Jako doprovodné programy jsou zařazeny debaty s tvůrci, semináře filmových odborníků v oblastech střih, scénář či distribuce, a nově bude uvedeno diskusní setkání "Perfect Pitch", zabývající se zkušeností nezávislých tvůrců v otázkách distribuce, produkce a financování.

 

Témata: kultura | filmy
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ROZHOVOR: Děsivý příběh podle skutečnosti? Režisér Mordparty oceněný…

21.04.2018 11:03 ROZHOVOR - Peter Bebjak, režisér oceněný Českým lvem, právě natáčí třídílnou minisérii Trhlina. Na…

Herečka Portmanová si v Izraeli nepřebere prestižní ocenění

20.04.2018 10:21 Jeruzalém - Slavnostního červnového udílení prestižní izraelské ceny Genesis se nezúčastní letošní…

Velká proměna Boba Klepla? V nové komedii se z něj stal dlouhovlasý rocker

19.04.2018 19:27 Herec Bob Klepl v nové komedii Dvě nevěsty a jedna svatba nasadil paruku a stal se z něj svérázný…

Weinstein měl v Moskvě dostat zvláštní cenu. Šéf festivalu dostal strach z…

19.04.2018 17:06 Moskva - Skandální americký filmový producent Harvey Weinstein měl na letošním moskevském filmovém…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama