Startuje festival Evropských nezávislých filmů, český film Proměny soutěží v hlavní kategorii

V Paříži začíná v pátek Evropský festival nezávislých filmů (ÉCU), který je pro evropské filmaře první velkou možností prezentovat své dílo před mezinárodním publikem. Uvedly to oficiální stránky festivalu.

Přidejte svůj názor

Filmová přehlídka, která se koná ve dnech od 13. do 15. března je evropským protikladem známého festivalu nezávislých filmů Sundance, který se každoročně pořádá v americkém Utahu. "ÉCU dokázal, že může být odrazovým můstkem pro evropské nezávislé filmaře. Je to festival, který každému pomáhá v jejich další filmařské kariéře," řekl ředitel festivalu Scott Hillier.

Ve třech dnech se představí 95 soutěžních snímků z 25 zemí nejstaršího kontinentu. Diváci je uvidí v následujících kategoriích: celovečerní film, krátký film, dokument, animovaný a experimentální film, a letos poprvé bude zařazena i kategorie filmů s ekologickou tématikou. Porota bude hodnotit 11 soutěžních kategorií a v neděli 15. března udělí na slavnostním večeru Cenu pro nejlepší evropský nezávislý film.

Mezi největší favority festivalu v hlavní kategorii se řadí film Voyage d’Affaires, v němž diváci uvidí herce a režiséra Guillaume Caneta, snímek The Chef’s Letter’ s Rayem Fearonem a My Horizon v hlavních rolích s Nickem Noltem and Seanem Brosnanem.

Na festivalu se objeví osmdesátiminutový debut režiséra Tomáše Řehořka Proměny. Zúčastní se hlavní festivalové sekce, v níž soutěží ještě dalších 10 filmů. Porota je vybírala ze zhruba tisícovky přihlášených snímků. Hlavními postavami Proměn jsou žena toužící za každou cenu po dítěti, vysloužilý trenér, osamělá stárnoucí žena a svobodná matka, která se nachází v sociální tísni.

"Chtěl jsem natočit film, který bude obrazově působivý a odlišný od běžné české produkce. Snil jsem o stopáži celovečerního filmu. Nikomu jsem to ale neřekl, protože bych byl za blázna,“ řekl o svém vysněném projektu autor. Poprvé byly Proměny promítnuty na italské filmové přehlídce Piemonte Movie 2009, v českých kinech se objeví 30. dubna

Festival je pořádán ve Francouzské Národní kníhovně na bulváru Rue de Richelieu v Paříži. Vstup pro návštěvníky je volný. Jako doprovodné programy jsou zařazeny debaty s tvůrci, semináře filmových odborníků v oblastech střih, scénář či distribuce, a nově bude uvedeno diskusní setkání "Perfect Pitch", zabývající se zkušeností nezávislých tvůrců v otázkách distribuce, produkce a financování.

 

Témata: kultura | filmy
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel herec Nyqvist (+56) známý z trilogie Milénium

28.06.2017 05:50 Stockholm - Ve věku 56 let v úterý zemřel jeden z nejznámějších švédských herců Michael Nyqvist,…

Facebook bude ve spolupráci s Hollywoodem točit vlastní seriály

26.06.2017 20:37 Washington - Americký provozovatel sociální sítě Facebook jedná s hollywoodskými studii o natáčení…

RECENZE: Proč se k nám stále vrací? Transformers to rozpálí již popáté

23.06.2017 15:46 RECENZE – Jedni je nenávidí, druzí milují. Faktem zůstává, že Autoboti i po deseti letech stále…

RECENZE: Holky na tahu přináší humor. A nevyhnou se ani vraždě

22.06.2017 10:00 RECENZE – Když se pětice kamarádek rozhodla uspořádat dámskou jízdu před svatbou jedné z nich,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama